Strona 1 z 4 1 2 3 4 >
Opcje tematu
#1942290 - 14/01/2008 05:44 Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?)
z o ® r o Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 15/09/2003
Postów: 5812
Skąd: Jaskinia Hazardu
Witam wszystkich inwestorów \:\)

Kwestia, którą chciałbym poruszyć związana jest z zabezpieczeniem się przed ryzykiem walutowym.

U zdecydowanej większości buków online nie ma możliwości prowadzenia konta w PLN stąd zakładamy konta w EUR, USD bądź GBP tudzież innych obcych walutach. Policzyłem ostatnio ile miałbym pieniędzy gdyby obowiązywały kursy z lutego 2004 (kiedy to moja przygoda z bukmacherką była już nieco rozkręcona) i różnica z obecnym stanem konta wyszła niebagatelna. Nie muszę chyba dodawać, że różnica in minus.

Tymczasem złoty ciągle umacnia się (abstrahu-ję tu już od trendów na rynkach światowych gdzie np systematyczne słabnięcie dolara powoduje jeszcze większe pogłębienie dysproporcji między tymi walutami). Od paru lat jesteśmy w trendzie zaostrzania polityki monetarnej, który może się utrzymać nawet do momentu wprowadzenia euro więc szanse, że coś się zmieni są niewielkie.

Logiczną konsekwencją jest zatem chęć zabezpieczenia się przed ryzykiem. Trochę późno doszedłem do tego wniosku bo strata za te prawie 4 lata już bardzo duża ale myślę, że gra może być ciągle warta świeczki.

Stąd moje pytanie do inwestorów: jakie instrumenty najlepiej nadają się do zabezpieczenia się przed ryzykiem walutowym? Myślałem czy nie wykorzystać by do tego forexu ale jestem w temacie zielony i nie wiem czy tam można zawierać kontrakty długoterminowe czy tylko na bazie dziennej.

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi.

Do góry
Bonus: Unibet
#1942533 - 14/01/2008 06:35 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: z o ® r o]
dardaw Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 14/03/2003
Postów: 2252
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Mozesz sie zabezpieczyc przed zmianami kursów zlotówki.
Otwierasz krótkie pozycje na usd/pln ew eur/pln czy tez gbp/pln w zaleznosci od Twoich kont.
Co Ci spadnie na kontach przy wzmocnieniu zlotówki to odbijesz na forex i odwrotnie jesli zloty dostanie po dupci to wiecej wyplacisz od buków zas stracisz na forex.
Trzeba tylko pamietac aby skorzystac z platform wolnych od swap bo na wszytskich tych parach swap jest ujemny więc z czasem stan konta wynióslby zero.

Mozesz tez wykorzystac opcje ale tu nie jestem kompetentny.

Do góry
#1942778 - 14/01/2008 07:36 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: dardaw]
rivex Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 02/04/2005
Postów: 3232
Podobno kontrakty na waluty na GPW sa coraz popularniejsze. Nie wiem jak jest dokladnie ale cos tam oferuja. USD i EUR do PLN. Teraz DM zjezdzaja z prowizja aby troche plynnosc na tym rynku poprawic....

Do góry
#1942782 - 14/01/2008 07:36 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: dardaw]
Eska Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 11/02/2005
Postów: 1792
Jak chce ci sie bawic to owszem mozna cos zrobic ale jak dla mnie za duzo zachodu. Tez jak patrze ile wplacalem do buka w euro pol roku temu i ile jest teraz jak wyplacam to nie bardzo mnie to cieszy ale sobie mowie lepiej mniec cos niz nic. Zawsze jest cos co cie kroi. Jak nie roznica kursow to szef w pracy a jak nie szef w pracy to polskie panstwo ;\)

trzeba sie przyzwyczaic i nie kombinowac. Radze zwiekszyc stawki u buka i nie przejmowac sie roznica kursow. Ewentualnie wplacac jak sie chce grac i wyplacac odrazu po wygranej - ale to meczace. Ja tam trzymam sianko u buka i nie wyplacam co chwila jedynie meisieczna 'pensje' reszte zostawiam i sie nie przejmuje- szkoda zdrowia.

Do góry
#1943004 - 14/01/2008 08:57 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: Eska]
wichrowe wzgórza Offline
journeyman

Meldunek: 30/11/2007
Postów: 97
Skąd: Gdańsk
tak na marginesie- oby nigdy więcej ''takich'' rządów jak kaczycyzm , to wtedy doczekamy się wreszcie euro.

