Poprzedni temat
Następny temat
Drukuj temat
Strona 4 z 45 1 2 3 4 5 6 44 45
#398473 16/10/2005 14:43
Dołączył: Dec 2004
Posty: 807
S
old hand
old hand
S Offline
Dołączył: Dec 2004
Posty: 807
Znacie może jakąś strone na której możnaby podać przedmioty które się zdaje na maturze (np. rzszerzone historia i wos jak w moim przypadku), a stronka wyświetla kierunki (np. na danym terenie) na które w rekrutacji są brane te przedmioty? Będe wdzięczny za wszelkie jakieś podobne strony.

Bonus: Unibet
#398474 16/10/2005 14:45
Dołączył: Mar 2004
Posty: 4,989
B
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
B Offline
Dołączył: Mar 2004
Posty: 4,989
też bym prosił, wreszcie trzeba się zacząć przygotowywać <img src="/ubbthreads/images/graemlins/grin.gif" alt="" />

#398475 24/10/2005 12:59
Dołączył: Oct 2001
Posty: 9,213
A
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
A Offline
Dołączył: Oct 2001
Posty: 9,213
Witam, narazie nic jeszcze nie szukałem, ale muszę zaczynać szukać bibliografi do tematu z języka polskiego.

Oto mój temat, może ktoś coś znajdzie:

Wizerunek chłopa w literaturze różnych epok.
Zanalizuj sposoby i cel jego przedstawienia.

#398476 24/10/2005 14:13
Dołączył: Aug 2005
Posty: 182
G
member
member
G Offline
Dołączył: Aug 2005
Posty: 182
nie wiecie czy na UJ są dalej testy zamiast rekrutacji z maturą ??

#398477 24/10/2005 14:22
Dołączył: Jan 2003
Posty: 21,969
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Jan 2003
Posty: 21,969
Quote
nie wiecie czy na UJ są dalej testy zamiast rekrutacji z maturą ??

Tutaj [uj.edu.pl]

Zależy od kierunku.

#398478 25/10/2005 15:05
Dołączył: Oct 2001
Posty: 9,213
A
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
A Offline
Dołączył: Oct 2001
Posty: 9,213
Quote
Witam, narazie nic jeszcze nie szukałem, ale muszę zaczynać szukać bibliografi do tematu z języka polskiego.

Oto mój temat, może ktoś coś znajdzie:

Wizerunek chłopa w literaturze różnych epok.
Zanalizuj sposoby i cel jego przedstawienia.
Ponawiam pytanie.

Chodzi mi o podanie lektur, gdzie taki temat występuje. Na pierwszy rzut oka chyba Chłopów W.Reymonta.

#398479 25/10/2005 15:16
Dołączył: May 2004
Posty: 27,145
Blade Runner
Blade Runner
Dołączył: May 2004
Posty: 27,145
wystarczy włączyć google:

* "Satyra na leniwych chlopów" to jedyny zachowany w całości średniowieczny utwór satyryczny w języku polskim, powstały w XV w. Bezimienny autor-szlachcic narzeka w nim na opieszałe wypełnianie pańszczyzny przez chłopów. Opowiada o ich podstępnej naturze - pozorują pracę na pańskim polu (co w sytuacji narzuconej właśnie w XV wieku pańszczyzny było fonną oporu przeciwko przymusowym obowiązkom). Wiersz jest świadectwem na to, że atmosfera XV-wiecznej wsi nie była sielankowa. Chłop nie zdobywa się wprawdzie na gwałtowny protest, bo jest na to za słaby, ale stać go na sabotaż: gubi narzędzia, psuje je i traci czas na naprawę...

* Zupełnie inny obraz wsi przedstawił Jan Kochanowski w "Pieśni świętojańskiej o Sobótce". Poeta pokazał w niej idealny wzorzec szczęśliwego wieśniaka, który pozbawiony jest określonych cech stanowych. Jego praca nie jest przytłaczającym swym ciężarem obowiązkiem, daje satysfakcję, sprawia radość. Problem pańszczyzny zostaje w "Pieśni..." zupełnie pominięty...

