Strona 2 z 12 < 1 2 3 4 ... 11 12 >
Opcje tematu
#4354684 - 11/01/2011 00:15 Re: Drobne porady prawne [Re: KlaymanPL]
Amkwish Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 13/01/2004
Postów: 29182
Originally Posted By: KlaymanPL
PYTANIE Z PW:

Czy mając rozwód bez orzekania o winie, w razie utraty pracy przez moją byłą małżonkę, jakiegoś jej wypadku , choroby etc. musiałbym ją utrzymywać

ODPOWIEDŹ:
Sytuację taką reguluje art. 60 par. 1 k.r.o., który reguluje tzw. zwykły obowiązek alimentacyjny. Przepis ten stanowi, że małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.


Ewentualny obowiazek małżonka NIE uznanego za wyłacznie winnego wygasa po 5 latach od orzeczenia rozwodu.

Tez paragraf po troszę znosi paranoiczne brzmienie poprzedniego i powoduje, ze jak ex-stara przypomni sobie o nas po 20 latach to moze... grin

Do góry
Bonus: Unibet
#4354891 - 11/01/2011 01:53 Re: Drobne porady prawne [Re: Amkwish]
KlaymanPL Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 01/09/2004
Postów: 1859
Skąd: Lublin
Originally Posted By: amkwish
Originally Posted By: KlaymanPL
PYTANIE Z PW:

Czy mając rozwód bez orzekania o winie, w razie utraty pracy przez moją byłą małżonkę, jakiegoś jej wypadku , choroby etc. musiałbym ją utrzymywać

ODPOWIEDŹ:
Sytuację taką reguluje art. 60 par. 1 k.r.o., który reguluje tzw. zwykły obowiązek alimentacyjny. Przepis ten stanowi, że małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.


Ewentualny obowiazek małżonka NIE uznanego za wyłacznie winnego wygasa po 5 latach od orzeczenia rozwodu.

Tez paragraf po troszę znosi paranoiczne brzmienie poprzedniego i powoduje, ze jak ex-stara przypomni sobie o nas po 20 latach to moze... grin


Oczywiście masz rację. Przeoczenie. Dzięki.

Do góry
#4355289 - 11/01/2011 03:25 Re: Drobne porady prawne [Re: KlaymanPL]
Sylwiaa Offline
a.k.a. "DOMINICCA"

Meldunek: 11/02/2008
Postów: 1525
Skąd: GDAŃSK
Originally Posted By: andegawen


Mowia ze Platforma wygrywa w wiezieniach - ja bym sprawdzil jak wyglada sprawa z rozkladem glosow osob z zespolem Downa grin
Ogolnie jesli ktos nie wie a mialem zaszczyt poznac taka osobe sa to ludzie bardzo przyjazni zero agresji i uczuciowi - brat mojej ex byl downem - wszyscy w rodzince glosowali na PiS mysle ze to jest zwiazek :gri:
Do czego zmierzam - osobom z zespolem Downa latwio wmowic zeby oddali nam wszystkie pieniadze, mozna ich oszukac na byle czym bo sa opoznieni w rozwoju.
Maja jednak prawo glosow i obawiam sie ze glosuja w wiekszosci na PiS - nie dlatego ze sami tak uwazaja - nawet Down nie jest tak głupi ale po prostu sa do tego zmanipulowani - powinno byc w kodeksie karnym bardziej od 'doprowadzenia osoby nieletniej do wspolzycia plciowego' zagrozone wieksza kara 'doprowadzenie osoby niepoczytalnej do zaglosowania na PiS'
Co o tym sadzicie?



Czy osoba niepoczytalna może głosować w wyborach ??? wink

Bo w dziale ''polityka'' dyskutują o tym już parę godzin laugh laugh laugh

Do góry
#4355490 - 11/01/2011 04:05 Re: Drobne porady prawne [Re: KlaymanPL]
Amkwish Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 13/01/2004
Postów: 29182
Originally Posted By: KlaymanPL

Oczywiście masz rację. Przeoczenie. Dzięki.


Swoją drogą jest to, jak juz pisałem, paranoiczny przepis.

Po jasna cholere rozwody z orzeczeniem o winie i tzw. za porozumieniem stron, skoro, ze sie tak wyraże, skutek alimentacyjny dla byłego małżonka ten sam.
Co prawda w pierwszym przypadku dozywotni, w drugim tylko 5 lat, ale i tak w tym drugim przypadku absolutnie dla mnie niezrozumiały.