Do góry
#1945934 - 14/01/2008 22:11 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: Eska]
z o ® r o Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 15/09/2003
Postów: 5812
Skąd: Jaskinia Hazardu
Originally Posted By: Eska
Jak chce ci sie bawic to owszem mozna cos zrobic ale jak dla mnie za duzo zachodu. Tez jak patrze ile wplacalem do buka w euro pol roku temu i ile jest teraz jak wyplacam to nie bardzo mnie to cieszy ale sobie mowie lepiej mniec cos niz nic. Zawsze jest cos co cie kroi. Jak nie roznica kursow to szef w pracy a jak nie szef w pracy to polskie panstwo ;\)

trzeba sie przyzwyczaic i nie kombinowac. Radze zwiekszyc stawki u buka i nie przejmowac sie roznica kursow. Ewentualnie wplacac jak sie chce grac i wyplacac odrazu po wygranej - ale to meczace. Ja tam trzymam sianko u buka i nie wyplacam co chwila jedynie meisieczna 'pensje' reszte zostawiam i sie nie przejmuje- szkoda zdrowia.
Stawki to już nieco inny problem, przed którym zabezpieczyć się raczej nie da bo sufit wszędzie jest i to z reguły nisko. Ich zwiększanie tam gdzie możliwe prowadzi natomiast tylko do drastycznego ich zmniejszenia przez buka czyli przynosi efekt odwrotny do pożądanego. Chodzi mi wyłącznie o stan konta. Myślę, że zachodu żeby się zabezpieczyć nie szkoda skoro jest to wykonalne tym bardziej jeśli dotychczasowa strata ma cztery koła i jest dosyć luksusowa (oczywiście nie mówię, że w moim przypadku tak jest ;\) ).

Idealnym instrumentem byłby zakład na kurs EUR/PLN skonstruowany na przykład tak, że jeśli kurs zejdzie dajmy na to do 3.40 w pewnym okresie czasu to dostaję kwotę x a jeśli w tym samym czasie dojdzie do 3.80 muszę zapłacić kwotę y. Oczywiście x<y bo takie są oczekiwania rynku. Analogicznie jeśli kwota zaryzykowana i ewentualna premia miałyby być takie same - widełki byłyby asymetryczne. Dajmy na to przy 3.70 płacę x przy 3.4 dostaję x.

Do góry
#1946453 - 15/01/2008 01:52 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: z o ® r o]
Belisariusz Offline
old hand

Meldunek: 16/03/2002
Postów: 835
Skąd: Bytom
Nie wiem czy to jkeszcze istnieje ale kiedyś była firma, która się nazywała bet on market czy coś takiego oni właśnie mieli zakłady gdzie można był obstawiac czy kurs dotrze do wyznaczonej granicy itp.

Do góry
#1974702 - 20/01/2008 21:25 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: z o ® r o]
kapitansb Offline
veteran

Meldunek: 26/12/2003
Postów: 1222
Skąd: Nie wiadomo
Originally Posted By: z o R r o


Stąd moje pytanie do inwestorów: jakie instrumenty najlepiej nadają się do zabezpieczenia się przed ryzykiem walutowym? Myślałem czy nie wykorzystać by do tego forexu ale jestem w temacie zielony i nie wiem czy tam można zawierać kontrakty długoterminowe czy tylko na bazie dziennej.

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi.



Zorro ,rozsmieszyles mnie do lez .Ja myslalem ,ze na tym forum takie problemy rozstrzasac moze tylko RAFTER .

Do góry
#1985754 - 23/01/2008 16:18 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: kapitansb]
z o ® r o Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 15/09/2003
Postów: 5812
Skąd: Jaskinia Hazardu
A co konkretnie wywołało szeroki uśmiech na Twojej twarzy?

Do góry
#1988037 - 24/01/2008 06:56 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: z o ® r o]
kapitansb Offline
veteran

Meldunek: 26/12/2003
Postów: 1222
Skąd: Nie wiadomo
1.Czy w 2004 r. przewidywales wzmocnienie sie pln ?
2.Czy aktualnie przewidujesz ,ze pln sie wzmocni ?

Uprzejmie informuje ze swojego doswiadczenia na rynkach finansowych ,ze jezeli znales/znasz opowiedzi na te pytania nie potrzeba Ci sie bylo meczyc u bukow .

Poza tym zabezpieczac mozna cos co jest stabilne .Ale zakladasz ,ze bronisz kapital ,pewnie wiec dokladnie obliczasz przyszle przychody .
Jezeli jeszcze nie zdajesz sobie sprawy z absurdu Twojego pytania ,pomysl co by bylo ,jezeli wszysyko bys przegral a kontrakt poszedl w druga strone .

Ale idac tokiem Twojego rozumowania ,ja tez mam problem .
Dosyc skutecznie gram na instrumentach finansowych (forexie ,CFD itd .).Rachunki mam w USD i GBP ,mieszkam w UK ,dodatkowo dobrze zarabiam .Chcialbym nie stracic na relacji GBP do USD ,dodatkowo za X lat moze wroce do Polski ,tez chcialbym sie zabezpieczyc w relacji do PLN .Moze ktos pomoze mi go rozwiklac ?

