Strona 1 z 4 1 2 3 4 >
Opcje tematu
#826563 - 02/01/2007 18:05 Jaki fundusz inwestycyjny polecacie?
chris Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 23/04/2006
Postów: 3565
Skąd: Kraków
Jak w temacie dzieki za odpowiedz.

Do góry
Bonus: Unibet
#829162 - 03/01/2007 17:08 Re: Jaki fundusz inwestycyjny polecacie? [Re: chris]
dardaw Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 14/03/2003
Postów: 2252
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Widzę chris ,że szukasz pomocy również w dziale to i owo.Chyba całkiem niepotrzebnie, bo mimo iz do dzialu finansowego zagląda malo osób to zawsze mozesz liczyc tu na pomoc ponieważ w zdecydowaej większości zaglądają tu forumowicze znający sie na rzeczy .I co istotne brak tu idiotycznych wpisów i gówniarstwa.
Wracając do tematu.
Prawdopodobnie nikt Ci nic nie napisal ponieważ pytanie Twoje jest zbyt ogólne.Nie napisaleś jakie akceptujesz ryzyko , czego oczekujesz , w jakim terminie itd.Bez tego trudno Ci cokolwiek doradzić.To po pierwsze a po drugie doradzanie funduszu to po trochu jak wróżenie z fusów.Zaden z funduszy nie odwazy się zagwarantowac dotychczasowej kwoty zwrotu.Malo tego, wielce prawdopodobne jest iż fundusz najgorszy w ostatnich miesiacach będzie w kolejnych nmiesiącach hossy jako jeden z lepszych.Wynika to z faktu iz akcje ktore mają w portfelu drożaly wolniej jak inne i prawdopodobne jest iz sytuacja się odwróci.Dlatego wybór funduszu na podstawie notowan historycznych nie jest dobrym w/g mnie posunięciem.
Na ponizszym przykladzie elegancko to widac,porównalem 2 najlepeze fundusze i 2 najgorsze fundusze z pierwszej polowy 2005r(jedyne 2 ktore przyniosly w tamtym okresie strate) :

1.01.2005-30.06.2005
Arka +7,22% BPH +6,68%
PZU -1,70% DWS TOP25 -9,22%

01.07.2005-31.12.2005
Arka +28,47% BPH +24%
PZU +17% DWS TOP25 +18,1%

01.01.2006-30.06.2006
Arka +16,52% BPH +12,78%
PZU +15% DWS TOP25 +32,33%

01.07.2006-31.12.2006
Arka +27,23% BPH +19,44%
PZU +26,05% DWS TOP25 +41,25%

I co widzimy ?
Najgorszy fundusz z pierwszego pólrocza 2005 czyli DWS ma stratę do Arki czyli lidera wsrod funduszy 16% ,równiez druga polowka roku to wyniki gorsze az o 10%.
Kolejne pol roku to juz dominacja DWS,wynik az o 16% lepszy od Arki,druga polowka roku to kolejne 14% wiecej dla najgorszego funduszu z pierwszej polowki 2005r.
Czyli najlepszy fundusz pierwszego polrocza jest znokautowany w kolejnym roku przez zdecydowanego outsidera.
Podobne analogie wystepuja pomiędzy viceliderem 01.-06.2005 r a przedostatnim funduszem tego okresu.

Co z tego wynika ? ano to co kazdy sobie z tego wykalkuluje,ja osobiście nigdy nie kupywałem funduszy ktore byly liderami za ostatnie okresy bo najprawdopodobniej role się odwrócą i w kolejnym okresie dadza zarobić one mniej.W skrócie wynika to z faktu iż w czasie hossy zmieniają sie liderzy wzrostów i w jednym okresie drozeja bardziej akcje spólek ktore posiada fundusz X zas potem akcje ktore sa w portfelu funduszu Y.

To tyle w kilku zdaniach o wyborze funduszu natomiast wydaje mi sie ze wazniejsża sprawą od wyboru funduszu jest moment zakupu jednostek uczestnictwa.Jesli wybierzesz zły moment to cobys nie wybral przyniesie i tak mniejsze czy tez wieksze straty.Zas w dobrym momencie tak czy siak bedziesz zarobiony.
Ja, jak pisalem w innym temacie w myśl zasady iż "drzewo do nieba rosnąc nie bedzie" sprzedalem wszytskie swoje akcyjne fundusze i bardzo z tego jestem zadowolony.Spię spokojnie.

