Grupa A:

Rosja :

Tradycyjnie jeden z kandydatów do złotego medalu. Jednak Rosjanki to drużyna, której formę ciężko przewidzieć. Zazwyczaj na MŚ grają lepiej niż na ME. Od lat o sile reprezentacji stanowią te same zawodniczki - Gamowa, Sokołowa to dwa filary zespołu rosyjskiego. Od paru lat problem Rosjanek jest na pozycji rozgrywającej – Startseva nie zapewnia odpowiedniego poziomu wystawy. Ja osobiście nie zaliczam Sbornej do najpowazniejszej grupy faworytek, ale jest to zespół, którego lekceważyc nie można, bo gdy graja na 110 %, są w stanie wygrac z każdym. Problem w tym, że w ostatnich latach nie grały na tak wysokim poziomie.

TYP 3-4

Rozgrywające:
Jewgienija Starcjewa,
Anna Matijenko
Skrzydłowe:
Jekatierina Gamowa,
Ljubow Sokołowa,
Jewgienija Estes,
Natalia Obmoczajewa,
Tatiana Koszeliewa
Środkowe:
Maria Borisjenko,
Maria Pieriepiełkina,
Julia Mierkułowa
Libero:
Swietłana Kriuczkowa,
Jekierina Ułanowa

Japonia:

Drużyna niewygodna dla każdego rywala. Zawodniczki niewysokie, ale za to świetnie grające w obronie i bardzo kombinacyjnie w ataku. Kluczowe sa libero Yuko Sano i rozgrywająca Takeshita, która mimo 159 cm wzrostu wielokrotnie pokazywała ogromne umiejętności. Na skrzydłach i środku japoński zespół nie wygląda potężnie. Zawodniczki znane, jak Erika Araki, Megumi Kurihara czy wreszcie Saori Kiura to uznane firmy, ale nie dorównujące najlepszym na świecie na swoich pozycjach. Japonki to drużyna, która poniżej pewnego poziomu nigdy nie schodzi, ale także nie jest w stanie zagrac jak równy z równym z np. Brazylią czy Stanami. Sa w stanie sprawic niespodziankę, ale moim zdaniem tego nie zrobią.

TYP: 5-8

Składu Japonek nie mogę znaleźć ale nie będzie on się różnił od tego, którym grały w turnieju kwalifikacyjnym.

Włochy:

Chyba najbardziej doświadczona drużyna na tym turnieju. Leo Lo Bianco, Gioli, Piccinini czy Del Core od lat grają w kadrze i zdobyły z nią wiele tytułów, jak chociażby ME w Polsce. Ja szczerze mówiąc chciałbym, żeby ta drużyna zdobyła jakiś medal, ale obawiam się, że w tej chwili są drużyny grające poziom wyżej od Italii. Kluczem będzie zajęcie miejsca w pierwszej dwójce grupy A, by uniknąc Brazylii i USA, które najpewniej zdobędą dwa pierwsze miejsca w drugiej grupie. Z pozostałymi drużynami Wloszki są w stanie powalczyc. Ciężko przewidzieć na co stac Italię w tym turnieju, dlatego, że w obecnym składzie jest to drużyna, która będzie miała kolosalne problemy w ataku i może skończyc przygodę z IO już w ¼ finału (bo wyjście z takiej grupy będzie obowiązkiem).

TYP: 3-8

Rozgrywające: Eleonora Lo Bianco, Giulia Rondon

Środkowe: Simona Gioli, Valentina Arighetti, Jenny Barazza

Przyjmujące: Antonella Del Core, Carolina Costagrande, Francesca Piccinini, Lucia Bosetti, Caterina Bosetti

Libero: Paola Croce, Paola Cardullo

Z tej grupy powinny wyjść również Dominikanki, ale szkoda czasu, by opisywać ten zespół oraz słabiutkie zespoły z Wielkiej Brytanii oraz Algierii.

Grupa B:

USA:

Mój faworyt do złota. Druzyna, która fizycznie przewyższa pozostałe zespoły o dwie klasy. Widoczna jest ogromna praca jaką wykonał z Amerykankami trener Hugh McCuthcheon, który z „bandy” zawodniczek skaczących pod sufit i bezmyślnie uderzających piłkę stworzył najlepszą ekipę na świecie i kandydata nr jeden do złota. Problemem może się wydawac rozgrywająca Berg, której nie cenię najwyżej, ale ta doświadczona zawodniczka potrafi w najważniejszych momentach rozegrac dokładnie i bez zbędnych kombinacji – nie ponoszą jej nerwy. Ponadto Davis nie jest najlepszą libero na świecie, ale ze swojej roli wywiązuje się co najmniej poprawnie. Na środku zagra Akinradewo z Harmotto. Pierwsza świetnie atakuje, druga lepiej blokuje – takie połaczenie wygląda nieźle. Atakująca to DHooker. Ta zawodniczka, gdy ma dzień jest wręcz nie do zatrzymania. No i pozycja, na której Amerykanki posiadają największą przewagę nad konkurencją czyli lewe skrzydło i Larson z Tom – obie świetnie zagrywające, dobrze przyjmujące i atakujące, jednym słowem – uniwersalne zawodniczki. Świetna organizacja zespołu amerykańskiego to kolejny plus tej drużyny. McCuthcheon stworzył sztab ludzi, którzy dają mu ogromną pomoc w prowadzeniu zespołu na czele z legendarnym Karchem Kirlay. Moim zdaniem Amerykanki wrócą ze złotem.