* Poeta schyłku XVI wieku, Szymon Szymonowic, w sielance "Żeńcy" ukazał obraz niedoli chłopa, surowo osądził środowisko ziemiańskie. Bohaterki: Oluchna i Pietrucha, rozmawiają o trudzie i znoju, skarżąc się na surowość nadzorującego je ekonoma. Często powraca tu motyw ludowy...

* Pozytywistyczne utwory ukazujące życie chłopów:

- Wolny najmita Marychy Konopnickiej - Wolność gorsza od niewoli, sytuacja chłopów bardzo ciężka, pozbawieni ziemi.

- Na fujarce też Marychy - dramat chłopa, bieda i głód

- Szkice węglem Henia Sienkiewicza. Chłopi ukazani jako ciemni, zacofani ludzie.Pozytywistyczne utwory ukazujące życie chłopów

- Chłopi, prosty lud z Potopu Henia Sienkiewicza jako waleczni patrioci - Ale właśnie szlachta i magnaci stawali przy Szwedach, a lud prosty najwięcej miał chęci do oporu.

* Wieś i chłopi w Młodej Polsce.

- Sonety z chałupy Jasia Kasprowicza. Ukazane ciężkie warunki panujące na wsi, nędza, chłopi nie mają pieniędzy na lekarza, na naukę, a ci, którzy utracili ziemię muszą opuścić wieś, tułać się po świecie i żebrać.

- Odmienny obraz wsi w Weselu Stacha Wyspiańskiego. Obalenie mitu arkadyjskiego. Chłopi ciekawi świata, interesujący się polityką - Cóz tam panie w polityce ? Chinczyki trzymają się mocno? (...) A i my tu cytomy gazety i syćko wiemy.

- Rozdziobią nas kruki, wrony, ... Stacha Żeromskiego. Chłopi obojętni na powstanie, brak zaangażowania, zamknięci w swojej grupie, dla nich większym wrogiem pan.

- - Ludzie bezdomni Stacha Żeromskiego. Chłopi w Mękarzycach zamknięci w swojej społeczności, nie interesuje ich otoczenie, świat Tak, bez wątpienia, wieś stworzył Pan Bóg, a miasto diabeł.


* Obraz wsi i chłopów w dwudziestoleciu międzywojennym.

- Przedwiośnie tegoż Stacha. Chłopi w Chłodku podobni do chłopów Rey'Monta, zamknięci w swojej grupie. Interesują ich tylko sprawy własnej wsi. Nie interesują się tym, co się dzieje na świecie. Życie ich wypełnia praca.





uff... dalej mi się nie chce wklejać, wszystko to i wiele więcej wyskoczyło po wpisaniu w google hasła "chłopi w literaturze". Teraz przynajmniej wiadomo na czym się skoncentrować <img src="/ubbthreads/images/graemlins/smile.gif" alt="" />

#398480 25/10/2005 20:30
Dołączył: Aug 2005
Posty: 416
T
addict
addict
T Offline
Dołączył: Aug 2005
Posty: 416
rozne sposoby przedstawienia dworku szlacheckiego.

zna ktos moze jakies lektury? oprocz pana tadeusza <img src="/ubbthreads/images/graemlins/laugh.gif" alt="" />

#398481 26/10/2005 13:25
Dołączył: Aug 2005
Posty: 182
G
member
member
G Offline
Dołączył: Aug 2005
Posty: 182
Quote
Quote
nie wiecie czy na UJ są dalej testy zamiast rekrutacji z maturą ??

Tutaj [uj.edu.pl]

Zależy od kierunku.


na PRAWO , bo tam właśnie nie jest napsiane :/ a wiem ,że rok temu był test na inteligencje.

#398482 26/10/2005 13:30
Dołączył: Jan 2003
Posty: 21,969
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Jan 2003
Posty: 21,969
Quote
Quote
Quote
nie wiecie czy na UJ są dalej testy zamiast rekrutacji z maturą ??