A czy teraz jest dobry okres do zakupu jednostek odpowiedz sobie sam.

p/s
powyzszy tekst dotyczy funduszy akcyjnych,wiadomo iz zrównowazone w hossie dadza sporo mniejsze zyski zas w bessie straty będa mniej dotkliwe.O obligacyjnych czy pieniężnych nie ma się co teraz ropzisywać bo stopa zwrotu jest podobna do tych z lokat bankowych.

Do góry
#846560 - 09/01/2007 16:03 Re: Jaki fundusz inwestycyjny polecacie? [Re: dardaw]
michal392 Offline
addict

Meldunek: 31/05/2006
Postów: 523
Skąd: Tarnów
Jaki fundusz moglibyścię polecić na okres 6 mcy. Wymagania mam małę bo chciałbym by przynosił tylko więcej zysków niż trzymanie pieniędzy na rachunku z oprocentowaniem 3,6%. Ryzyko chciałbym aby było jak najmniejsze.

Do góry
#846695 - 09/01/2007 16:50 Re: Jaki fundusz inwestycyjny polecacie? [Re: michal392]
rivex Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 02/04/2005
Postów: 3232
Przy 6 miesiacach to sie mija z celem. Bo nawet fundusze obligacji maja dosyc niskie stopy zwrotu a trzeba pamietac, ze sie placi prowizje przy funduszach. Tak wiec przy malo ryzykownym funduszu na 6m nie ma to sensu wg mnie.

Do góry
#863356 - 15/01/2007 13:05 Re: Jaki fundusz inwestycyjny polecacie? [Re: rivex]
Eska Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 11/02/2005
Postów: 1792
dardaw - mowisz ze lepiej wybierac te fundusze ktore mialy gorsze wyniki?

A co powiesz o Arce zrownowazona ktora od poczatku ma najlepsze wyniki, nie wiem jak w tym roku bylo ale mozliwe ze juz nie byla najlepsza, ale poprzednie lata chyba ze 3 byla caly czas najlepsza wiec twoja teoria by sie tutaj nie sprawdzila

Do góry
#863549 - 15/01/2007 15:26 Re: Jaki fundusz inwestycyjny polecacie? [Re: Eska]
rivex Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 02/04/2005
Postów: 3232
Fundusze inwestuja roznie. Nieraz lepiej nieraz gorzej wiec wahania sa. Na rynkach bardzo rozwinietych typu USA nie ma takich liderow tak jak u nas Arka. Ostatnio nawet cos o tym czytalem.
Szczegolnie to dotyczy sie funduszy aktywnych czyli o takie tutaj chodzi. Inwestuja agresywniej aby wyprzedzic rynek. I tutaj jest bardzo ciezko aby utrzymac sie na gorze. Dlatego jest dobrym pomyslem wybrac fundusz, ktory nie mial najwyzszych wynikow a jest w miare niezle zarzadzany. Ponadto przyjrzec sie w co wchodza i samemu tez troche ocenic.
nastepna rzecz to okres czasu: nie inwestuje sie w fundusz na 2-3 lata ale na duzo dluzej. tak wiec jeden fundusz moze byc dobry przez 3 lata ale potem tendencja sie odwraca. Ponadto jedna branza nie bedzie rosnac w nieskonczonosc. Spolki surowcowe rosly rok temu a teraz juz jest inaczej. Wczesniej przynosilo to spore zyski, teraz juz male badz straty.
I ostatnia kwestia odnoszaca sie poniekad do Arki. Ze wzgledu na duze zyski coraz wiecej ludzi wchodzi w ten fundusz. A jak wiadomo wiekszym funduszem zarzadza sie juz troche gorzej. Trzeba zmieniac strategie itp. I w przypadku Arki tak byc moze w niedalekiej przyszlosci. Nie znam danych ale sadze, ze Arka zyskuje duzo klientow w ostatnim czasie (swietne zyski i reklama).

Tak wiec swietna passa nie trwa wiecznie ....