Ale...nie przeszkadzam już, bo o tym jak niesprawiedliwe i pokretne jest...prawo moglibysmy dyskutować 100 lat smile

Do góry
#4356657 - 11/01/2011 16:52 Re: Drobne porady prawne [Re: Amkwish]
sahib Offline
newbie

Meldunek: 12/03/2005
Postów: 35
amkwish- troszeczkę uprościłeś- ponieważ "skutek alimentacyjny nie jest ten sam. Poza wskazanym przez Ciebie "terminem" pozostaje jeszcze ważny w praktyce wymóg niedostatku przy orzeczeniu rozwodu bez orzekania o winie i brak takiego zastrzeżenia w drugim przypadku- gdzie wystarcza "istotne pogorszenie sytuacji materialnej małzonka niewinnego w przypadku rozwodu"

co do głosowania przez "niepoczytalnych" to odpowiadając w dużym skrócie na gruncie prawa cywilnego istotne jest w tym przypadku "pełna zdolność do czynności prawnych" która nie jest tym samym co "poczytalność", tzn. np osoba chora psychicznie, która nie jest ubezwłasnowolniona może głosować (stąd takie wyniki wyborów). "Niepoczytalność" dotyczy prawa karnego i kwesti winy- jest to niemożność rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem. Na niepoczytalność wpływ może mieć nie tylko choroba psychiczna, upośledzenie umysłowe i inne zakłócenia czynnosci psychicznych (choć najczęściej)ale również np. upojenie alkoholowe, czy modne ostatnio "przedawkowanie leków"

Do góry
#4359602 - 12/01/2011 08:54 Re: Drobne porady prawne [Re: sahib]
mirasPL Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 10/03/2007
Postów: 2153
przerwałem studia składając wypowiedzenie,lecz dostałem wezwanie do zapłaty całej sumy za semestr[płatność ratalna],wyczytałem iż te klauzule są niedozwolone i nie może szkoła dochodzić swoich praw drogą sądową,zgadza się? Czy mogę odezwać się o zwrot nadpłaconego czesnego?[opłaciłem miesiąc w przód,lecz nie uczestniczyłem w zajeciach]? Jak to wygląda?

Do góry
#4360131 - 12/01/2011 18:42 Re: Drobne porady prawne [Re: mirasPL]
Skull Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 21/04/2004
Postów: 1804
Skąd: DiaBłystOK
Czy można zrezygnować z płacenia składek do ZUS-u, deklarując, że zgadzam się ponieść wszelkie poźniejsze z tym związanie czynności? Wolałbym tą kase zainwestować. smile

Do góry
#4360522 - 12/01/2011 22:38 Re: Drobne porady prawne [Re: Skull]
gool11 Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 31/01/2008
Postów: 2627
Originally Posted By: Skull
Czy można zrezygnować z płacenia składek do ZUS-u, deklarując, że zgadzam się ponieść wszelkie poźniejsze z tym związanie czynności? Wolałbym tą kase zainwestować. smile


każdy by wolał. Lecz niestety nie jest to możliwe. Tak przedsiębiorca rejestrujący firmę na terenie RP jak i zwykły etatowy pracownik mają obowiązek płacić składki zus-owskie.

Obowiązek opłacania składek ZUS:

* przy umowie zlecenie: nie istnieje obowiązek opłacania składek za praktykanta, który nie ukończył 26 roku życia na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne
* przy umowie o pracę: istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne

Do góry
#4360537 - 12/01/2011 22:46 Re: Drobne porady prawne [Re: gool11]
lelu Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 13/11/2006
Postów: 3990
Skąd: ok. Lublina
MirasPL u mnie na umcsie jest cos takiego, ze jak zaplacilem np za caly rok z gory i zrezygnowalem po pol roku to za pozostala czesc (liczona od dnia zlozenia czy tam zaakceptowania pisma) moge dochodzic od nich zwrotu. Studiuje zaocznie.
Jednak nie wiem czy to jest powszechna praktyka czy widzi mi sie kazdej uczelni - chociaz nie sadze aby tak bylo.

Do góry
#4360568 - 12/01/2011 23:04 Re: Drobne porady prawne [Re: lelu]
jadanek Offline
Olimpijczyk

Meldunek: 14/05/2005
Postów: 23351
A jak ja chodzilem zaocznie i placilem co miesiac po 240zl, az w koncu zaprzestalem chodzic. To po 2 latach mi przeslali, ze mam zaplacic za 2 miesiace 500zl, bo po takim czasie dopiero mnie usuneli z listy studenta. Musze placic?. Nawet swiadectwa mi nie oddali, bo nie zaplacilem.

Do góry
#4363540 - 13/01/2011 21:14 Re: Drobne porady prawne [Re: jadanek]
KlaymanPL Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 01/09/2004
Postów: 1859
Skąd: Lublin
Originally Posted By: termii
A jak ja chodzilem zaocznie i placilem co miesiac po 240zl, az w koncu zaprzestalem chodzic. To po 2 latach mi przeslali, ze mam zaplacic za 2 miesiace 500zl, bo po takim czasie dopiero mnie usuneli z listy studenta. Musze placic?. Nawet swiadectwa mi nie oddali, bo nie zaplacilem.


