Poprzedni temat
Następny temat
Drukuj temat
Strona 2 z 3 1 2 3
#257013 01/11/2004 18:53
Dołączył: Oct 2001
Posty: 851
S
old hand
old hand
S Offline
Dołączył: Oct 2001
Posty: 851
Quote
Quote
no własnie siec mnie zinteresowała tyleko ze wzgledu na to ze chciałem zobaczyc jak sie zachowa jak dostanie wiecej danych wejsciowych czy bedzie stabilniejsza niz modele statystyczne ,
[...]
poprostu noze jest lepsza dla małych prób <img src="/ubbthreads/images/graemlins/smile.gif" alt="" />

wlasnie chyba jest odwrotnie - sieci maja zastosowanie tam, gdzie ciezko calosc objac 'normalnymi' metodami i tam gdzie za bardzo nie wiemy 'jak' szukac powiazan - tzn. co wplywa na co

nie stosowałem sieci wie ciezko mi cokolwiek powiedziec o stabilnosci parametrów (wag)i chciałem to sprawdzic jak sie zachowa gdy np dostanie dane skorelowane na wejsciu

Quote
a tak swoja droga to brakuje mi w programach obecnych na rynku takiej elastycznosci jak w excelu - konkretnie chodzi mi o jakakolwiek siec rekurencyjna i niemoznosc (zapewne tylko trudnosc, ale dla mnie niemoznosc) odwolania sie do danych z t-1, ale zawartych niekoniecznie w poprzednim wierszu

bo rozumiem, ze do tej pory caly czas uwaga nasza skupiala sie na zwyklej 'statycznej' sieci NN? a wlasnie, jezeli juz, to rekurencyjna i zaprzagniecie jej juz w etap przygotowywania danych (analize czasowa) daloby jakies efekty

no ja myslałem nad tym jak te dane wejsciowe maja wygladac nic własciwie nie wymysliłem ale sie zastanawiałem jak to zrobic . czy na wejsciu dac juz gotowe współczynniki i pozwolic by liczyło wynik czy dac rezultaty spotkan i pozwolic by wyliczyło współczynnik z którego by mogła skozystac inna siec bo za bardzo nie widze mozliwosci ze siec rekurencyjna by zrobiła to jednczesnie

jet jeszcze taki przjazna prosty programik
http://www.neuroxl.com/

SLAW

Bonus: Unibet
#257014 01/11/2004 18:58
Dołączył: Oct 2001
Posty: 851
S
old hand
old hand
S Offline
Dołączył: Oct 2001
Posty: 851
no chyba zeby właadowac wszystkie dostpne dane z boxscores z okreslonej liczby poprzednich spotkan i niech ona sie martwi co z tym zrobic ,ale chyba przeceniam zdolnosci sieci <img src="/ubbthreads/images/graemlins/wink.gif" alt="" /> pozostaje tylko problem jak znormalizowac dane jezeli chodz o klase przeciwnika z którymi były uzyskiwane rezultaty

ps:
moze to i głupoty ale znam tylko ogólna zasade rzadzaca sieciami statycznymi

SLAW

#257015 01/11/2004 19:02
Dołączył: Jun 2001
Posty: 575
H
addict
addict
H Offline
Dołączył: Jun 2001
Posty: 575
Quote
czy na wejsciu dac juz gotowe współczynniki i pozwolic by liczyło wynik czy dac rezultaty spotkan i pozwolic by wyliczyło współczynnik z którego by mogła skozystac inna siec bo za bardzo nie widze mozliwosci ze siec rekurencyjna by zrobiła to jednczesnie

ano niestety ja tez nie widze - ale nie mozliwosci - raczej nie widze sposobu <img src="/ubbthreads/images/graemlins/smile.gif" alt="" />

a samo rozbicie czynnosci na 2 sieci to chyba zaden problem w porownaniu ze skonstruowaniem tej pierwszej sieci

#257016 01/11/2004 21:26
Dołączył: Oct 2004
Posty: 62
Z
journeyman
journeyman
Z Offline
Dołączył: Oct 2004
Posty: 62
Z racji wykonywanego zawodu zajmuję się statystyką w medycynie. Wykonujemy zarówno szereg prac porównawczych z zastosowaniem ścisłego protokołu badania z podójną ślepą próbą jak i prace dające wyniki predykcyjne. W tej grupie badań zbieramy dane ( najczęściej wyniki badań laboratoryjnych ) jednak protokół badania nie jest tak bardzo rygorystyczny. Istotny jest jeden predyktor według którego klasyfikujemy do danej grupy. Po analizie wielu danych uzyskujemy wykresy korelacyjne. Niejednokrotnie obserwujemy pojedyńczy element znzcznie odbiegający od krzywej. Nazywmy go zdarzeniem niezwykłym - dokonujemy analizy danych pacjenta pod kątem czynników mogących wpływać na wartość parametru i niekiedy stwierdzamy, że otrzymany wynik powstał na skutek błędu laboratoryjnego, czy też innego procesu patologicznego wpływającego równolegle na jego wartość. Wydaje mi się, że w statystyce sportowej powinniśmy wyeliminować także takie zdarzenia jak mecze derbowe, spotkania przed i po spotkanich pucharowych oraz spotkania po zmianie trenera.