Do góry
#863571 - 15/01/2007 15:37 Re: Jaki fundusz inwestycyjny polecacie? [Re: rivex]
rivex Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 02/04/2005
Postów: 3232
I jeszcze jedno: zeby zbytnio nie kierowac sie tym, ze fundusze akcyjne na pewno beda na plusie w okresie kilku lat. Gielda nie zawsze przynowi zyski w dluzszym okresie. Nie bede komentowal tylko przedstawie wykresy:





Do góry
#863667 - 15/01/2007 16:42 Re: Jaki fundusz inwestycyjny polecacie? [Re: rivex]
milanak Offline
member

Meldunek: 21/10/2006
Postów: 175
Rivex, a można wiedzieć skąd bierzesz historyczne notowania akcji giełd zagranicznych, bo ja kiedyś szukałem i nie znalazłem. Cześć.

Do góry
#863670 - 15/01/2007 16:44 Re: Jaki fundusz inwestycyjny polecacie? [Re: milanak]
milanak Offline
member

Meldunek: 21/10/2006
Postów: 175
Znaczy się notowania indeksów giełd zagranicznych, coś takiego jak wkleiłeś.

Do góry
#863790 - 15/01/2007 17:54 Re: Jaki fundusz inwestycyjny polecacie? [Re: Eska]
dardaw Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 14/03/2003
Postów: 2252
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Originally Posted By: Eska
dardaw - mowisz ze lepiej wybierac te fundusze ktore mialy gorsze wyniki?

A co powiesz o Arce zrownowazona ktora od poczatku ma najlepsze wyniki, nie wiem jak w tym roku bylo ale mozliwe ze juz nie byla najlepsza, ale poprzednie lata chyba ze 3 byla caly czas najlepsza wiec twoja teoria by sie tutaj nie sprawdzila


Ostatnie lata to wyraźna , ciągła hossa i w tym czasie Arka jest ciąglym liderem .Wynika to zapewne z tego że maja oni w swoim portfelu najwiekszy udzial akcji wsród wszystkich funduszy zrównowazonych.Potwierdza to zachowanie Arki w czasie gdy rynek dołuje.
Bessa 2000/2001 - tylko 3 fundusze notują stratę,liderem strat jest Arka(spadek 12%)
Korekta lato 2002 - równiez tylko 3 fundusze sa na minusie w tym znowu liderem spadków jest Arka(ponad 9%)
Zeszłoroczna majowa korekta - tu znów liderem spadków jest Arka.
Swiadczy to o tym że z pewnościa zbliżające się spadki również najboleśniej odczują "Arkowcy".

Wiadomo że nikt rozsądny nie pcha się w rynek gdy jest on na szczytach .Napisalem kilka postów wyżej że w/g mnie nie jest tak bardzo istotny wybór funduszu a czas zakupu jego jednostek.
Zakup Arki zrównoważonej po korekcie znowu potwierdza moją teorię bo to ona po spadkach dala najwyzszy zarobek.
W temat popzrednio się nie zagłebialem wiec teraz w kilku zdaniach :
nie mozemy ostatnich okresów do analiz traktowac sztywno a ukladac je pod zachowanie rynku czyli sprawdzac wyniki biorąc pod uwagę ostatnie wazne dolki i górki.
Jesli jakis fundusz bedzie zachowywal sie mocno w czasie spadków to wiadomo że po odwrocie rynku da on duzo mniejsze zyski od funduszy które spadały mocniej .Wynka to z tego ze fundusze w róznym stopniu zaangazowane sa w akcje. Zrównowazone lokują przewaznie do 65% kapitału w akcjach i te co mają wiekszy portfel akcji będa w bessie mocniej spadac zas w hossie szybciej rosnąć.

Dlatego wlasnie napisalem iż nie wzialbym funduszu ktory miał najlepsze wyniki za ostatni okres z tym że dla mnie okres ten to nie jest sztywny przedzial czasowy a elastyczny okres czasu w jakim rynek idzie w jednym kierunku.

