Opcje tematu
#4836917 - 08/08/2011 18:00 Odwołanie do ZUSu w sprawie procentowego uszczerbku na zdrowiu
Dziabor Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 11/08/2005
Postów: 14266
Skąd: Civitas Kielcensis
pisal ktos takie odwolanie lub sprzeciw od decyzji lekarza w sprawie procentowego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego skutkami wypadku w pracy? jak powinni wygladac? przegladalem w necie, jedne opinie mowia o tym ze wystarczy napisac odwolanie inne ze musi byc to poparte jakimis argumentami? moze ktos kiedys pisal i ma jakis wzor?

Do góry
Bonus: Unibet
#4836922 - 08/08/2011 18:22 Re: Odwołanie do ZUSu w sprawie procentowego uszczerbku na zdrowiu [Re: Dziabor]
Blazzz1 Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 25/06/2010
Postów: 2056
Skąd: B-B
A co ? Był szampan, dziwki i strzelanina ? hmm

Do góry
#4836927 - 08/08/2011 18:30 Re: Odwołanie do ZUSu w sprawie procentowego uszczerbku na zdrowiu [Re: Blazzz1]
Dziabor Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 11/08/2005
Postów: 14266
Skąd: Civitas Kielcensis
Originally Posted By: Blazzz1
A co ? Był szampan, dziwki i strzelanina ? hmm


nie, byly dziwki, konserwy i muzyka bez przerwy i rozcialem palec.... papa

Do góry
#4837033 - 08/08/2011 21:01 Re: Odwołanie do ZUSu w sprawie procentowego uszczerbku na zdrowiu [Re: Dziabor]
[T]-error Offline
I see dead people

Meldunek: 04/08/2001
Postów: 20043
Skąd: Elbląg
Za rozcięty palec dostaniesz zakalec tongue

Sory- ale to chyba nie ten "kaliber" uszczerbku na zdrowiu

Do góry
#4838540 - 09/08/2011 15:46 Re: Odwołanie do ZUSu w sprawie procentowego uszczerbku na zdrowiu [Re: Dziabor]
Dziabor Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 11/08/2005
Postów: 14266
Skąd: Civitas Kielcensis
moj ostatni post to ironia, przyznali mi 2% za zlamanie reki w pracy, po napisaniu odwolania napewno nie zmniejsza uszczerbku a moze dadza wiecej tongue

Do góry
#4838555 - 09/08/2011 16:09 Re: Odwołanie do ZUSu w sprawie procentowego uszczerbku na zdrowiu [Re: Dziabor]
wwwujek Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 03/10/2001
Postów: 4382
Skąd: Gorny Slask
To ja się podepnę..
Byłem na nartach z pracy, za dobre wyniki, szmery bajery.. Był Prezes, wyłącznie ludzie z pracy.. Na stoku zerwałem więzadła.
Takie coś podchodzi pod ZUS?

Chodzę normalnie, ale muszę uważać (szczególnie zimą) kiedy jest niepewne podłoże. Kolano prócz normalnego zginania, schodzi jeszcze do środka wink

A jeśli się nie należy, to czy np. kiedy jestem w pracy, pracuję np. ze sporymi obciążeniami i w ten czas noga mi "ucieknie"..?
Top już się kwalifikuje?

Byłem ubezpieczony, będę miał (mam nadzieję w tym roku) rekonstrukcję. Mam udział własny 20% i mogę dostać odszkodowanie z polisy - to wiem.

A coś takiego jak następstwa nieszczęśliwych wypadków?

Kompletnie nie znam tematu jak działają ubezpieczenia frown

Do góry
#4838604 - 09/08/2011 17:21 Re: Odwołanie do ZUSu w sprawie procentowego uszczerbku na zdrowiu [Re: Dziabor]
Sabelius Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 12/08/2010
Postów: 2706
Skąd: ten swąd
Witam!

