|
|
Dołączył: Jan 2008
Posty: 24,512
Ice Hockey Champion
|
|
Ice Hockey Champion
Dołączył: Jan 2008
Posty: 24,512 |
zielinski, michalski, wegrzyn, czereszewski, łapinski, wyparło
kowalczyk, tutaj nie pamietam, kozminski, siadaczka, reiss Rysiek Czerwiec
|
|
|
|
|
Dołączył: Dec 2005
Posty: 29,856 Likes: 1
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Dec 2005
Posty: 29,856 Likes: 1 |
fabiański matuszczyk komorowski wojtkowiak głowacki brożek kuba wasil dudka mierzejewski
|
|
|
|
|
Dołączył: Jun 2011
Posty: 45,539
you'll never walk alone
|
|
you'll never walk alone
Dołączył: Jun 2011
Posty: 45,539 |
zielinski, michalski, wegrzyn, czereszewski, łapinski, wyparło
kowalczyk, tutaj nie pamietam, kozminski, siadaczka, reiss Rysiek Czerwiec no tak. 
|
|
|
|
|
Dołączył: Oct 2004
Posty: 18,582
Zuzia Róża
|
|
Zuzia Róża
Dołączył: Oct 2004
Posty: 18,582 |
napchacie sobie łby takim gównem to i miejsca nie ma na inne rzeczy...  A moglibyscie byc noblistami. np z poezji lub matematyki.
|
|
|
|
|
Dołączył: Aug 2014
Posty: 43,712
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Aug 2014
Posty: 43,712 |
ale bgsy mieli fajne 
|
|
|
|
|
Dołączył: Jul 2009
Posty: 69,744 Likes: 10
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Jul 2009
Posty: 69,744 Likes: 10 |
napchacie sobie łby takim gównem to i miejsca nie ma na inne rzeczy...  A moglibyscie byc noblistami. np z poezji lub matematyki. ale miejsce na alko pozostało
|
|
|
|
|
Dołączył: Jan 2005
Posty: 136,775
Dr. Watson
|
|
Dr. Watson
Dołączył: Jan 2005
Posty: 136,775 |
Mężczyźni zamierają na chwilę. Syk, płonie magnezja, rozbłyska flesz. Zdjęcie gotowe. Dziesięciu piłkarzy w białych koszulkach z wielkim orłem na piersi plus jeden bramkarz w kaszkiecie. To Mieczysław Wiśniewski z Krakowa. Obok niego m.in.: Leon Sperling, Henryk Reyman i Józef Kałuża z Krakowa, Wacław Kuchar i Mieczysław Batsch ze Lwowa czy Wawrzyniec Cyl z Łodzi. Jest też Marian Spojda z Poznania. Solidna grzywka przykrywa czoło, uszy odstające, rękawy koszuli narodowej - chyba za krótkie. Siedzi po turecku, trzyma się za nogi. Nieśmiały uśmiech.
To Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 1924 r. Polska startuje na nich po raz pierwszy. Za chwilę przegra z Węgrami aż 0:5 i odpadnie. Na razie jednak radość jest wielka.
Pierwotne czasy polskiego futbolu. Nie ma jeszcze ligi, a mistrza wyłania się poprzez turnieje z udziałem najlepszych po eliminacjach. Lech Poznań, zwany wtedy Ligą Dębiec, ledwie powstał. Gra w bardzo niskich ligach. Jest jednak Warta Poznań, która obok klubów lwowskich, krakowskich, ŁKS Łódź i Polonii Warszawa jest solą ówczesnego futbolu.
A Spojda to w Poznaniu gwiazda. Obok lekkoatlety Adamczaka i bokserów, reprezentuje Poznań na tych pierwszych dla Polski igrzyskach. To wielkie wyróżnienie dla chłopaka, który jeszcze kilka lat temu grał w gimnazjalnej drużynie Chelsea Poznań.