Wracając jeszcze do Arki podpisuję sie pod tym co napisal rivex.Wbrew pozorom wielki naplyw pieniedzy nie wyjdzie chyba w krótkim okresie posiadaczom Arki na dobre.
Wyjscia sa dwa albo doladują akcji aby utrzymac odpowiedni ich udzial procentowy albo tez zmniejszą zaangazowanie w akcje a co za tym idzie fundusz w czasie dalszej hossy bedzie mial slabsze wyniki.
Tak czy siak Arka tego tempa nie utrzyma ale pokłon przed zarzadzajacymi bo wychodzi im to poki co bardzo dobrze.
A jak istotne sa decyzje zarzadzającego pokazał nam kilka lat temu Robert Nejman w DWS.

Do góry
#864312 - 15/01/2007 20:32 Re: Jaki fundusz inwestycyjny polecacie? [Re: milanak]
rivex Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 02/04/2005
Postów: 3232
Originally Posted By: milanak
Rivex, a można wiedzieć skąd bierzesz historyczne notowania akcji giełd zagranicznych, bo ja kiedyś szukałem i nie znalazłem. Cześć.

Tutaj akurat posluzylem sie prezentacja z wykladu o rynkach finansowych. Akurat swietnie pasowalo do tego co chcialem przekazac. Jednak mozna to znalezc na necie. Wystarczy stronka o gieldach zagranicznych i jakies wykresy na niej. Z pewnoscia beda tez i dlugoterminowe.

ja podam przyklady:
http://stooq.com/q/?s=nasdaq
Tutaj jest mnostwo wykresow. Polska stronka i bardzo przejrzysta.
Ponadto niezle jest:
finance.google.com - spolki z USA z dokladnymi wykresami, mozna sobie spojrzec co wzrastalo w ciagu kilkudziesieciu lat, np. jak mozna bylo zarobic na Dellu a jak sie zdenerwowac tylko na GM \:\)

Do góry
#871106 - 17/01/2007 17:16 Re: Jaki fundusz inwestycyjny polecacie? [Re: dardaw]
Eska Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 11/02/2005
Postów: 1792
Originally Posted By: dardaw
Originally Posted By: Eska
dardaw - mowisz ze lepiej wybierac te fundusze ktore mialy gorsze wyniki?

A co powiesz o Arce zrownowazona ktora od poczatku ma najlepsze wyniki, nie wiem jak w tym roku bylo ale mozliwe ze juz nie byla najlepsza, ale poprzednie lata chyba ze 3 byla caly czas najlepsza wiec twoja teoria by sie tutaj nie sprawdzila


Ostatnie lata to wyraźna , ciągła hossa i w tym czasie Arka jest ciąglym liderem .Wynika to zapewne z tego że maja oni w swoim portfelu najwiekszy udzial akcji wsród wszystkich funduszy zrównowazonych.Potwierdza to zachowanie Arki w czasie gdy rynek dołuje.
Bessa 2000/2001 - tylko 3 fundusze notują stratę,liderem strat jest Arka(spadek 12%)
Korekta lato 2002 - równiez tylko 3 fundusze sa na minusie w tym znowu liderem spadków jest Arka(ponad 9%)
Zeszłoroczna majowa korekta - tu znów liderem spadków jest Arka.
Swiadczy to o tym że z pewnościa zbliżające się spadki również najboleśniej odczują "Arkowcy".

Wiadomo że nikt rozsądny nie pcha się w rynek gdy jest on na szczytach .Napisalem kilka postów wyżej że w/g mnie nie jest tak bardzo istotny wybór funduszu a czas zakupu jego jednostek.
Zakup Arki zrównoważonej po korekcie znowu potwierdza moją teorię bo to ona po spadkach dala najwyzszy zarobek.
W temat popzrednio się nie zagłebialem wiec teraz w kilku zdaniach :
nie mozemy ostatnich okresów do analiz traktowac sztywno a ukladac je pod zachowanie rynku czyli sprawdzac wyniki biorąc pod uwagę ostatnie wazne dolki i górki.
Jesli jakis fundusz bedzie zachowywal sie mocno w czasie spadków to wiadomo że po odwrocie rynku da on duzo mniejsze zyski od funduszy które spadały mocniej .Wynka to z tego ze fundusze w róznym stopniu zaangazowane sa w akcje. Zrównowazone lokują przewaznie do 65% kapitału w akcjach i te co mają wiekszy portfel akcji będa w bessie mocniej spadac zas w hossie szybciej rosnąć.