Zorro ,a nie przyszlo Ci do glowy ,zeby po prostu wygrac wiecej ?

Do góry
#1988064 - 24/01/2008 07:07 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: kapitansb]
deresz Offline
enthusiast

Meldunek: 22/10/2007
Postów: 234
a nie przyszlo ci do glowy ze zorro juz wygrywa wiecej i obraca konkretnym kapitalem i wlasnie ten kapital chce chronic
i krew go zalewa widzac ze np stracil w zeszlym roku kilkanascie tys pln na umocnieniu sie zlotego
mala kwota ale jakby wiedzial konkertnie co i jak zrobic to by w tym roku tego bledu nie powtorzyl

Do góry
#1988165 - 24/01/2008 08:22 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: kapitansb]
rivex Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 02/04/2005
Postów: 3232
Originally Posted By: kapitansb

Zorro ,a nie przyszlo Ci do glowy ,zeby po prostu wygrac wiecej ?


A Tobie nie przyszlo do glowy aby wygrac w Totka i przestac sie meczyc z bukami?
Nic nie wnosisz do tematu a najwiecej komentujesz....

Do góry
#1988170 - 24/01/2008 08:27 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: deresz]
kapitansb Offline
veteran

Meldunek: 26/12/2003
Postów: 1222
Skąd: Nie wiadomo
Deresz ,ile to jest konkretny kapital ?
Chyba nieduzo ,skoro strata to 4-8 tys USD wg Ciebie .

Wracajac do tematu ,nie badzcie idiotami mowiac dosadnie .Nie zabezpiecza sie spekulacji spekulacja .

Do góry
#1988202 - 24/01/2008 09:14 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: kapitansb]
z o ® r o Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 15/09/2003
Postów: 5812
Skąd: Jaskinia Hazardu
Originally Posted By: kapitansb
1.Czy w 2004 r. przewidywales wzmocnienie sie pln ?
Nie zastanawiałem się wtedy nad tym.

Quote:

2.Czy aktualnie przewidujesz ,ze pln sie wzmocni ?
Owszem zakładam. W dłuższej perspektywie na pewno tak. Stąd chęć odzyskania części pieniędzy, które mogę przez to stracić.

Quote:

Uprzejmie informuje ze swojego doswiadczenia na rynkach finansowych ,ze jezeli znales/znasz opowiedzi na te pytania nie potrzeba Ci sie bylo meczyc u bukow .
Jeśli przewiduję umocnienie złotego to nie muszę się męczyć u buków? Nie przesadzaj \:\) Gdybym WIEDZIAŁ to tak, ale ja tylko przewiduję dlatego się zabezpieczam.

Quote:

Poza tym zabezpieczac mozna cos co jest stabilne .Ale zakladasz ,ze bronisz kapital ,pewnie wiec dokladnie obliczasz przyszle przychody.
Raczej nie przewiduję znacznej utraty kapitału. Prawdopodobieństwo, że w 2008 pomnożę go o mniej niż 10% oceniam na bardzo bliskie zeru. Sam grasz z sukcesami więc na pewno nie jest to dla Ciebie science-fiction. Owszem mogę prognozować przychody, ale załóżmy, że bronię "bazy" czyli tego co mam w momencie zawierania kontraktu.

Quote:

Jezeli jeszcze nie zdajesz sobie sprawy z absurdu Twojego pytania ,pomysl co by bylo ,jezeli wszysyko bys przegral a kontrakt poszedl w druga strone .
Nic nie jest niemożliwe a prawdopodobieństwo nie może być ujemne, ale myślę, że kwestię przegrania przeze mnie wszystkiego możemy spokojnie pominąć \:\) A wielkich zakładów o walutę też nie mam zamiar robić. Raczej takie z max stratą kilku tysięcy zł.

Quote:

Ale idac tokiem Twojego rozumowania ,ja tez mam problem .
Dosyc skutecznie gram na instrumentach finansowych (forexie ,CFD itd .).Rachunki mam w USD i GBP ,mieszkam w UK ,dodatkowo dobrze zarabiam .Chcialbym nie stracic na relacji GBP do USD ,dodatkowo za X lat moze wroce do Polski ,tez chcialbym sie zabezpieczyc w relacji do PLN .Moze ktos pomoze mi go rozwiklac ?

Jeśli masz oszczędności w jakiejś walucie to chyba jest to wykonalne. Przecież większość z tych instrumentów, o których tu mowa właśnie do tego służy. Jeśli firma się zabezpiecza to czemu osoba prywatna nie może?

Quote:

Zorro ,a nie przyszlo Ci do glowy ,zeby po prostu wygrac wiecej ?
To ile wygram jest zupełnie niezwiązane z kwestią walut i nie zmieni strat jakie poniosę jeśli euro za rok będzie po 3.4.