W przypadku szkół wyższych, nazwijmy to umownie "odpłatnych", tj. zaoczny, wieczorowych, prywatnych, kwestie związane z odpłatnością, rozwiązywaniem umowy, karami umownymi, powinny zostać uregulowane w umowie.

Do góry
#4368078 - 15/01/2011 07:19 Re: Drobne porady prawne [Re: Skull]
lupus Offline
antimadrista

Meldunek: 06/01/2005
Postów: 26258
Skąd: Fenway Park, Boston, MA
Originally Posted By: Skull
Czy można zrezygnować z płacenia składek do ZUS-u, deklarując, że zgadzam się ponieść wszelkie poźniejsze z tym związanie czynności? Wolałbym tą kase zainwestować. smile


W koncu masz grupe na fb &#8230;.i owoc żywota Twojego je ZUS grin

Do góry
#4370545 - 16/01/2011 02:30 Re: Drobne porady prawne [Re: lupus]
Boomber Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 11/03/2004
Postów: 4989
Skąd: Polska
ja mam takie pytanie, czy mam obowiązek podania poprawnych danych przy zgłaszaniu czegoś na policje? Otóż zgłosiłem na policje źle zaparkowany samochód. Podałem błędne dane bo nie wiadomo kto jakie ma znajomości, a ja nie mam zamiaru jeździć po lakiernikach albo pompować opony. Ale teraz zastanawiam sie czy na pewno dobrze zrobiłem. Jak to wygląda w praktyce?

edit# ok już wiem, to wykroczenie za które grozi grzywna, ale czy sprawdzają osoby zgłaszające coś? dodam że policja przyjechała i interweniowała

Do góry
#4372347 - 16/01/2011 19:34 Re: Drobne porady prawne [Re: Boomber]
majner Offline
2fast 2furious

Meldunek: 06/11/2001
Postów: 6024
Skąd: Jaworzno
Każda uczelnia przy podpisywaniu umowy ze studentem powinna wręczać swój regulamin i ja osobiście nie spotkałem się z taką, która tak nie robi. A wierzcie mi, że wiele ich zwiedziłem smile I właśnie w tych regulaminach wszystko pisze.

Jeśli płacisz czesne w ratach i zrezygnujesz ze studiów pisemnie, to nie musisz dalej płacić. Ale jeśli przestaniesz po prostu chodzić na zajęcia, to musisz opłacić wszystkie zaległości, aż do momentu skreślenia z listy studentów.
Jeśli zapłaciłeś za cały semestr z góry i przerwiesz naukę pisemnie np. w połowie semestru, to niektóre uczelnie zwracają część kasy, niektóre nie (wszystko pisze w regulaminie). A jeśli po prostu przestaniesz chodzić w trakcie semestru na zajęcia, to oczywiście nie dostaniesz żadnego zwrotu.

Do góry
#4374299 - 17/01/2011 05:33 Re: Drobne porady prawne [Re: majner]
_Bombel_ Offline
old hand

Meldunek: 16/10/2010
Postów: 887
Skąd: Lodz
może ktoś rejestrował ostatnimi czasy działalność i wie czy ponosi się jakieś koszta z tym związane ?

Do góry
#4374343 - 17/01/2011 05:49 Re: Drobne porady prawne [Re: KlaymanPL]
Fanatyk_1984 Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 03/03/2008
Postów: 7470
Skąd: Trogir
A jak mam takie pytanie:

-Jak podpisze z narzeczona intercyze przed slubem ,i potem powiedzmy w czasie malzenstwa zdradze zone ,i zona wystapi o rozwod z mojej winy to moze mi zabrac czesc mojego majatku ktory zgromadzilem przed slubem mimo ze podpisalismy intercyze????


,,Kobiety sa jak tornado najpierw cieple i wilgotne a potem zabieraja domy,samochody..."

Do góry
#4387652 - 21/01/2011 06:26 Re: Drobne porady prawne [Re: Fanatyk_1984]
Bartez_Gambler Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 07/01/2008
Postów: 3098
Skąd: Puławy/Lublin
Originally Posted By: Fanatyk_1984
A jak mam takie pytanie:

-Jak podpisze z narzeczona intercyze przed slubem ,i potem powiedzmy w czasie malzenstwa zdradze zone ,i zona wystapi o rozwod z mojej winy to moze mi zabrac czesc mojego majatku ktory zgromadzilem przed slubem mimo ze podpisalismy intercyze????


,,Kobiety sa jak tornado najpierw cieple i wilgotne a potem zabieraja domy,samochody..."


nic ci nie będzie mogła zabrać.
Intercyza staje się coraz bardziej popularna w ostatnich latach i to nie tylko wśród bogatych.