Dlatego wlasnie napisalem iż nie wzialbym funduszu ktory miał najlepsze wyniki za ostatni okres z tym że dla mnie okres ten to nie jest sztywny przedzial czasowy a elastyczny okres czasu w jakim rynek idzie w jednym kierunku.

Wracając jeszcze do Arki podpisuję sie pod tym co napisal rivex.Wbrew pozorom wielki naplyw pieniedzy nie wyjdzie chyba w krótkim okresie posiadaczom Arki na dobre.
Wyjscia sa dwa albo doladują akcji aby utrzymac odpowiedni ich udzial procentowy albo tez zmniejszą zaangazowanie w akcje a co za tym idzie fundusz w czasie dalszej hossy bedzie mial slabsze wyniki.
Tak czy siak Arka tego tempa nie utrzyma ale pokłon przed zarzadzajacymi bo wychodzi im to poki co bardzo dobrze.
A jak istotne sa decyzje zarzadzającego pokazał nam kilka lat temu Robert Nejman w DWS.



'Dlatego wlasnie napisalem iż nie wzialbym funduszu ktory miał najlepsze wyniki za ostatni okres z tym że dla mnie okres ten to nie jest sztywny przedzial czasowy a elastyczny okres czasu w jakim rynek idzie w jednym kierunku.'

No wlasnie tylko ze ja nie przewiduje bessy na gieldzie w nablizszym czasie a napewno nie w tym roku, mniejsze lub wieksze korekty moga byc ale zeby bessa to raczej maloprawdopodobne. Czyli ze Arka wg twojego toku myslenia bedzie zarabiac dalej najlepiej bo ma najwiecej spolek jak piszesz itd. A inne fundy beda dalej w tyle za arka jak byly do tej pory.

Ogolnie co myslisz o funduszach zamknietych Sakarbiec nieruchomosci oraz Arka nieruchomosci? Chyba warto by sie w to jeszcze i nawet w tym roku wladowac dosc mocno, co sadzisz?

Do góry
#876582 - 19/01/2007 10:54 Re: Jaki fundusz inwestycyjny polecacie? [Re: Eska]
rivex Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 02/04/2005
Postów: 3232
Bessy moze nie byc ale korekta dluzsza pewnie tak. Poza tym nie zawsze te same spolki przoduja. Ci co zarabiali wczesniej na KGHM, Lotosie i PKNie teraz juz nie zarabiaja tylko traca.
O funduszach nieruchomosci zbytnio nie wiem za wiele ale wazne jest to w co inwestuja. Ostatnio jest straszne szalenstwo na ta branze. Ceny grutnow w miastach osiagaja olbrzymie ceny, koszty praca rosna z miesiaca na miesiac i nie jest trudno tez wejsc w zly biznes w takiej sytuacji - to tylko takie male ostrzeznie. Poza tym trudno mi cos wiecej napisac.

Aha, gdybym teraz kupowal fundusz to na 100% nie arke. To tak jak na gieldzie: jesli cos rosnie caly czas to nie musi rosnac dalej. Poza tym czym sie ma wyrozniac Arka w najblizszych latach - poza tym ze teraz rosna nic nie musi wskazywac, ze bedzie taka dalej? Chyba ze maja drugiego Buffeta w swoich szeregach \:\)

Do góry
#880073 - 20/01/2007 14:53 Re: Jaki fundusz inwestycyjny polecacie? [Re: rivex]
Eska Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 11/02/2005
Postów: 1792
No ja mam Arke wlasnie od 2 lat i nie narzekam ;\) Dosc sporo zarobilem juz na niej i mysle ze nie bede sie wycofywal jeszcze zobacze jakie beda ruchy arki przy wiekszych korektach - bo zarobilem juz tyle ze moge troche jeszcze potrzymac, bez nerwowych ruchow to moja dewiza.

Niedawno z jakies pol roku temu kupilem tez funda AIG - calkiem tez sympatycznie.

Ostatnio odsprzedalem BPH - jakos nie przypadl mi do gustu

Do góry
#994529 - 26/02/2007 22:18 Re: Jaki fundusz inwestycyjny polecacie? [Re: Eska]
VVVVenlo Offline
journeyman

Meldunek: 29/11/2005
Postów: 65
Witam!