Originally Posted By: kapitansb
Nie zabezpiecza sie spekulacji spekulacja .
Tak się dziś zastanawiałem co Cię śmieszy w moim pytaniu i doszedłem do wniosku, że właśnie to. Na pierwszy rzut oka rzeczywiście niektórym może się to wydać zabawne. Hazardzista zabezpiecza się przed ryzykiem walutowym. Jednak wierz mi, że moje pytanie nie było bezpodstawne.

Do góry
#1988212 - 24/01/2008 09:34 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: kapitansb]
rivex Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 02/04/2005
Postów: 3232
Originally Posted By: kapitansb

Wracajac do tematu ,nie badzcie idiotami mowiac dosadnie .Nie zabezpiecza sie spekulacji spekulacja .


Hehe, wielkie instytucje finansowe wlasnie dlatego maja zyski bo zabezpieczaja sie przed ryzykiem walutowym. A ich dzialalnosc to czesto spekulacja.
Tutaj problemem jest to aby to dokladnie przeanalizowac i nie popelnic bledu. Nic zlego w tym nie widze bo jesli ktos gra w obcej walucie na wieksze kwoty to chyba nie jest dziwne, ze chce zabezpieczyc sie przed ryzykiem walutowym.
Wplacajac 1,5 roku temu 100k $ i przy srednim zarobku 20% rocznie teraz bys mial ok. 132k $. Tylko, ze wtedy bylo to 310k PLN a teraz to ma wartosc 328k PLN. A zatem 1,5 roku dosc dobrej gry dalo zysk 6%. Genialnie. Mniej wiecej tyle ile lokata. A ryzyko duze.
A zatem nie ma co sie dziwic, ze ktos chce to ryzyko zmniejszyc ...

Do góry
#1989546 - 24/01/2008 23:44 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: rivex]
dardaw Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 14/03/2003
Postów: 2252
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Hmm, no nie wiem rivex czy takie zagranie pomniejszy ryzyko.
Coś mi sie wydaje że ryzyko bedzie sporo, sporo większe a finał może być tragiczny.
Przychylałbym sie tu w strone kapitana iż spekulacji nie zabezpiecza się spekulacją.

Do góry
#1989629 - 25/01/2008 00:17 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: dardaw]
rivex Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 02/04/2005
Postów: 3232
Originally Posted By: dardaw
Hmm, no nie wiem rivex czy takie zagranie pomniejszy ryzyko.
Coś mi sie wydaje że ryzyko bedzie sporo, sporo większe a finał może być tragiczny.
Przychylałbym sie tu w strone kapitana iż spekulacji nie zabezpiecza się spekulacją.

Wg mnie glupota jest granie na koncie w innej walucie bo przy ciaglym umacnianiu zlotego zyski naprawde mocno sa zjadane.
Odpowiednie zabezpieczenie (nie trzeba calej kwoty lecz moze czesc) powinno byc dobrym pomyslem.
Zakladam, ze ktos gra dosc stabilnie u buka, za wieksza kwote i jego wartosc konta nie podlega duzym wahaniom. Bo w innym wypadku to jednak to zabezpieczanie moze byc bledem....

Do góry
#1989905 - 25/01/2008 01:50 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: rivex]
Eska Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 11/02/2005
Postów: 1792
jak znajdziecie jakis prosty sposob zeby sie zabezpieczyc (ja takiego nie znam) to prosze o info bo ja gram prawie wylacznie w obcej walucie - euro i tez sie wkurzam ze sporo sie traci na kursie...

Do góry
#1990070 - 25/01/2008 02:37 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: Eska]
dardaw Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 14/03/2003
Postów: 2252
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Gdyby rivex jak piszesz była to kwota spora, nie schodzaca ponizej pewnej przyzwoitosci to rzeczywiscie mialoby to sens.
Ale od razu pcha sie na usta pytanie - po co takie kwoty trzymac u buków ?

Do góry
#1990133 - 25/01/2008 02:47 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: Eska]
dardaw Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 14/03/2003
Postów: 2252
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Originally Posted By: Eska
jak znajdziecie jakis prosty sposob zeby sie zabezpieczyc (ja takiego nie znam) to prosze o info bo ja gram prawie wylacznie w obcej walucie - euro i tez sie wkurzam ze sporo sie traci na kursie...



Nic prostszego - opcje na waluty.

Do góry
Strona 1 z 4 1 2 3 4 >




Kto jest online
4 zarejestrowanych użytkowników (rafal08, Sensei, Lukasz111, wHiTe_StAr), 2280 gości oraz 6 wyszukiwarek jest obecnie online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Statystyki forum
24772 Użytkowników
97 For i subfor
45044 Tematów
5581084 Postów

Najwięcej online: 4023 @ 16/03/2024 13:49