#257017 01/11/2004 21:53
Dołączył: Jun 2001
Posty: 575
H
addict
addict
H Offline
Dołączył: Jun 2001
Posty: 575
Quote
Wydaje mi się, że w statystyce sportowej powinniśmy wyeliminować także takie zdarzenia jak mecze derbowe, spotkania przed i po spotkanich pucharowych oraz spotkania po zmianie trenera.

zdarzenie wyjatkowe, inaczej 'outliner' zdaje sie, zdefiniowales jako znacznie odbiegajace od krzywej predykcji - smiem podejrzewac, ze wymienione przez ciebie czynniki nie wplywaja na znaczne odchylenia od tej krzywej

ja raczej bym sie sklanial do dopisania do danych wejsciowych wlasnie oznaczen: derby/nie derby, zmiana trenera/brak zmiany, mecz po pucharach

#257018 01/11/2004 22:07
Dołączył: Oct 2001
Posty: 851
S
old hand
old hand
S Offline
Dołączył: Oct 2001
Posty: 851
jezeli wiadomo jak opisac zdzrzenie niezwykłe to w niektórych przypadkach mozna go korygowac i to jets chyba najlepsza metoda . jako wyrazny przykład mozna podac biegaczy na 100m poprostu sprawdzic jak czas osiagany przez zawodnika zalezy od predkosci wiatru itp. mozna to robic zwykła funkcja liniowa . oczywiscie mozna te zdarzenia wywalic gdy wiemy jaki moze byc wpływ czynników zewnetrznych na wynik ale wydaje mi sie ze znacznie lepszą metoda jest uwzglednienie tego w modelu za pomoca zmiennych zero-jedynkowych niestety nie wiem jak to sie ma do NN

#257019 01/11/2004 22:17
Dołączył: Jun 2001
Posty: 575
H
addict
addict
H Offline
Dołączył: Jun 2001
Posty: 575
Quote
zdarzenie wyjatkowe, inaczej 'outliner' zdaje sie,

outliner, tfu!

outlier oczywiscie

#257020 01/11/2004 22:37
Dołączył: Oct 2004
Posty: 62
Z
journeyman
journeyman
Z Offline
Dołączył: Oct 2004
Posty: 62
ale to już było...a właściwie te wszelkie funkcje ma neurodesigner. Program w oparciu o nn szacuje basowe prawdopodobieństwo wyniku, a dodatkowo masz 8 czy 10 parametrów do korekcji. Testuje go od 2 miesięcy i wykluczając spotkania gdzie p*k<1 przynosi zysk ok 15-20%. Niestety parametry korekcyjne muszę wklepywac sam <img src="/ubbthreads/images/graemlins/frown.gif" alt="" />

#257021 01/11/2004 22:44
Dołączył: Oct 2001
Posty: 851
S
old hand
old hand
S Offline
Dołączył: Oct 2001
Posty: 851
mam pytanko ? tylko prosze sie nie smiać jak odpiedz jest oczywista

czy mozna zbudowac tak siec ze na wejsciu daje jakies dane(bramki,strzały,kartki) a na wyjsciu dostaje oszacownia dla wszystkich tych parametrów ?.

no i sie własnie zastanawiam czy moze lepiej zbudowac model na przyrostach a nie na zmiennych (tzn zmiana x(t)-x(1-1) itd

#257022 02/11/2004 00:52
Dołączył: Aug 2003
Posty: 696
V
addict
addict
V Offline
Dołączył: Aug 2003
Posty: 696
Doradzcie w jaki sposób wykorzystać sieci neuronowe przy typowaniu under/over w NBA.Bo na tej dyscyplinie w pierwszej kolejności skupie swoja uwagę .Prosze o odpowiedz i pomysły.Czy próbowaliście wogóle stosować już kiedyś sieci w typowaniu under/over????? Prosze o odpowiedz

#257023 15/11/2004 10:11
Dołączył: Oct 2004
Posty: 62
Z
journeyman
journeyman
Z Offline
Dołączył: Oct 2004
Posty: 62
Czytałem niedawno streszczenie jakiejś pracy dotyczącej zastosowania snn do ustalania optymalnej lini dla under/over właśnie w NBA. Autor podaje ok. 75% skuteczność. W streszczeniu nie podał stosowanego algorytmu, ani stosowanych neuronów wejściowych. Niestety za dostęp do wszystkich artykułów chcieli zbyt dużo kasy więc ich olałem. Napisałem jednak list do autora. Jak dostanę odpowiedź podzielę się z wszystkimi.