Chciałbym otworzyć supermarket FI w mbanku i zacząć troche inwestować w fundusze, mam do Was kilka pytań:D

1)Jeżeli kupię fundusz np. na rok, ale będę chciał się wycofać wcześniej to ewentualne zyski przepadają czy nie?
2)Chciałbym zarabiać ok. 20-25% rocznie, załóżmy że miałbym 15000 zł jakbyście to zrobili. Zainwestować wszystko w jeden fundusz czy podzilić to np. na dwa.(Fundusze akcji odpadają)
W Arkę warto inwestować czy raczej coś innego.....

Każda rada mile widziana, ponieważ stawiam dopiero pierwsze kroki.Pozdrawiam

Do góry
#994748 - 26/02/2007 23:32 Re: Jaki fundusz inwestycyjny polecacie? [Re: VVVVenlo]
rivex Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 02/04/2005
Postów: 3232
Nigdy w zyciu w jeden fundusz. Chyba, ze lubisz duze ryzyko. Fundusze akcyjne przyzwyczaily do tego, ze przynosily niezle zyski.
Teraz trzeba byc uwaznym bo jest drogo i moze sie okazac, ze bierzesz na gorce.
Piszesz, ze fundusze akcyjne odpadaja - a skoro tak to o 20-25% mozesz zapomniec. Jesli jakis zrownowazony to kilkanascie procent bedzie max - chyba, ze fart i wtedy wiecej.

Co do Arki- ona slynie wlasnie z funduszu akcyjnego. Sa od dawna liderami ale ja stale przestrzegam przed tym. W koncu to nie bedzie ciagnelo sie nieskonczenie, poza tym fundusz bardzo sie rozrosl, gorzej sie nim zarzadza i ma slabych udzialowcow (skuszeni reklamami, nie maja pojecia o tym wiec w razie spadkow moga zaczac uciekac).

Zyski nie przepadaja bo liczy sie wartosc jednostki funduszu w danym momencie. Trzeba pamietac o prowizjach, ktore moga zjesc sporo zysku, zwlaszcza przy krotkim okresie inwestycji.

Na podsumowanie: kokosow z tego nie bedzie chyba, ze akcyjny ale tu tez sie zyski moga pokonczyc. Fundusz inwestujacy malo w akcje nie osiagnie duzej stopy zysku poniewaz inwestuje wtedy w obligacje, lokaty, waluty. I stopa zwrotu moze byc rzedu kilku procent wtedy. Jednak jest to fundusz bezpieczny i ryzyko jest dosyc niskie.

Nie polecam sie sugerowac tez zbytnio starymi wynikami bo duzo sie rzeczy zmienia (szczegolnie w funduszach akcyjnych, stosunkowo nieduze roznice sa w mniej ryzykownych). Ponadto w reklamach, prospektach lubia sie chwalic najlepszymi rezultatami. Ponadto wyliczajac srednie dla danego okresu nie jest trudno dokonac sztuczek i troche ten wynik podreperowac \:\)


To na tyle. Ja o funduszach wiem dosyc niewiele bo na razie mnie to nie ineteresowalo. Juz kiedys pisalem, ze w chyba w lutowym Forbesie byl bardzo fajny dodatek - duzo rzeczy tylko o funduszach. Po lekturze tego jest juz naprawde niezle.

Do góry
#994951 - 27/02/2007 00:29 Re: Jaki fundusz inwestycyjny polecacie? [Re: rivex]
Eska Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 11/02/2005
Postów: 1792
Po pierwsze to jesli chcesz inwestowac w SFI to nie masz ZADNYCH prowizji za nic... mozesz umarzac jednoski, kupowac, konwersje robic i nie placisz za to ani zlotowki... Dlatego jak juz inwestowac w fundusze to najlepiej w mbanku. Maja dosc duzo funduszy do wyboru. Pisales cos o arce tego fundu akurat w mbanku nie ma bo jest za dobry dla nic - znaczy za dobry w sensie ze nie chcial zniesc prowizji dla SFI. Wiec mbank sie z nimi nie dogadal bo wiadomo arka najbardziej popularna jest i nie potrzebuje takich zwiazkow jak sama zarabia najwiecej.

