|
|
Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311 |
"Pinezka" jeszcze jest w słownikach, ale Komitet Językoznawstwa PAN uznał ją już za błędną. W sumie to mało istotne, jednak zmiana pisowni tego wyrazu to skutek ... wcześniej notorycznie popełnianych błędów, kiedy zamiast "pinezka" pisano "pineska". I tak rynek wymusił zmianę. Gdzie można znaleźć wyniki posiedzeń? Bo na stonie PAN'u nie ma nic takiego...
|
|
|
|
|
Dołączył: May 2003
Posty: 3,062
|
|
Dołączył: May 2003
Posty: 3,062 |
"Pinezka" jeszcze jest w słownikach, ale Komitet Językoznawstwa PAN uznał ją już za błędną. W sumie to mało istotne, jednak zmiana pisowni tego wyrazu to skutek ... wcześniej notorycznie popełnianych błędów, kiedy zamiast "pinezka" pisano "pineska". I tak rynek wymusił zmianę. Gdzie można znaleźć wyniki posiedzeń? Bo na stonie PAN'u nie ma nic takiego... To orzeczenie było wydane jakieś 10 lat temu, więc w necie tego nie znajdziesz. Tym bardziej, że obecnie takie decyzje wydaje Rada Języka Polskiego. Krótko o ww. (dla potwierdzenia): http://so.pwn.pl/aneks.phphttp://www.obcyjezykpolski.interia.pl/?md=archive&id=5Jeśli masz ochtę na więcej to http://www.mimuw.edu.pl/polszczyzna/Saloni/ZS-N05/O~kodyfikacji2.pdf A tak poza tym : hehe 143,000,000 che che 12,400,000 Prawdę mówiąc to obydwie formy są błędne, a hehe w ogóle niedopuszczalne. Powinno byc : he, he albo che, che. Cytat : "Mieszkancy Finlandii to Finowie ludzie"
|
|
|
|
|
Dołączył: Jan 2005
Posty: 26,258
antimadrista
|
|
antimadrista
Dołączył: Jan 2005
Posty: 26,258 |
Hmm, ale mieszkaniec Armenii to nie Armenczyk tylko Ormianin.
|
|
|
|
|
Dołączył: May 2003
Posty: 3,062
|
|
Dołączył: May 2003
Posty: 3,062 |
Hmm, ale mieszkaniec Armenii to nie Armenczyk tylko Ormianin. Wsio ryba. I Armeńczyk i Ormianin. Choć Ormianie to pojęcie szersze, a Armeńczyk to obywatel Armenii.
|
|
|
|
|
Dołączył: Aug 2005
Posty: 153
member
|
|
member
Dołączył: Aug 2005
Posty: 153 |
Odnośnie do mieszkańców, to często spotykam się z wersją "Urugwajcycy" zamiast "Urusi"
No i przy okazji wyszedł kolejny częsty bład: "odnośnie do..." a nie "odnośnie"
I napiszę o czymś, o czym nikt jeszcze nie wspomniał, a słyszę to wszędzie! Nawet w telewizji. Osoba upomniana robi ten sam błąd jedno zdanie później. Spróbujcie się wsłuchać w społeczeństwo:
Ludzie mówią, piszą: tam pisze zamiast tam jest napisane. Ludzie mnie już nie lubią, przez to, że ich często poprawiam, ale to dla mnie brzmi tak idiotycznie, jak dla Was "tam rysuje batman" zamiast "tam jest narysowany batman"
|
|
|
|
|
Dołączył: Nov 2000
Posty: 27,081
"I'll slip an extra shrimp on the barbie for you"
|
|
"I'll slip an extra shrimp on the barbie for you"
Dołączył: Nov 2000
Posty: 27,081 |
Ja zawsze piszę " pojedyńcze" zamiast " pojedyncze". Tak mi już zostało... 
|
|
|
|
|
Dołączył: Dec 2006
Posty: 1,735
Pooh-Bah
|
|
Pooh-Bah
Dołączył: Dec 2006
Posty: 1,735 |
Wg mnie powinno się też tępić pisanie bez używania polskich liter (wszelkie z kropkami, ogonkami, kreskami) co staje się nagminnym procederem w Internecie. Literówka jest zrozumiała ale czasami ręce opadają gdy się widzi takie gryzmoły.
|
|
|
|
|
Dołączył: May 2004
Posty: 27,145
Blade Runner
|
|
Blade Runner
Dołączył: May 2004
Posty: 27,145 |
Ludzie mówią, piszą: tam pisze zamiast tam jest napisane. To jeden z dwóch chyba najczęściej spotykanych błędów w języku mówionym. Kiedyś miałem podstawówce nauczyciela historii, który właśnie na to był strasznie wyczulony i zawsze poprawiał jak ktoś mówił "tam pisze". No i mi tak zostało, że raczej nie używam tej błędnej wersji. A drugi - chyba jeszcze powszechniejszy błąd, to ten nieszczęsny "rok dwutysięczny ósmy" "roku dwutysięcznego ósmego" itp. Mnie normalnie szlag trafia jak to słyszę, a mówią tak niemal wszyscy - komentatorzy sportowi, prezenterzy wiadomości, profesorowie i inni ludzie, którzy takich błędów na pewno nie powinni popełniać.
