Poprzedni temat
Następny temat
Drukuj temat
Strona 2 z 4 1 2 3 4
kasparov #2465349 05/07/2008 06:13
Dołączył: Apr 2006
Posty: 10,869
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2006
Posty: 10,869
D.Logan do .... uwaga ... Prokomu crazy

Bonus: Unibet
Baqu #2466479 06/07/2008 06:12
Dołączył: Nov 2005
Posty: 30,870
Y
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Y Offline
Dołączył: Nov 2005
Posty: 30,870
Originally Posted by Baqu
... Osiem najlepszych zespołów awansuje do turnieju Final Four ...

dopiero teraz to przeczytalem smile co za talent pisal ten tekst? laugh

yaaho #2466640 06/07/2008 17:56
Dołączył: Sep 2004
Posty: 26,931
B
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
B Offline
Dołączył: Sep 2004
Posty: 26,931
hahaha, też się chyba nie przyłożyłem odpowiednio do tego tekstu, gdyż nie wyłapałem tego pięknego stwierdzenia laugh

tekst był skopiowany z PAP-u :-)

Baqu #2467858 07/07/2008 02:55
Dołączył: May 2006
Posty: 360
enthusiast
enthusiast
Dołączył: May 2006
Posty: 360

wawmann #2476108 11/07/2008 06:27
Dołączył: Apr 2006
Posty: 10,869
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2006
Posty: 10,869
T.Kelati ------> Unicaja Malaga

Linc #2477014 11/07/2008 23:43
Dołączył: May 2006
Posty: 360
enthusiast
enthusiast
Dołączył: May 2006
Posty: 360
Lubos Barton -> Barcelona

Simas Jasaitis -> Badalona

wawmann #2485415 17/07/2008 03:10
Dołączył: Dec 2003
Posty: 20,790
J
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
J Offline
Dołączył: Dec 2003
Posty: 20,790
Były zawodnik Detroit Pistons i Toronto Raptors - Carlos Delfino podpisał 3-letni kontrakt z drużyną Chimki Moskwa - podały zagraniczne media. Koszykarz ten w tym czasie miałby zainkasować na swoje konto 8,5 milionów euro

jarko 33 #2488430 18/07/2008 19:59
Dołączył: Mar 2007
Posty: 2,092
Pooh-Bah
Pooh-Bah
Dołączył: Mar 2007
Posty: 2,092
Maccabi ==> D'or Fischer

Maccabi wzięło ciekawego gracza. Jest to center, 211cm wzrostu. W zeszłym sezonie był MVP ligi belgijskiej. Staty miał naprawdę godne uwagi: 14.4 punktów, 10.8 zbiórki i 2.8 bloku. Co ciekawe gracz ten przez pewien czas był zawodnikiem Anwilu wink (sezon 2005-06)

Dreju #2488433 18/07/2008 20:02
Dołączył: Mar 2007
Posty: 2,092
Pooh-Bah
Pooh-Bah
Dołączył: Mar 2007
Posty: 2,092
No i jeszcze moim zdaniem ważne info (co prawda z przed tygodnia, ale jakieś info). W Barcelonie zostaje Ersan Ilyasova. W poprzednim sezonie zasadniczym prezentował się dobrze (6.1 punkta, 4.7 zbiórki), a play-off miał wyśmienite. To on obok Basile poprowadził Barcę do finału ligi ACB.

Dreju #2488518 18/07/2008 20:32
Dołączył: Dec 2005
Posty: 5,796
C
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
C Offline
Dołączył: Dec 2005
Posty: 5,796
Originally Posted by Dreju
Maccabi ==> D'or Fischer

Maccabi wzięło ciekawego gracza. Jest to center, 211cm wzrostu. W zeszłym sezonie był MVP ligi belgijskiej. Staty miał naprawdę godne uwagi: 14.4 punktów, 10.8 zbiórki i 2.8 bloku. Co ciekawe gracz ten przez pewien czas był zawodnikiem Anwilu wink (sezon 2005-06)

W Anwilu procz zbiorki nie potrafil nic. Fatalny w ofensywie byl.

codi #2495155 22/07/2008 01:26
Dołączył: Aug 2004
Posty: 3,495
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Aug 2004
Posty: 3,495
Bostjan Nachbar ===> Dynamo Moskwa

g_i_t_s #2496063 22/07/2008 06:19
Dołączył: Sep 2004
Posty: 26,931
B
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
B Offline
Dołączył: Sep 2004
Posty: 26,931
NBA przegrywa z Europą

Koszykarze NBA mają już dość tracącego na wartości dolara i coraz chętniej przenoszą się do Europy.

