Strona 4 z 4 < 1 2 3 4
Opcje tematu
#2918834 - 17/02/2009 04:05 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: z o ® r o]
kapitansb Offline
veteran

Meldunek: 26/12/2003
Postów: 1222
Skąd: Nie wiadomo
Zorro ,ciekaw jestem jak sie teraz zapatrujesz na sprawy poruszane przez Ciebie -no jak by nie bylo historia zatoczyla kolo-masz okazje znowu ubezpieczyc swoje $$$ ?

Do góry
Bonus: Unibet
#2919058 - 17/02/2009 05:09 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: kapitansb]
z o ® r o Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 15/09/2003
Postów: 5812
Skąd: Jaskinia Hazardu
smile

W przeciwieństwie do wielu polskich spółek ja akurat byłem na opcjach zabezpieczony z głową smile To znaczy biorąc pod uwagę każdy scenariusz i minimalizując potencjalne straty - nie zyski.

Opcje były wtedy (jeszcze parę miesięcy temu) tanie jak barszcz i jeśli ktoś miał trochę pomyślunku to krzywda mu się nie stała. Tanie i drogie to pojęcia względne. Więc żeby przybliżyć nieco sprawę przytoczę prosty przykład. Do powtórzenia transakcji sprzed pół roku, pod którą musiałem zdeponować na rachunku 6 000 zł dziś potrzebowałbym 200 000. To wyjdzie ponad 30 razy drożej. Innymi słowy gigantyczna zmienność podniosła ceny opcji kilkudziesięciokrotnie. Z tego powodu (i tylko z tego) nie używam obecnie opcji. Zostaje forex - ale tu, przy 40-groszowych skokach na przestrzeni 2 dni, które nie należą ostatnio do rzadkości (daleko nie trzeba szukać - dzisiaj ponad 20 groszy) też musiałbym zdeponować całkiem poważną kwotę.

Podsumowując. Przy tamtych cenach opcji i kursie walut decyzja w 100% słuszna i powtórzyłbym ją w 10 przypadkach na 10. Przy obecnych kursach, cenach opcji i zmienności na rynku opłacalność mocno dyskusyjna.

Do góry
#2939783 - 25/02/2009 17:59 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: z o ® r o]
z o ® r o Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 15/09/2003
Postów: 5812
Skąd: Jaskinia Hazardu
Temat powraca jak bumerang.

Ponieważ zachodnie banki "przestają spekulować" naszą walutą-chorągiewką (czytaj zaczynają spekulować nią w drugą stronę) być może zbliża się moment kiedy warto ponownie pomyśleć o zabezpieczeniu.

Do sprawdzenia są następujące kwestie. Napisałem, że opcje podrożały, ale stwierdziłem to na podstawie XTB. Być może gdzie indziej opcje są tańsze i nadal opłaca się grać na tego typu instrumentach?

Zastanawiam się też również nad forexem. Boję się tylko, że jeśli ustawię stop lossa za nisko to XTB wyciągnie po niego swoje brudne łapska. Miał ktoś z nimi takie przygody? (Pytam tych, którzy są u nich na dużym plusie). Mega spready, rekwotowania są jeszcze do przebolenia, ale najbardziej tego się właśnie boję. Dajmy na to, że kładę się spać przy kursie 4,40, budzę się i jest 4,40 a w między czasie zamknęli mi S/L ustawiony na 4,60. Są do tego zdolni? Można się jakoś zabezpieczyć przed tego typu praktykami? Dlatego też między innymi preferowałem opcje.

Do góry
Strona 4 z 4 < 1 2 3 4




Kto jest online
4 zarejestrowanych użytkowników (11kera11, Sensei, rafal08, Igor), 4052 gości oraz 7 wyszukiwarek jest obecnie online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Statystyki forum
24772 Użytkowników
97 For i subfor
45047 Tematów
5582861 Postów

Najwięcej online: 4506 @ 14/05/2024 20:07