#257024 15/11/2004 16:58
Dołączył: Aug 2003
Posty: 696
V
addict
addict
V Offline
Dołączył: Aug 2003
Posty: 696
Kolego Zbych możęsz mi podać jakies namiary na ta stronke chetnie zapoznam się z tymi informacjami.Bęę wdzięczny otóz cały czas analizuję te sieci ale jakos opornie mi to idzie i chętnie zapoznam się z ich praca z góry wielkie dzięki
Czy ktos próbował ssn przy typowaniu under/over??? MOżecie polecić jakies ciekawe stronki w necie gdzie znajde na ten temat jakies ciekawe opracowania???

#257025 15/11/2004 18:47
Dołączył: Oct 2004
Posty: 62
Z
journeyman
journeyman
Z Offline
Dołączył: Oct 2004
Posty: 62
poszukaj w materiałach http://cpa.uwic.ac.uk/ - chyba tam to widziałem albo tutaj : http://www.sportinformatik.uni-mainz.de/index.html. List do autora napisałem, ale mam taki bajzel w dokumentach że głowa boli.

#257026 15/11/2004 19:29
Dołączył: Aug 2003
Posty: 696
V
addict
addict
V Offline
Dołączył: Aug 2003
Posty: 696
kolego Zbych ten drugi link nie działa .Jesli ktoś zna dobrze angielski to może wrzuci tu na frummjakies ciekawsze zdania w naszym języku o co konkretnie im chodzi i jak oni to opisują z góry wielkie dzięki

ps a może znacie jakies polskie stronki gdzie cos na ten temat można poczytać??

#257027 15/11/2004 20:20
Dołączył: Oct 2001
Posty: 851
S
old hand
old hand
S Offline
Dołączył: Oct 2001
Posty: 851
Quote
kolego Zbych ten drugi link nie działa
działa ale nie powinno byc kropki po html
http://www.sportinformatik.uni-mainz.de/index.html

SLAW

#257028 15/11/2004 20:41
Dołączył: Oct 2004
Posty: 62
Z
journeyman
journeyman
Z Offline
Dołączył: Oct 2004
Posty: 62
Kropka na końcu zdania powinna być... i basta.
Na temat snn w sporcie nie znalazłem polskich stron ( jeszcze? ). Nie wiem na jakim jesteś etapie z snn. Jeżeli zaczynasz to polecam książeczkę ,, Wprowadzenie do sieci neuronowych ,, - autora oczywiście nie pamiętam <img src="/ubbthreads/images/graemlins/smile.gif" alt="" />, ale jest przystępnie napisana.

#257029 03/12/2004 10:42
Dołączył: Oct 2004
Posty: 62
Z
journeyman
journeyman
Z Offline
Dołączył: Oct 2004
Posty: 62
Myślę, że przez 2 tygodnie zainteresowani zapoznali się z literaturą. Proponuję wspólne zastanowienie się nad wektorami wejściowymi.
Większość algorytmów predykcyjnych wykorzystuje współczynnik rateform ( RF ). Bezpośrednie porównanie u obu drużyn było juz przerabiane wielokrotnie, wyniki oczywiście wszyscy znacie, dlatego chybe nie tędy droga. Proponuję zainteresowanie się analizą czasową różnic RF. Nie wiem tylko czy liczyć oddzielnie dla spotkań rozgrywanych u siebie i wyjazdowych, czy wspólnie?

