|
|
Dołączył: Apr 2005
Posty: 1,364
veteran
|
|
veteran
Dołączył: Apr 2005
Posty: 1,364 |
dz. Rivex
wiesz.... ja się do tego maklera już z rok zabieram, ale właściwie dopiero teraz zacząłem się na poważnie uczyć. w grudniu (nawet na rozpiskę nie patrzyłem ale podejrzewam że w grudniu będzie) chcę wreszcie podejść i zdać.
same uprawnienia maklera to może nic wielkiego przy DI, ale ze względu na duże zapotrzebowanie a małą ilość wykwalifikowanych ludzi - już z samym papierkiem maklera można złapać b.dobrze płatną pracę. mi został jeszcze rok studiów, tak sie zastanawiam czy potem nie uderzę mimo wszystko do Wawy - wachlarz ofert dużo bogatszy i przy samym starcie makler może dostać 2x więcej niż we Wrocławiu.
licencja maklera to mimo wszystko społeczny awans, zaczynasz obracać się wśród ludzi wyższej kasty że tak to określę, poznajesz otoczenie i pracując już konkretnie w tej dziedzinie nabierasz doświadczenie, myśle że to wszystko samo w sobie pomaga i wyznacza nowe cele by zdać potem DI, który nie ukrywajmy egzaminem jest dużo trudniejszym
są ludzie, którzy z marszu to zdają i to na studiach jeszcze hehe ale to już wybitne jednostki, zastanawiam się jak to będzie z nauką do egzaminu gdy człowiek pracuje (obecnie siedzę w prac - nie ukrywam że b.często w wolnych chwilach czytam i trzaskam testy na maklera)
za linka dzieki, w domu na pewno przejrzę, poczytam, bo nawet nei jestem pewny czy kalkulatory finansowe można mieć a kolega niedlugo z USA przylatuje i pyta sie mnie czy kupić-kilak razy tańsze za oceanem niż u nas tej samej marki
wiesz.. 3pkt do I etapu... zawsze to jednak niezdany egzamin, a potem są zresztą jeszcze 2 etapy i to trudniejsze więc "nie ma letko" - w końcu od tylu lat zdało to u nas ok 200 osób
ja dziś spróbuje cos popatrzec na spółki pod wyniki-jeśli mi się uda cos znalezc- zamieszczę swoje analizki
pozdro:) Mura, na jakiej uczelni studiujesz i jaką specjalność??
|
|
|
|
|
Dołączył: Feb 2006
Posty: 10,252
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Feb 2006
Posty: 10,252 |
hm wydaje mi się że już kiedys się zwierzałem nic specjalnego, ekonomia na uniwerku wrocławskim, specjalnośc: ekonomia menadżerska, studia dzienne ale wszystko co robie związanego z rynkiem kapitałowym raczej robie w trybie nieobowiązkowym założyłem koło giełdowe, współpracuje z kolegami z AE (przepraszam, już Uniwersytet Ekonomiczny :), no i sporo czytam sam bo to najlepsza droga:)
pzdr.
|
|
|
|
|
Dołączył: Feb 2005
Posty: 1,792
Pooh-Bah
|
|
Pooh-Bah
Dołączył: Feb 2005
Posty: 1,792 |
a jak tam gracie cos? bo ja dalej z boku.
|
|
|
|
|
Dołączył: Apr 2005
Posty: 3,022
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2005
Posty: 3,022 |
yyy, zdezorientowany jestem troche. jakis czas temu (ok roku) moi rodzice wpakowali calkiem pokazna sumke w fundusz nieruchomosci i budownictwa w ing banku slaskim, dzis cos mnie natchnelo by sprawdzic notowania, a tam -25% w skali roku  WTF? wytlumaczy mi to ktos lopatologicznie? i czy trzymac nadal tam pieniadze czy wycofac sie moze lepiej?