To całkowicie nowe zjawisko w zawodowej koszykówce - dotychczas kontrakty na Starym Kontynencie podpisywali albo zawodnicy młodzi i bez doświadczenia w NBA, albo koszykarze zbliżający się do sportowej emerytury. W Europie byli gwiazdami, w USA nie mieli miejsca w składach.

Teraz kluby z Grecji, Rosji i Hiszpanii coraz skuteczniej kuszą graczy, którzy są właśnie w najlepszym okresie kariery. W Eurolidze chce grać Josh Childress, jeden z najlepszych graczy Atlanta Hawks. Był jej podstawowym skrzydłowym - zdobywał przeciętnie ponad 11 punktów i miał 5 zbiórek. Jest wolnym agentem: ma swobodę w wyborze drużyny. Otrzymał z amerykańskiego klubu propozycję przedłużenia umowy, są dla niego oferty z innych zespołów NBA, ale Childress poleciał na początku tygodnia do Pireusu, gdzie negocjuje z Olimpiakosem. Grecy proponują mu trzyletni kontrakt wart 20 milionów dolarów. Jakby tego było mało, w przeciwieństwie do USA, klub zapłaci za koszykarza podatek.

Wcześniej na odejście z NBA zdecydowali się Argentyńczyk Carlos Delfino i Hiszpan Juan Carlos Navarro. Pierwszy grał w NBA przez cztery lata - ostatni sezon był dla niego najlepszy w karierze. Ale nie zdecydował się na Toronto Raptors, bo lepszą ofertę ma z Chimki Moskwa - drużyny, w której gra Maciej Lampe. Delfino zarobi tam ponad 13 mln dolarów - w NBA miałby połowę tej kwoty.

Navarro, jeden z najlepszych europejskich obrońców, przed rokiem wykupił swój kontrakt w Barcelonie, by podbić NBA. Grał świetnie - w pierwszym sezonie ustanowił rekord debiutantów NBA w rzutach za trzy punkty. Mógł przedłużyć umowę z Memphis Grizzlies, ale licytację o Hiszpana wygrała Barcelona. Za czteroletni kontrakt dostanie 24 mln dol.


Baqu #2496246 22/07/2008 08:36
Dołączył: Jul 2005
Posty: 10,769
shaken not stirred
shaken not stirred
Dołączył: Jul 2005
Posty: 10,769
podstawowy skrzydłowy laugh który w ostatnim sezonie ani razu nie wyszedł w pierwszej piątce laugh fajny z niego zmiennik ale nic ponad to, bardzo efektywny (FG 57%) ale żeby od razu "jeden z najlepszych graczy Hawks" - bez żartów prosze, zachowajmy powage smile

Skiper #2498886 23/07/2008 18:40
Dołączył: Sep 2004
Posty: 26,931
B
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
B Offline
Dołączył: Sep 2004
Posty: 26,931
ciekawe rozwinięcie wyżej wklejonego artykułu przez Cegłę:

Jak NBA przegrywa z Europą?

Mój redakcyjny kolega Paweł Rzekanowski napisał artykuł pod tytułem "NBA przegrywa z Europą". Ciekawy temat, który pozwolę sobie doprecyzować, bo Paweł - zapewne ze względu na to, że "Gazeta Wyborcza" ma określoną objętość i kolumn na koszykówkę ostatnio się w niej nie przeznacza - ograniczył się tylko do trzech przykładów zawodników, którzy wybrali (albo o tym mówią) kluby europejskie zamiast NBA.

Poza Juanem Carlosem Navarro (z Memphis do Barcelony), Carlosem Delfino (z Toronto do Chimki Moskwa) i wciąż negocjującym Joshem Childressem (z Atlanty do Olympiakosu Pireus?) byli to Bostjan Nachbar (z New Jersey do Dynamo Moskwa), Tiago Splitter (od San Antonio wolał Tau Ceramikę Vitoria) i Goran Dragic (od Phoenix także wolał Tau). Kolejnym będzie zapewne Jose Garbajosa, którego kontrakt z Toronto jest już nieważny i chyba tylko kwestią czasu jest umowa w lidze hiszpańskiej.

Hiszpanie, Słoweńcy, Argentyńczyk, Brazylijczyk. Jeden Amerykanin, ale pod znakiem zapytania. Upraszczając można powiedzieć, że to zawodnicy z szerokiej rotacji. W żadnym wypadku gracze pierwszoplanowi czy decydujący o wyniku zespołu. To już osłabia nieco 'porażkę' NBA z Europą.

Ale nie jest oczywiście tak, że problemu, dla NBA, nie ma. Dotychczas byliśmy świadkami odwrotnej tendencji - powodowanego marzeniem parcia do NBA, nigdy w kierunku odwrotnym. Teraz Europejczycy wolą grać w Europie - Navarro w rodzinnej Barcelonie, gdzie jest koszykarskim półbogiem, dostanie 24 mln dolarów za cztery lata. Trudno mu się dziwić i jeśli podobny ruch za kilka lat wykonają np. Andris Biedrins, Mehmet Okur czy Fabricio Oberto, to o zdziwieniu też nie powinno być mowy.