Jeśli jest to orzeczenia Lekarza Orzecznika ZUS (nieważne czy w sprawie o jednorazowe odszkodowanie, czy o rentę) to koniecznie należy złożyć sprzeciw od orzeczenia do Komisji Lekraskiej ZUS. W przypadku braku zostanie wydana decyzja. Jeśli od takiej decyzji zostanie wniesione przez wnioskodawcę odwołanie do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społ. to zostanie ono odrzucone (nie oddalone). Przez odrzucenie należy rozumieć, to że Sąd merytorycznie nie bada sprawa z uwagi na niewyczerpanie dwuinstancyjności medycznej na etapie postępowania przed ZUS, a wiec nie mamy możliwości skutecznego dochodzenia swoich roszczeń.

Sam sprzeciw ma charakter formalny, to znaczy najważniejsze by go złożyć. Oczywiście mile widziane jest by go dobrze umotywować, tzn napisać czego lekarz nie zbadał, przedłożyć jakaś nieznaną dotąd dokumentację orzeczniczą, która może mieć wpływ na zmianę orzeczenia.

Po wniesieniu sprzeciwu zostanie wyznaczony nowy termin badania przez Komisję Lekarską ZUS, która oceni stan zdrowia ponownie (w Twoim przypadku w kontekście prawa do jednorazowego odszkodowania). Zostanie po badaniu wydana nowa decyzja (na 90% taka sama jak w pierwszym przypadku, ale to szczegół). Wówczas należy złożyć odwołanie. ZUS napisze na nie odpowiedź na odwołanie, sprawa trafi do Sądu.

Postępowanie przed sądem pracy i ubezpieczeń społecznych jest darmowe. W toku postępowania Sąd powała biegłych sądowych lekarzy specjalności takich jakich dotyczył Twój uraz. Tak naprawdę to biegli sądowi zadecydują czy należy Ci się odszkodowanie czyn nie (ich orzeczenia w toku postępowania można kwestionować).

Pozdrawiam

Do góry
#4838609 - 09/08/2011 17:26 Re: Odwołanie do ZUSu w sprawie procentowego uszczerbku na zdrowiu [Re: wwwujek]
Sabelius Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 12/08/2010
Postów: 2706
Skąd: ten swąd
Originally Posted By: wwwujek
To ja się podepnę..
Byłem na nartach z pracy, za dobre wyniki, szmery bajery.. Był Prezes, wyłącznie ludzie z pracy.. Na stoku zerwałem więzadła.
Takie coś podchodzi pod ZUS?

Chodzę normalnie, ale muszę uważać (szczególnie zimą) kiedy jest niepewne podłoże. Kolano prócz normalnego zginania, schodzi jeszcze do środka wink

A jeśli się nie należy, to czy np. kiedy jestem w pracy, pracuję np. ze sporymi obciążeniami i w ten czas noga mi "ucieknie"..?
Top już się kwalifikuje?

Byłem ubezpieczony, będę miał (mam nadzieję w tym roku) rekonstrukcję. Mam udział własny 20% i mogę dostać odszkodowanie z polisy - to wiem.

A coś takiego jak następstwa nieszczęśliwych wypadków?

Kompletnie nie znam tematu jak działają ubezpieczenia frown


ZUS i na 99% Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych odmówił Ci odszkodowania z uwagi na brak związku z pracą (zgodnie z treścią bodajże art. 3 ustawy wypadkowej tj. ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz.1673)

Polecam lekturę:
http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=1114

Za wypadek przy pracy - zgodnie z art. 3 ust.1 - uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:
podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo poleceń przełożonych,
podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy nawet bez polecenia,
w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Nagłość zdarzenia i przczyna zewnętrzna w Twoim przypadku występują, niestety zgodnie z licznym orzecznictwem Sądu Najwyższego brak jest tu związku z pracą.

Pozdrawiam

Do góry

Moderator:  Biszop, rafal08 



Kto jest online
10 zarejestrowanych użytkowników (alfa, VVega, Akhu, Kretol, kemp, akagi, ANZELMO, Sensei, Lukasz111, pacyfista), 3480 gości oraz 9 wyszukiwarek jest obecnie online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Statystyki forum
24772 Użytkowników
97 For i subfor
45044 Tematów
5581242 Postów

Najwięcej online: 4023 @ 16/03/2024 13:49