Co do inwestowania w jeden fundusz to zdecydowanie odradzam ;-) Dywersyfikacja to wazna sprawa i to nie tylko w inwestowaniu ale i w zyciu - nie mozna za bardzo skupiac sie na jednym. Trzeba minimalizowac ryzyko. Mowisz ze nie chcesz akcyjnych i chcesz 25 % hmmm... Ja zarobilem na zrownowazonym wlasnie arki w poprzednim roku 34% ale mialem jednostke S wiec mialem dodatkowe %.

jak ja bym mial inwestowac to teraz bym kupil jakies stabilne i poczekal troche na korekte na rynku GPW i dopiero zakupil jednak cos z akcyjnych... ale to ja nie lubie marnych % i zawsze staram sie wyciagac jak najwiecej oczywiscie ryzyko jest wtedy wieksze, ale to zalezy od ciebie czy lubisz adrenalinke czy nie ;-) I oczywiscie zalezy jeszcze jak dluga ma byc to inwestycja. Bo jak kilka lat to ja bym dawal wszystko w akcje a jesli krotki okres to wiadomo tylko bezpieczne jesli nie lubisz ryzyka.


Troche przespales sprawe bo trzeba bylo sie zapisac na certyfikaty funduszu zamknietego investors FIZ za 15 tys bys mial ok 7 certyfikatow. I to jest fundusz ktory duzo zarabia i malo traci przy korektach praktycznie nic nie traci bo powinnien na nich zarabiac. No ale nie ma co sie rozpisywac bo juz tego narazie nie kupisz. Musisz poczekac na kolejna emisje. W ostatnim roku zarobili 100% tyle ze 20% jest dla funduszu jesli zyski przekraczaja chyba 20 % w rok. tak czy siak 70 % bys zarobil za rok ba czysto minus podatek.


Mysle ze jednym z lepszych teraz funduszy akcji (bo glownie na tych sie skupiam) bedzie AIG akcji i AIG parasol akcji - ladnie ostatnio rosnie - troche sie pokisil ale teraz wyraznie widac ze spolki z tego funduszu zaczynaja rosnac i jest to dopiero poczatek wzrostow. Widac to po wykresie 3 miesiecznym ze w tym czasie dobrze mu szlo jeden z lepszych fundow.


pozdro

Do góry
#994957 - 27/02/2007 00:33 Re: Jaki fundusz inwestycyjny polecacie? [Re: Eska]
Eska Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 11/02/2005
Postów: 1792
aha i warto poczekac na fundy ktore beda inwestowac na rynku nowych panstw UE iwestycja na kilka lat mysle ze bardzo dobra i bezpieczna.

DWS FIO Top 50 MiŚ Plus juz cos takiego sprobowal zrobic inwestuja w turcji, rumuni, rosji ale to jeszcze nie to...

Do góry
#995897 - 27/02/2007 12:49 Re: Jaki fundusz inwestycyjny polecacie? [Re: Eska]
VVVVenlo Offline
journeyman

Meldunek: 29/11/2005
Postów: 65
Sorry źle się wyraziłem fundusze akcyjne jak najbardziej, jedno myślę drugie pisze:D
Co myślicie o Lucasie Dynamiczny?

Do góry
#996056 - 27/02/2007 13:40 Re: Jaki fundusz inwestycyjny polecacie? [Re: VVVVenlo]
rivex Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 02/04/2005
Postów: 3232
Z tymi akcyjnymi to czekaj!!!!!!!!!!! Zobacz co sie dzieje. WIG20 juz -4,3%. Dane z USA nadejda zaraz. Jak bedzie kiepsko w USA to bedzie nieciekawie na wszystkich rynkach.
Greenspan moze miec racje ale jesli tak to dla gieldy dobbrze to nie wrozy.
Ja sie ciesze bo jak akcje dostana po dupie to wtedy powinno jakos odbic. Teraz jest juz za drogo. Tylko jeszcze jedna kwestia: zeby to az za bardzo zle nie bylo ...

Do góry
Strona 1 z 4 1 2 3 4 >




Kto jest online
2 zarejestrowanych użytkowników (rafal08, igea23), 3325 gości oraz 6 wyszukiwarek jest obecnie online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Statystyki forum
24772 Użytkowników
97 For i subfor
45044 Tematów
5580274 Postów

Najwięcej online: 4023 @ 16/03/2024 13:49