Poza słabym dolarem powodem takiej tendencji są też podatki, które w USA mogą pochłaniać nawet połowę kontraktu. Jeden z ekspertów wyliczył (w środku artykułu), że te 3 mln dolarów, które Delfino dostanie w Moskwie odpowiadałyby aż 9 mln rocznie w NBA! Kursy, podatki (w Europie za zawodników płacą kluby), różnica znacząca...

Bardzo ważnym powodem są też skomplikowane zasady podpisywania umów i salary cap, które obowiązują w NBA. Grupa restricted and unrestricted free agents, do której należy właśnie Childress, jest w tego lata wyjątkowo duża. Nazwiska? Josh Smith, Emeka Okafor, Luol Deng, Ben Gordon, Delonte West, J.R. Smith, Biedrins, Monta Ellis, Dorell Wright, Sebastian Telfair, Nenad Krstic, Jannero Pargo, Bonzi Wells, Andre Iguodala, Louis Williams, Kurt Thomas, Ricky Davis, Jason Williams. Nieźle, prawda?

Kluby NBA nie chcą ich już przepłacać. New York Knicks czy Dallas Mavericks, które w minionych sezonach płaciły chyba najwięcej tzw. luxury tax, czyli podatku za przekroczenie salary cap, ale także inne kluby, teraz uważnie patrzą na każdego wydanego dolara. Na dodatek, zgodnie z przepisami NBA, kluby mające prawa do zawodnika, nie mogą zaproponować tzw. wyrównania oferty w stosunku do konkurentów z Europy, co dawałoby im wówczas pierwszeństwo podpisania umowy. Dlatego Childress, któremu Atlanta daje 36 mln za 5 lat (7,2 za rok, w rzeczywistości pewnie ok. 4 mln), może się skusić na 20 mln za trzy lata z Olympiakosu (6,6 mln na rękę rocznie).

NBA, zamiast snuć plany o globalnej ekspansji (Chiny, Meksyk, Indie czy nawet European Division), powinna pomyśleć o porozumieniu z FIBA odnośnie transferów. Tym bardziej, że szykują się kolejne problemy...

Brandon Jennings, 19-letni rozgrywający, jeden z najlepszych w swoim roczniku, talent na miarę NBA, zamiast tradycyjnej drogi szkoła średnia-rok na uniwersytecie-draft do NBA, tuż po liceum wybrał Europę. Podpisał kontrakt z Lottomatiką Rzym. Nie złamał żadnych zasad. Po prostu wybrał inaczej. Lepiej?

NBA, aby zatrzymać przeskakiwanie koszykarzy prosto ze szkół średnich do NBA, wprowadziła kilka lat temu przepis mówiący o tym, że aby podpisać kontrakt w NBA zawodnik musi mieć skończone 19 lat i przynajmniej rok od ukończeniu nauki. Oczywiście żaden gracz nie może sobie na taką przerwę pozwolić, więc wszyscy wybierali na rok uniwersytety, w których grali za darmo. A Jennings wybrał Europę. I tłumaczy:

I think people just develop better over there. You’re playing professional ball for a year, you’re playing against guys who are older than you. I’ll constantly be playing basketball 24-7. I don’t have to worry about school and things like that. For a person that plays ball, our dream is to get to the NBA. College is like, O.K., we’ll do this one year, but our real mind-set is that we’re trying to get to the league, take care of our families. They’re making us do college so we feel like, Let’s do one year, go to class half the time.

Kawa na ławę, żadnej hipokryzji. No, oczywiście, Jennings nie wspomniał, że przy okazji zarobi jeszcze kilkaset tysięcy dolarów. To dobry wstęp do kariery w NBA, w której zresztą nikt w ciągu pierwszych trzech-czterech lat nie wybije się na poziom wielkich pieniędzy. Ograniczone przepisami kontrakty dla debiutantów zniechęciły ostatnio właśnie Splittera.

Od przypadku Jenningsa już chyba naprawdę niedaleka droga do tego, aby europejskie kluby wysyłały swoich skautów do amerykańskich szkół średnich... I to tu może zacząć się porażka NBA z Europą - co będzie jeśli tak Jennings okaże się wielką gwiazdą i CSKA za rok będzie chciała mu dać kontrakt w wysokości, powiedzmy, 40 mln dolarów za cztery lata? Niemożliwe?

NBA na pewno nie przegra jednak z Europą jeśli chodzi o gwiazdy. Przynajmniej nie w najbliższym czasie. Najlepsi należą jeszcze do NBA.