|
|
|
|
|
Dołączył: Apr 2005
Posty: 3,232
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2005
Posty: 3,232 |
yyy, zdezorientowany jestem troche. jakis czas temu (ok roku) moi rodzice wpakowali calkiem pokazna sumke w fundusz nieruchomosci i budownictwa w ing banku slaskim, dzis cos mnie natchnelo by sprawdzic notowania, a tam -25% w skali roku  WTF? wytlumaczy mi to ktos lopatologicznie? i czy trzymac nadal tam pieniadze czy wycofac sie moze lepiej? O jezuuu, takie pytania już dobijają. Najpierw sobie odpowiedz czy ta kasa jest Ci potrzebna. Na ile czasu ta inwestycja i ile jesteś gotów stracić.... Osobiscie to moge stwierdzić, że ten sektor najlepsze ma juz za soba. Jednak nie znam szczegolow inwestycji ING wiec ciezko mi cos doradzac. Decyzje musisz podjac sam. I nie patrz na innych bo kazdy popelnia bledy. Lepiej się juz chyba uczyc na wlasnych bledach ... A strata taka bo fundusz byl kupiony na samej gorce. Akurat rok temu byl sam szczyt tego sektora. Wiec takie straty nie dziwia ...
|
|
|
|
|
Dołączył: Apr 2005
Posty: 3,022
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2005
Posty: 3,022 |
rok i troche temu ten fundusz dopiero wystartowal w ING. to sa pieniadze moich rodzicow, moga tam "lezec" nawet i 20 lat, nie ma to najmniejszego znaczenia, tylko raczej nie chcieliby zostac bankrutami i przepraszam za moj laicyzm.
|
|
|
|
|
Dołączył: Feb 2006
Posty: 2,871
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Feb 2006
Posty: 2,871 |
Gdzie można pohandlować opcjami? Zależy mi głównie na EUR/PLN i USD/PLN. Option trader XTB jakoś mnie nie przekonuje 
|
|
|
|
|
Dołączył: Nov 2003
Posty: 200
enthusiast
|
|
enthusiast
Dołączył: Nov 2003
Posty: 200 |
[url=http://www.elliottwave.com/images/marketwatch/cartoon%20sharp.gif][/url]
|
|
|
|
|
Dołączył: Nov 2003
Posty: 200
enthusiast
|
|
enthusiast
Dołączył: Nov 2003
Posty: 200 |
|
|
|
|
|
Dołączył: Feb 2004
Posty: 227
enthusiast
|
|
enthusiast
Dołączył: Feb 2004
Posty: 227 |
Ja troche z innej beczki chcialem zapytac: czy wie ktos z Was jak wycenic wartosc akcji spolki, np. metoda zdyskontowanych przeplywow pienieznych? Mam w ten sposob zbadac pare spolek debiutujacych w 2008, w stylu Polsatu cyfrowego, Comesu, Polskiego jadla, Verte itp. Teorii tu za wiele do opanowania chyba nie ma, ale kompletnie nie wiem jak to zrobic w praktyce. Przegladam prospekty emisyjne i jakos nie moge sie doszukac potrzebnych danych, widac slepy jestem. Moze macie do udostepnienia jakies przykladowe tego typu wyceny z opisem, z jakich danych korzystamy itd.? Najchetniej dotyczace takich nowych spolek. Bylbym wdzieczny za pomoc, pozdrawiam.
|
|
|
|
|
Dołączył: Apr 2004
Posty: 3,942
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2004
Posty: 3,942 |
masz wzor na DCF i wstawiasz do niego odpowiednie wartosci, ktorych znalezienie nie robi wiekszego problemu. Ja sie spotkalem z kilkoma wzorami, ktore roznia sie szczegolami jakimis wiec nie podam zadnego. Wyceniasz na podstawie przyszlosci wiec niektore dane sam musisz oszacowac na podstawie trendu albo jakis przeslanek rynkowych
|
|
|
|
|
Dołączył: Mar 2003
Posty: 2,252
Pooh-Bah
|
|
Pooh-Bah
Dołączył: Mar 2003
Posty: 2,252 |
Hej panowie co tu tak cicho ??? Czyzby brak zainteresowania giełdą ? Ja jestem niejako usprawiedliwiony bo kupe czasu walczyłem z robactwem a i tak przefrałem.Stracilem wszytskie linki, programy itd ale powoli sie odbudowuje.