|
|
|
|
|
Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311 |
No mnie jeszcze wkurza "ubrać ciuchy"  Ubrać można albo siebie albo choinkę, ale nie np. buty. Buty można założyć.
|
|
|
|
|
Dołączył: Mar 2005
Posty: 6,529
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Mar 2005
Posty: 6,529 |
Ludzie mówią, piszą: tam pisze zamiast tam jest napisane. Czy ten zwrot - 'tam pisze' nie jest już poprawną formą w języku mówionym? Nie wiem czemu, ale tak mi sie wydaje że gdzieś o tym słyszałem. Co nie zmienia oczywiście faktu, że używanie tego wyrażenia jest głupotą  P.S. Nawróciliście mnie. Od dziś używam polskich znaków 
|
|
|
|
|
Dołączył: Aug 2005
Posty: 153
member
|
|
member
Dołączył: Aug 2005
Posty: 153 |
Bzyku, odnośnie do dat, to jeszcze częściej spotykamy się z "trzeci czerwiec" zamiast "trzeci czerwca".
ps. Chyba raczej powinienem podać przykład "2. marzec" zamiast "2. marca" - kto oglądał Atletico M - Real M wie o co chodzi ;-)
A skoro mówimy o sporcie, to nie można stanąć "na najwyższym podium" (no dobra, jest to możliwe, ale nie o to chodzi :P)
I jeszcze jeden często spotykany błąd: "okres czasu" Albo coś się działo przez "spory okres" albo "spory czas", z pewnością nie "przez spory okres czasu"
I kolejny mi się przypomniał: nie idziemy "po najmniejszej linii oporu", tylko " po linii najmniejszego oporu"
Jeszcze trochę by się tego znalazło...
|
|
|
|
|
Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311 |
ps. Chyba raczej powinienem podać przykład "2. marzec" zamiast "2. marca" - kto oglądał Atletico M - Real M wie o co chodzi ;-)
A skoro mówimy o sporcie, to nie można stanąć "na najwyższym podium" (no dobra, jest to możliwe, ale nie o to chodzi :P) po "2" przed marcem nie piszemy kropek  A co do sportowych to wg mnie szczyt: "najbliższa odległość".
|
|
|
|
|
Dołączył: Sep 2005
Posty: 14,202
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Sep 2005
Posty: 14,202 |
ps. Chyba raczej powinienem podać przykład "2. marzec" zamiast "2. marca" - kto oglądał Atletico M - Real M wie o co chodzi ;-)
A skoro mówimy o sporcie, to nie można stanąć "na najwyższym podium" (no dobra, jest to możliwe, ale nie o to chodzi :P) po "2" przed marcem nie piszemy kropek  A co do sportowych to wg mnie szczyt: "najbliższa odległość". Moze dzis slabo kojarze ale co jest nie tak 
|
|
|
|
|
Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311 |
Odległość może być mała, duża lub coś od czegoś może być blisko lub daleko. Poprawnie powinno być "najmniejsza odległość".
|
|
|
|
|
Dołączył: Sep 2005
Posty: 14,202
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Sep 2005
Posty: 14,202 |
Dla mnie to nie blad. I kto zwraca na takie rzeczy uwage. Moze poprawnie nie jest...
|
|
|
|
|
Dołączył: Jan 2006
Posty: 8,920
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Jan 2006
Posty: 8,920 |
Bzyku, odnośnie do dat, to jeszcze częściej spotykamy się z "trzeci czerwiec" zamiast "trzeci czerwca".
ps. Chyba raczej powinienem podać przykład "2. marzec" zamiast "2. marca" - kto oglądał Atletico M - Real M wie o co chodzi ;-)
A skoro mówimy o sporcie, to nie można stanąć "na najwyższym podium" (no dobra, jest to możliwe, ale nie o to chodzi :P)
I jeszcze jeden często spotykany błąd: "okres czasu" Albo coś się działo przez "spory okres" albo "spory czas", z pewnością nie "przez spory okres czasu"
I kolejny mi się przypomniał: nie idziemy "po najmniejszej linii oporu", tylko " po linii najmniejszego oporu"
Jeszcze trochę by się tego znalazło... Często to jest kwestia wychowania itd. Z tymi datami, to któregoś razu w gimnazjum mieliśmy lekcję z bibliotekarkami i one jakieś tam ćwiczenia przyniosły i wtedy też właśnie mówiły, że przy podawaniu dat trzeba dodawać sobie po cichu słowo "dzień". Czwarty (dzień) marca Dwunasty (dzień) maja  Co do pisania ze znakami diaktrycznymi - to już kwestia przyzwyczajenia. Ja od samego początku pisałem z "ą", "ę" itd. i teraz nie potrafię pisać bez nich. Po prostu jeżeli mam napisać słowo "żenić się", to bez znaków diaktrycznych pisze mi się nie tyle dużo wolniej, co strasznie nienaturalnie i sztywno.
|
|
|
|
|
Dołączył: Jun 2005
Posty: 20,425
Ana <3
|
|
Ana <3
Dołączył: Jun 2005
Posty: 20,425 |
za jakiś czas będzie obowiązywał jeden wielki uzus językowy.
|
|
|
|
|
Dołączył: Dec 2002
Posty: 15,195
$
|
|
$
Dołączył: Dec 2002
Posty: 15,195 |
|
|
|
Link skopiowany do schowka
|
|