#257030 03/12/2004 11:52
Dołączył: Jun 2001
Posty: 575
H
addict
addict
H Offline
Dołączył: Jun 2001
Posty: 575
Quote
Myślę, że przez 2 tygodnie zainteresowani zapoznali się z literaturą. Proponuję wspólne zastanowienie się nad wektorami wejściowymi.
Większość algorytmów predykcyjnych wykorzystuje współczynnik rateform ( RF ).

jak liczony?
wydaje mi sie, ze zeby osiagnac sukces w swym zamierzeniu winienes poswiecic nieco wiecej uwagi temu zagadnieniu
dzi! co ja gadam - to jest (imho) punkt ktory wazyc bedzie na ewentualnym sukcesie/porazce przedsiewziecia



Quote
Bezpośrednie porównanie u obu drużyn było juz przerabiane wielokrotnie, wyniki oczywiście wszyscy znacie, dlatego chybe nie tędy droga.

gadasz - dobrze policzone RF potrafia byc nad wyraz mile


Quote
Proponuję zainteresowanie się analizą czasową różnic RF.

nie twierdze zebys zapomnial o tym, ale osmiele sie niesmialo zasugerowac, ze nie tedy droga - faktycznie sam pomysl wyglada obiecujaco i wydaje sie, ze powinien przyniesc jakies (oczekiwane) wyniki
niestety z reguly tylko sie wydaje (no, mi przynajmniej)


Quote
Nie wiem tylko czy liczyć oddzielnie dla spotkań rozgrywanych u siebie i wyjazdowych, czy wspólnie?

wspolnie, z uwzglednieniem wplywu home/away - najlepiej dla specyfiki kazdego zespolu z osobna
choc osobiscie zwykle pomijam rozroznienie home/away - nie wyksztalcilem jakiegos uniwersalnego mechanizmu po prostu, na liscie do zrobienia


ps. policzyles te kursy na przeciwnikow NYY?

#257031 03/12/2004 21:51
Dołączył: Oct 2004
Posty: 62
Z
journeyman
journeyman
Z Offline
Dołączył: Oct 2004
Posty: 62
RF liczony oczywiście wg klasyki czyli Drakina i Forsytha. Ze statystycznego punktu widzenia istnieje dodatnia korelacja pomiędzy RF przewidywanym wynikim, jednak nie jest to takie słodkie, gdy typowane spotkania oceniamy pod kątem p*k. Z reguły spotkania dające jednoznaczny typ pod względem RF dają p*k<0,9.

Czyli do zabawy mamy już 2 wektory : Rf i H/A.

Kursy w MLB wklepałem do Trefika, jednak teraz korzystam z najnowszej czeskiej wersji badziewia i nie jestem w stanie dojść do opcji drukowania.

Ps. Czy można tutaj wkleić plik ???

#257032 04/12/2004 10:17
Dołączył: Jun 2001
Posty: 575
H
addict
addict
H Offline
Dołączył: Jun 2001
Posty: 575
Quote
RF liczony oczywiście wg klasyki czyli Drakina i Forsytha.

mam nadzieje, ze jakos zmodyfikowany (i oczywiscie Drapkin jak sadze?) - bo w swej oryginalnej wersji w ogole nie przyklada wagi do rozmiaru zwyciestwa/porazki

w skrocie - to nie jest ideal

Quote
Ze statystycznego punktu widzenia istnieje dodatnia korelacja pomiędzy RF przewidywanym wynikim, jednak nie jest to takie słodkie, gdy typowane spotkania oceniamy pod kątem p*k. Z reguły spotkania dające jednoznaczny typ pod względem RF dają p*k<0,9.

wlasnie w tym najwiekszy problem, zeby stworzyc taki system ratingowy, ktory dawalby oplacalne typy

jezeli sadzisz, ze na podstawie ulomnych wartosci wejsciowych (RF nie dajacy zysku) stworzysz wartosciowe wyjscia, to jestem zmuszony nazwac cie... optymista <img src="/ubbthreads/images/graemlins/wink.gif" alt="" />

Quote
Czyli do zabawy mamy już 2 wektory : Rf i H/A.

caly czas bede powtarzal: dla dwoch wektorow nie potrzebna jest SNN, wystarczy porzadna regresja, oczywiscie niekoniecznie liniowa

Quote
Kursy w MLB wklepałem do Trefika, jednak teraz korzystam z najnowszej czeskiej wersji badziewia i nie jestem w stanie dojść do opcji drukowania.

ale zeby znalezc srednia kursow przeciwnikow NYY, to chyba niepotrzebny jest jakis tam trefik, rajt?

Quote
Ps. Czy można tutaj wkleić plik ???

obawiam sie, ze nie, najwyzej link do niego

Strona 2 z 3 1 2 3

Link skopiowany do schowka
Kto jest teraz online
3 zarejestrowanych użytkowników (rafal08, Lukasz111, burbon), 2,312 gości, oraz 6 wyszukiwarek.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Statystyki forum
Strona główna forum105
Tematy51,284
Posty5,834,200
Użytkownicy24,790
Najwięcej online13,128
Sep 24th, 2025
Powered by UBB.threads™ PHP Forum Software 8.0.1