Ja w miedzyczasie doładowalem biotka : na pocżątku maja po 69 gr i niedawno jeszcze raz za Solarzem po 63 gr.A jak mi sie wydaje bardzo istotny punkt jest na wysokosci 71 gr po jego przejsciu moze byc fajna jazda.No ale zobaczymy.
W ubiegłym tygodniu napakowalem sie i to nieźle Advadisem.Brałem go po 50 i 51 gr .Liczyłem na szybkie odbicie ale kurs slimaczy sie na razie jak cholera. W tym przypadku AT podpoarłem fundamentalnie. Na wykresach piekna, podręcznikowa wręcz formacja podwojnego dna.A siedmiokrotnie większe przychody niz w analogicznym okresie zeszlego roku napawaja optymizmem.Fakt ze nadal notuja stratę (choc juz mniejszą) ale nie powinno to dziwic w obliczu przejęc jakie teraz sie dokonują.Ambicje siegają 3-4% rynku polskiego, pozyjemy zobaczymy.Poki co wartośc ksiegowa na akcje to 80 gr ( rok temu 12 gr). Wygląda na to że ADS moż ebyc niezłym rodzynkiem.
|
|
|
|
|
Dołączył: Mar 2003
Posty: 3,517
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Mar 2003
Posty: 3,517 |
ja wziąłem troche biotka po 0.66 pare dni temu, raczej na krótki termin, licze ze bedzie podobna sytuacja jak pare tygodni temu na petrolinveście (którego rozwazalem nawet kupno niedlugo przed wystrzalem, ale w koncu kupilem inna spolke) poza tym trzymam jeszcze orlen, ktory mimo b. dobrych wynikow kisi sie ciagle w granicach 41-42 zł. a takze zurawie - ciekawa spolka z dobrymi jak na slabnacy sektor budowlany i dynamicznie rosnacymi wynikami, ostatnio dokupowalem jeszcze w granicach 3.6-3.65 i moze kupie jeszcze jak troche spadnie
|
|
|
|
|
Dołączył: Apr 2005
Posty: 3,232
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2005
Posty: 3,232 |
Ja na razie z daala od akcji tym bardziej, ze wg mnie teraz moga nadejsc kolejne spadki. Indeks srednich spółek wygląda źle i może być kiepski okres wakacyjny. Polski rynek jest slabiutki i wole omijać akcje.
Tym bardziej Bioton, który na razie dna to wcale nie znalazł.
|
|
|
|
|
Dołączył: Nov 2000
Posty: 27,081
"I'll slip an extra shrimp on the barbie for you"
|
|
"I'll slip an extra shrimp on the barbie for you"
Dołączył: Nov 2000
Posty: 27,081 |
Jak wygląda np. inwestowanie w metale (złoto, platyna, miedź, itd.) czy paliwa? Czy zwykły człowiek może na tym grać tak jak na akcjach czy walutach?