Tutaj [uj.edu.pl]

Zależy od kierunku.


na PRAWO , bo tam właśnie nie jest napsiane :/ a wiem ,że rok temu był test na inteligencje.

Takie coś znalazłem:

Stara i nowa matura: Test wielokrotnego wyboru mający na celu sprawdzenie rozumienia i logicznej interpretacji załączonych tekstów

[b]Studia magisterskie ---> dzienne.

Na UG w pierwszej kolejności sprawdzane są wyniki matur i świadectw a potem Ci co przejdą te sito maja testy na logiczne myślenie. <img src="/ubbthreads/images/graemlins/wink.gif" alt="" />

#398483 29/10/2005 10:25
Dołączył: Oct 2001
Posty: 9,213
A
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
A Offline
Dołączył: Oct 2001
Posty: 9,213
Dzięki Bzyku za pomoc, teraz już wiem z czego pisać <img src="/ubbthreads/images/graemlins/wink.gif" alt="" />

Wielkie <img src="/ubbthreads/images/graemlins/wave.gif" alt="" /> dla Ciebie.

#398484 31/10/2005 15:05
Dołączył: Nov 2003
Posty: 3,241
Huachipato
Huachipato
Dołączył: Nov 2003
Posty: 3,241
Ma ktos z was adres jakiegos forum uczniowskiego zeby były tam materiały maturalne ( jakies ściągi, tematy prac itp) ???

#398485 31/10/2005 17:29
Dołączył: Aug 2005
Posty: 222
F
enthusiast
enthusiast
F Offline
Dołączył: Aug 2005
Posty: 222

#398486 30/11/2005 07:59
Dołączył: Jan 2003
Posty: 21,969
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Jan 2003
Posty: 21,969
Nie długo matura próbna <img src="/ubbthreads/images/graemlins/smile.gif" alt="" /> Sam nie wiem dokładnie kiedy - coś koło 17 grudnia chyba. Wie ktoś może jaka praca pisemna prawdopodobnie pojawi się na WOS'ie? List, oswiadczenie? Przydałoby się chociaż pare punktów złapać <img src="/ubbthreads/images/graemlins/grin.gif" alt="" />


"Frazelogia dziennikarstwa sportoweg..." - wymyśliliście juz coś na ten temat? <img src="/ubbthreads/images/graemlins/wink.gif" alt="" />

#398487 30/11/2005 08:39
Dołączył: Feb 2004
Posty: 14,919
P
Live fast, die young
Live fast, die young
P Offline
Dołączył: Feb 2004
Posty: 14,919
Quote
Ja wybrałem temat o Żydkach,bo wydaje mi się najprostszy.
Trzeba się wziąść w końcu do pracy bo matura coraz bliżej <img src="/ubbthreads/images/graemlins/grin.gif" alt="" />

Moj kumpel w tamtym roku tez to wzial, to mial pozniej niezly zapierdol, myslal, ze bedzie lekko, latwo, przyjemnie. Ja tymczasem wzialem sobie kochankowie w literturze, wzialem laure, julie i izolde i zaliczylem bezproblemowo z nauka trwajaca jakies 2 dni. Wszystkie opracowania wzialem z neta, wiec nie bylo zle <img src="/ubbthreads/images/graemlins/wink.gif" alt="" />.

#398488 30/11/2005 08:42
Dołączył: Feb 2004
Posty: 14,919
P
Live fast, die young
Live fast, die young
P Offline
Dołączył: Feb 2004
Posty: 14,919
a propo tematu o zydach, macie smieszny link, ten czlowiek to tez moj kolega z klasy <img src="/ubbthreads/images/graemlins/laugh.gif" alt="" />, http://miasta.gazeta.pl/lublin/1,35640,3000038.html
ma szczescie ze jest w Stanach <img src="/ubbthreads/images/graemlins/laugh.gif" alt="" />.