Rozgrywające:
Lindsey Berg
Courtney Thompson
Środkowe:
Foluke Akinradewo
Christa Harmotto
Danielle Scott-Arruda
Przyjmujące:
Jordan Larson
Megan Hodge
Logan Tom
Atakujące:
Tayyiba Haneef-Park
Destinee Hooker
Libero:
Tamari Miyashiro
Nicole Davis

Typ: 1. miejsce

Brazylia:

Kolejny z wielkich faworytów od wygrania całych Igrzysk. Od wielu lat Brazylijki utrzymują się na topie. Większość zawodniczek wróciła z europejskich wojaży do ojczyzny. Ja jednak mam wrażenie, że nie obronią mistrzostwa zdobytego w Pekinie. Są podstawy, żeby tak twierdzić. Porażka z rezerwami USA podczas finału WGP z pewnością nie jest powodem do zadowolenia Ze Roberto, wiadomo, że to nie była docelowa impreza, ale styl Brazylijek podczas tego turnieju nie zachwycał. Ponadto dziwię się trochę wyborom trenera, który zostawił w domu forowaną na pierwszą rozgrywającą Fabiolę i bdb atakująca Mari. Zamiast nich pojadą Dani Lins i Tandara. O ile w przypadku rozegrania Dani Lins jest doświadczoną zawodniczka i nie powinna obniżyc znacznie poziomu gry, o tyle w przypadku zmiany Mari na Tandarę mam poważne wątpliwości. Obecnie najgroźniejszą zawodniczką Brazylii moim zdaniem jest środkowa Thaisa, która atakuje bardzo pewnie i zazwyczaj jest nieosiagalna dla blokujących. Ale uważam, że problem tkwi na skrzydłach, gdzie będzie problem z atakiem, chociaż grają tam takie zawodniczki jak Sheila, Jaqueline czy Paula. Moim zdaniem jakośc gry Kanarkowych jest znacznie niższa niż ta jaką prezentowały 4 lata temu.

Typ: 2-4

rozgrywające: Fernandinha i Dani Lins
atakujące: Sheilla i Tandara
środkowe bloku: Adenízia, Thaisa i Fabiana
przyjmujące: Paula Pequeno, Fernanda Garay, Jaqueline, Natália i Sassá
libero: Camila Brait i Fabi

Turcja:

Drużyna, która w ostatnich latach poczyniła ogromny postęp. W tureckiej siatkówce są ogromne pieniądze. Kluby posiadają spore budżety i nad Bosfor trafiają najlepsze zawodniczki świata, dzięki którym miejscowe siatkarki podnoszą swoje umiejętności. W tej chwili jest to drużyna ze światowej czołówki i znajdująca się w najlepszej trójce zespołów europejskich. Marco Motta zgromadził ciekawy zespół, który może powalczyc z najlepszymi. Brakuje czasem regularności w grze Turczynek, ale jest to drużyna, która może sprawić niespodziankę, jednak trafiła do silnej grupy i ciężko będzie o wysokie miejsce pozwalające grac ze słabszym rywalem, ale przy odrobinie szczęścia mogą wejść do strefy medalowej.

Typ: 4-8

Serbia:

Mistrzynie Europy przyjeżdżają bardzo osłabione i moim zdaniem nie wyjdą z grupy, a jeśli już to odpadną w ¼. Forma Serbek w ostatnich miesiącach nie budzi strachu u rywalek. Możliwe, że na Igrzyskach zagrają lepiej, ale nic na to nie wskazuje. Bez Nikolic, Molnar i rezerwowej rozgrywającej – Any Antonijevic ciężko będzie o dobrą pozycję. Kluczem będzie zatrzymanie Brakocević i środkowych. Ciekawe, że do reprezentacji wróciła Djerisilo, ale nie jest powiedziane, że pojedzie na IO.

Typ: nie wyjdą z grupy

Chiny:

Niezły zespół, ale znajdujący się mimo wszystko poziom niżej od faworytów IO. Z grupy wyjść powinny, ale ¼ finału to wszystko na co je stać. Nie jest to tak mocna drużyna, która straszyła wszystkie zespoły na początku XXI wieku.

Typ: 5-8

Korea:

Raczej nie powinny powalczyc w tak silnej grupie. Nie widziałem jeszcze kadry zespołu, ale wiadomo na jakie nazwisko należy zwracac uwagę.

Tyle z mojej strony. Bardzo pobieżne opisy zespołów, ale powinny komuś się przydać wink

Ja osobiście już dawno mam pograne USA złoto po kursie @4.00 i @4.75, który utrzymywał się u wielu buków przez długi czas i nie było problemów, żeby pograć ten typ. Obecnie kursy już dość gwałtownie pospadały (po WGP), ale @3.5 na Stany trzyma betsson i uważam, że warto przeznaczyc parę groszy na ten typ, bo kurs nie odzwierciedla realnych szans (moim zdaniem wink ).

Oczywiście liczę, że ktoś będzie miał odmienne zdanie i je przedstawi smile

Ponadto proszę moderatorów o "bardziej profesjonalne" przygotowanie tematu (rozpiski itd.), bo kiedy jak nie podczas Igrzysk jest szansa na "odrodzenie" tematu.

Pozdrawiam i przepraszam z góry za wszystkie literówki, ale nie chce mi się tego czytać tongue