|
|
|
|
|
Dołączył: Apr 2005
Posty: 3,232
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2005
Posty: 3,232 |
Jak wygląda np. inwestowanie w metale (złoto, platyna, miedź, itd.) czy paliwa? Czy zwykły człowiek może na tym grać tak jak na akcjach czy walutach? Można. Jednym ze sposobów jest założenie konta na rynek Forex. Na polskim rynku choćby TMS Brokers czy XTB. Są jeszcze zagraniczni brokerzy. Ogólnie to jest tego mnóstwo. Czyli trzeba mieć konto na rynku Forex. Jednak nie jest to zabawa dla początkujących. Trzeba zawierać spore kontrakty i jeśli nie ma się sporych pieniędzy to trzeba grać na sporych dzwigniach. Rynek metali czy ropy jest czasami bardzo zmienny i jakieś zle zajęcie pozycji to może oznaczać wyczyszczenie konta. Nawet przy rosnącym rynku korekta większa bywa bardzo zabójcza. A dzwignie dochodzą do x 100, na ropie czy surowcach chyba mniej ale nawet przy dzwigni x 20 można sobie narobić problemu. Można na GPW bawić się certyfikaty na zloto czy rope ale są one przeliczane w PLN. Czyli te wzrosty na zlocie niewiele daja bo USD w tamtym czasie sie oslabiało. Są jeszcze jakieś fundusze - głównie hedge funds. One się tym głównie zajmują jednak oferta na polskim rynku nie jest duża. Poza tym czasami trzeba wrzucić wiekszą kase. Ogolnie nie jest zbytnio w temacie. Aha, polskie TFI nie nie moga grac na kontraktach na surowce. A ostatnio coś czytalem o jednym z nich, że miał fundusz z nazwa" Surowce". I jak się okazało w czasie wzrostow na surowcach sporo tracil. Bo po prostu inwestycje polegały na spółkach surowcowych. Mamy teraz bessę więc i te spółki surowcowe nie bardzo rosną. Dlatego warto czytać prospekty emisyjne. Najblizej rynku bedzie sie podczas gry na koncie forexowym ale tutaj trzeba być uwaznym i dobrze czuć rynek. Tu jest ogromne ryzyko i bardzo dużo osob dostaje po tyłku na tym.... Chociaż na początku wydaje się to byc takie proste.
|
|
|
|
|
Dołączył: Nov 2000
Posty: 27,081
"I'll slip an extra shrimp on the barbie for you"
|
|
"I'll slip an extra shrimp on the barbie for you"
Dołączył: Nov 2000
Posty: 27,081 |
Dzięki za obszerne info, czy to są głównie kontrakty terminowe czy jest możliwość zainwestowania w cenę ropy i trzymanie do dowolnego momentu zanim się sprzeda?
Myślę, że ropa nie stanieje już <$100, dolar raczej już nie powinien pobić nowych rekordów wobec Euro, a groźba wojny z Iranem może doprowadzić do kolejnej paniki na rynku paliw i wywindować cenę bliżej granicy $200.
|
|
|
|
|
Dołączył: Mar 2003
Posty: 3,517
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Mar 2003
Posty: 3,517 |
Co sądzicie o IPO Azotów? jutro rozpoczynają się zapisy i zastanawiam się czy warto się zapisać. Patrzac na branze chemiczna w ostatnim czasie to zapowiada sie bardzo ladny debiut. Cena dla inwestorow indywidualnych wynosi 22.60 zł., a DM wycenia te papiery na ponad 24 zł.
|
|
|
|
|
Dołączył: Mar 2003
Posty: 2,252
Pooh-Bah
|
|
Pooh-Bah
Dołączył: Mar 2003
Posty: 2,252 |
Dzięki za obszerne info, czy to są głównie kontrakty terminowe czy jest możliwość zainwestowania w cenę ropy i trzymanie do dowolnego momentu zanim się sprzeda? Mozesz kupić ropę(grać na zwyzkę ceny) lub ja sprzedać ( grac na spadek) a pozycję zamykasz w dogodnym dla Ciebie momencie. Wynika z Twojego tekstu iz przewidujesz atak na 200 dolców za baryłke(oby nie) więc pewnie chcialbys grac na zwyzke.Musisz jednak pamietac iz pozycja dluga obciążana jest ujemnym swapem - na dzien dzisiejszy ok 1,4 pipsa.Powinienes wiec szukać platformy która nie nalicza punktów swapowych.
|
|
|
|
|
Dołączył: Nov 2004
Posty: 2,902
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Nov 2004
Posty: 2,902 |
dardaw mógłbyś zerknąć jak technicznie wygląda Próchnik? Moim skromnym zdaniem jest teraz idealny moment na wejście, technicznie wygląda to na 90% scenariusz na północ IMO.
|
|
|
Link skopiowany do schowka
|
|