#398489 30/11/2005 08:56
Dołączył: Feb 2004
Posty: 14,919
P
Live fast, die young
Live fast, die young
P Offline
Dołączył: Feb 2004
Posty: 14,919
A teraz cos od siebie:
Matura to w rzeczywistosci nic strasznego, jest na takim poziomie, ze bez nauki z kazdego przedmiotu kazdy czlowiek powinien ja zdac. A jak ktos ma z tym problemy to z calym szacunkiem, ale zachacza o analfabetyzm niestety. W tamtym roku najwiekszy problem stanowila matma do zdania i historia na rozszrzeonym, niestety ci, co zdawali hisorie przewaznie nie trafili z kluczem na wypracowanie (tak na marginesie ten klucz to poroniony pomysl <img src="/ubbthreads/images/graemlins/laugh.gif" alt="" />). Matma sama w sobie moze i za latwa nie byla, ale to tylko dlatego, ze zadania byly wyjatkowo niestandardowe, czyli takie jakich chyba nikt nie uswiadczyl na maturach probnych, w roznych ksiazkach z zadaniami itd. Aczkolwiek rozwiazywalo je sie podobnie, trzeba bylo tylko umiec zastosowac wzory. Matura rozszezrona to z kolei zadne zaskoczenie, zadania do najlatwiejszych nie nalezaly, choc byly do roziwazania <img src="/ubbthreads/images/graemlins/laugh.gif" alt="" />. Sama matura w mojej szkole byla o wiele barzdiej sprawiedliwa niz w latach ubieglych. Oczywiscie nie mowie o ustnych, bo tu mielismy paranoje (jak wszedzie <img src="/ubbthreads/images/graemlins/laugh.gif" alt="" />). Ale z tego co slyszalem w innych szkolach bylo roznie, w kazdym badz razie bardzo dobry wynik mozna bylo uzyskac zarowno na pisemnym jak i ustnym, bo nauczycielom czesto gesto zalezalo na dobrej opinii, a Ci czlonkowie komisji z innych szkol byli zalosni, bo przeciez oni wszysyc jada na tym samym wozku. Ty bedziesz fajna/y tutaj, my bedziemy fajni u Was i o to chodzilo.
Wszystkim maturzystom zycze polamania pior/dlugopisow/olowkow na maturze <img src="/ubbthreads/images/graemlins/smile.gif" alt="" />.

#398490 30/11/2005 12:14
Dołączył: Jan 2005
Posty: 790
old hand
old hand
Dołączył: Jan 2005
Posty: 790

To prawda, że matematyka staje się przedmiotem podstawowym na maturze ?

#398491 30/11/2005 13:11
Dołączył: Jan 2003
Posty: 21,969
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Jan 2003
Posty: 21,969
Quote
To prawda, że matematyka staje się przedmiotem podstawowym na maturze ?

Dla rocznika zdającego mature w "sezonie" 06/07 prawdopodobnie tak, chociaż nic nie jest jeszcze przesądzone - tak mówiła moja babka od matmy.

#398492 30/11/2005 13:19
Dołączył: Dec 2004
Posty: 807
S
old hand
old hand
S Offline
Dołączył: Dec 2004
Posty: 807
"Obraz miast w literaturze XX wieku" <img src="/ubbthreads/images/graemlins/smirk.gif" alt="" />
Może jakieś propozycje? <img src="/ubbthreads/images/graemlins/laugh.gif" alt="" />

Strona 4 z 45 1 2 3 4 5 6 44 45

Moderatorzy  Biszop, rafal08 

Link skopiowany do schowka
Kto jest teraz online
4 zarejestrowanych użytkowników (rafal08, forty, ElNinho[mmdea], burbon), 1,368 gości, oraz 6 wyszukiwarek.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Statystyki forum
Strona główna forum105
Tematy51,289
Posty5,835,248
Użytkownicy24,790
Najwięcej online13,128
Sep 24th, 2025
Powered by UBB.threads™ PHP Forum Software 8.0.1