- - - - -

i jeszcze niezły komentarz odnośnie zarobków w USA:

no nie wiem czy się pomyliłem bo znalazłem takie cuś:
-- 4 percent on the first $10,000 of taxable income
-- 6 percent on taxable income between $10,001 and $40,000
-- 8.5 percent on taxable income of $40,001 and above.
to jest podatek stanowy w Washington DC , do tego chyba dochodzi jeszcze podatek federalny który wynosi 35% od dochodów powyżej 357tys rocznie. Wychodzi 44,5% dla wysokich dochodów (link1, link2) Z podatkiem czy bez i tak płace są w zasięgu rosyjskich miliarderów, zrobili to w siatkówce i hokeju, czemu mają nie zrobić w koszykówce.
Co śmieszne znalazłem też gdzieś że w Texasie nie płaci się podatków stanowych ale gracze Dallas czy San Antonio muszą zapłacić podatek stanowy za każdy mecz rozegrany poza granicami stanu wg lokalnej stawki, a potem składają wniosek o zwrot w Texasie, lepsza biurokracja niż u nas smile


laugh laugh laugh

Baqu #2501340 24/07/2008 18:04
Dołączył: Jan 2007
Posty: 1,630
Pooh-Bah
Pooh-Bah
Dołączył: Jan 2007
Posty: 1,630
Childress (Atlanta -> Olympiacos) smile
Rancik (Nymburk -> Benetton)
Domercant (Dynamo -> Siena)
Wright (Efes -> Alba)
B.Popovic (Unicaja -> Bruesa)
Austin (Benetton -> Besiktas)
Zizic (Panathinaikos -> Galatasary)
Brezec (Toronto -> Roma)

oj Olympiacos w tym roku bedzie rzadzic !!! smile



kasparov #2501903 24/07/2008 22:44
Dołączył: May 2006
Posty: 360
enthusiast
enthusiast
Dołączył: May 2006
Posty: 360
Doświadczony, niespełna 31-letni hiszpański podkoszowy - Jorge Garbajosa sygnował 2-letni kontrakt z ekipą wicemistrzów Rosji - Chimki Moskwa. Na jego mocy gracz ten zainkasuje na swoje konto 6 milionów euro

wawmann #2501933 24/07/2008 22:55
Dołączył: Feb 2004
Posty: 14,919
P
Live fast, die young
Live fast, die young
P Offline
Dołączył: Feb 2004
Posty: 14,919
ladnie...Delfino, Garbajosa i nasz Macius smile

Fajnie, ze wreszcie Europa dobiera sie do skory NBA...jeszcze z 5 lat i jak sie nic w NBA nie zmieni to i gwiazdy beda kuszone przez Ojrolige.


polskignom #2509063 29/07/2008 03:38
Dołączył: Jan 2005
Posty: 26,258
L
antimadrista
antimadrista
L Offline
Dołączył: Jan 2005
Posty: 26,258
A ja się z tym nie zgodze, europa może kusic zarobkami, ale skusi głownie średniakow, którzy nie grają w piatce. Gwiazdy się nie rusza, chyba, że już podstarzałe ;-)
Childress to średniak co innego gdyby do Europy się ruszył Joe Johnson albo Josh Smith.

Gwiazdy NBA maja zbyt duzo do stracenia, NBA to produkt marketingowy, koszykarzy ropoznaje sie na calym świecie, i to nie tylko sympatycy śledzący ta lige na codzien, a jak jest z Europa?
Oni nie tylko zyją z pensji od klubu, do tego dochodzą pieniadze z kontraktów reklamowych etc

lupus #2509172 29/07/2008 04:44
Dołączył: Sep 2004
Posty: 26,931
B
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
B Offline
Dołączył: Sep 2004
Posty: 26,931
Childress już smakuje życia w Grecjii



ciekawe czy będzie tak grał jak się buja grin

Baqu #2509175 29/07/2008 04:46
Dołączył: Dec 2003
Posty: 20,790
J
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
J Offline
Dołączył: Dec 2003
Posty: 20,790
Originally Posted by Baqu
Childress już smakuje życia w Grecjii



ciekawe czy będzie tak grał jak się buja grin
Yanakis jest dosc wymagajacy trener wiec moze miec ciezko ooo

Strona 2 z 4 1 2 3 4

Moderatorzy  Akhu, rafal08 

Link skopiowany do schowka
Kto jest teraz online
5 zarejestrowanych użytkowników (rafal08, Sensei, betowiec, kamel, aker), 2,783 gości, oraz 6 wyszukiwarek.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Statystyki forum
Strona główna forum105
Tematy51,283
Posty5,833,374
Użytkownicy24,790
Najwięcej online13,128
Sep 24th, 2025
Powered by UBB.threads™ PHP Forum Software 8.0.1