Do góry
#4388881 - 21/01/2011 19:55 Re: Drobne porady prawne [Re: Bartez_Gambler]
KlaymanPL Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 01/09/2004
Postów: 1859
Skąd: Lublin
Originally Posted By: Bartez_Gambler
Originally Posted By: Fanatyk_1984
A jak mam takie pytanie:

-Jak podpisze z narzeczona intercyze przed slubem ,i potem powiedzmy w czasie malzenstwa zdradze zone ,i zona wystapi o rozwod z mojej winy to moze mi zabrac czesc mojego majatku ktory zgromadzilem przed slubem mimo ze podpisalismy intercyze????


,,Kobiety sa jak tornado najpierw cieple i wilgotne a potem zabieraja domy,samochody..."


nic ci nie będzie mogła zabrać.
Intercyza staje się coraz bardziej popularna w ostatnich latach i to nie tylko wśród bogatych.


Pamiętać jednak należy o treści, wspominanego wyżej, art. 60 ust. 2 kodeksu rodzinnego "Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku."

A więc, jeżeli małżonek niewinny znajduje się w niedostatku, może dochodzić świadczeń alimentacyjnych od małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia na zasadach ogólnych przewidzianych w art. 60 § 1 (treść - patrz wyżej) także wtedy, gdy rozwód nie pociągnął za sobą istotnego pogorszenia jego sytuacji materialnej (orz. SN z 10 maja 1966 r., III CR 65/66, LexPolonica nr 314760, OSNCP 1967, nr 2, poz. 27, z glosą S. Rejmana, NP 1967, nr 4, s. 572).

Przesłanką orzeczenia o obowiązku alimentacyjnym małżonka winnego rozkładu pożycia wobec małżonka niewinnego jest wzgląd na zasady współżycia społecznego (wyrok SN z 29 stycznia 1998 r., I CKN 498/97, LexPolonica nr 1609999).

Do góry
#4395802 - 23/01/2011 22:39 Re: Drobne porady prawne [Re: KlaymanPL]
Boubson Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 07/04/2006
Postów: 22227
Skąd: Warszawa
witaj piwo mamy problem na forum ...

oto regulamin jednego z konkursow

http://www.mecz.pl/forum/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=2980370#Post2980370

oto wyniki losowania:

http://www.mecz.pl/forum/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=4372845#Post4372845

a oto i post jednego z kolegow:

Originally Posted By: mkr
cyt. z regulaminu
8. Możemy wysyłać swoje typy od poniedziałku od godziny 00:00 do niedzieli do godz. 20:00. Mecze, których wynik nie będzie znany do poniedziałku do godz. 12:00 będą liczone po kursie 1.
21. Typy wysyłamy wg Order Of Play turniejów rozgrywanych w czasie trwania danej rundy.


Ostatni typ podałem w niedziele o 10.38, typ trafiony Wawrinka(-1,5 seta) ten typ zdecydował o pokonaniu w sportowej rywalizacji kolegi Dillmaha. Typ byl zgodny z pkt 8 i 21 regulaminu.

Kolega Dilmach swoj pierwszy typ podał na 2-giej podstronie konkursu, wiec nie mialem powodu aby ogladac typy z 1-szej podstrony a tym bardziej czytac co jest napisane na naglowku pod parami.

Prosze powiedziec gdzie naruszyłem regulamin tego konkursu?


dodam ze kolega majner twierdzi ze wystarczylo dodanie, jak on to nazywa, "aneksu do umowy" w tym miejscu:
http://www.mecz.pl/forum/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=4373006&page=1

zas czesc z nas uwaza ze zapis ten powinien sie znalezc w regulaminie gdyz to on obowiazuje...

jak mozesz wypowiedz sie na tn temat... dziekuje i pozdrawiam

Do góry
#4395879 - 23/01/2011 22:58 Re: Drobne porady prawne [Re: Boubson]
Boubson Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 07/04/2006
Postów: 22227
Skąd: Warszawa
majner prosil bym dopisal ze ponad 100 osob zauwazylo ten podpis i gralo zgodnie z regulaminem (inna sprawa ze bedzie ich pewnie z 50..)

jednoczesnie chcialem zauwazyc ze pojawia sie coraz wiecej osob ktore tego nie zauwazyly .. bo i nie musialy przegladac wszystkich podstron skoro czytaly regulamin...

Do góry
Strona 2 z 12 < 1 2 3 4 ... 11 12 >

Moderator:  Biszop, rafal08 



Kto jest online
6 zarejestrowanych użytkowników (akagi, rafal08, Sensei, wHiTe_StAr, latajaca_holenderka, igea23), 3309 gości oraz 9 wyszukiwarek jest obecnie online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Statystyki forum
24772 Użytkowników
97 For i subfor
45044 Tematów
5581616 Postów

Najwięcej online: 4023 @ 16/03/2024 13:49