W 1929 r. Warta zostaje mistrzem Polski. Spojda - obok takich sław jak Wawrzyniec Staliński, Marian Fontowicz, Adam Knioła czy Fryc Scherfke - także. Sportowa gazeta "Stadjon" w maju 1926 r. po zwycięstwie Warty nad ówczesnym mistrzem Polski Pogonią Lwów aż 5:0 napisała: "Mecz ten był miłym obchodem jubileuszowym kapitana sympatycznej drużyny Mariańcia Spojdy. Dziesięć lat gra on już w poznańskiej drużynie zielonych, a liczy dopiero lat 25. Spojda jest dziś najwybitniejszym bodaj zawodnikiem Warty i jednym z najlepszych pomocników polskich, stąd często ustawiany jest w reprezentacyjnym zespole polskim".
W Poznaniu zna go każdy szaran. Wiara chodzi w ślad za nim po ulicach, albo wystaje pod hotelem, by zdobyć autograf, albo zawołać: - Panie Spojda! Pokituje się pan z nami? Pokituje się pan?
Kiedy w 1929 r. Marian Spojda skończył karierę piłkarską, został trenerem. Najpierw prowadził Legię. Nie, nie warszawską. Przedwojenną Legię Poznań. W 1931 r. został trenerem Warty Poznań, a rok później trafił do sztabu reprezentacji Polski. Pracował w nim wraz z trenerem Józefem Kałużą z Krakowa, tym ze zdjęcia z igrzysk w Paryżu. Raz nawet, pod jego nieobecność, prowadził samodzielnie reprezentację Polski w meczu z Łotwą w Rydze. Takich selekcjonerów rodem z poznańskiego klubu nie było zbyt wielu - Antoni Brzeżańczyk, Wojciech Łazarek, Henryk Apostel, Krzysztof Pawlak, teraz Franciszek Smuda. Żaden z nich nie był z Polską jako trener na mundialu.
Spojda był - w 1938 r., podczas naszego pierwszego startu w mistrzostwach świata. I podczas pamiętnego meczu z Brazylią. Był wtedy asystentem Kałuży. Polska przegrała 5:6. Na następnym mundialu, w 1942 r. w Brazylii miała się bić o medal. W 1940 r. powinny były ruszyć eliminacje.
W 1939 r. Spojda założył jednak mundur, który miał już na sobie podczas powstania wielkopolskiego. Trafił do 6. baonu telegraficznego, który wycofywał się na wschód. Pod Jarosławiem został zatrzymany przez Armię Czerwoną.
|
|
|
|
|
Dołączył: Aug 2014
Posty: 43,712
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Aug 2014
Posty: 43,712 |
my tu gadu gadu a bts w genui ucieka @1.9 !!!
|
|
|
|
|
Dołączył: Jul 2009
Posty: 69,744 Likes: 10
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Jul 2009
Posty: 69,744 Likes: 10 |
To było zdjęcie polskiej kadry z 38'
|
|
|
|
|
Dołączył: Aug 2005
Posty: 85,785
Sherlock Holmes
|
|
Sherlock Holmes
Dołączył: Aug 2005
Posty: 85,785 |
Keruś albo Pacyfejro ilu rozpoznacie ? kurwa to jakaś potwarz biczyk to był mój pierwszy wyjazd pod namioty z kumplami
|
|
|
|
|
Dołączył: Aug 2014
Posty: 43,712
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Aug 2014
Posty: 43,712 |
|
|
|
|
|
Dołączył: Nov 2014
Posty: 8,435
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Nov 2014
Posty: 8,435 |
|
|
|
|
|
Dołączył: Aug 2014
Posty: 5,405
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Aug 2014
Posty: 5,405 |
Real M. o. 1.5 HT !  @1,800 
|
|
|
|
|
Dołączył: Dec 2005
Posty: 29,856 Likes: 1
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Dec 2005
Posty: 29,856 Likes: 1 |
|
|
|
|
|
Dołączył: May 2007
Posty: 32,677
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: May 2007
Posty: 32,677 |
|
|
|
|
|
Dołączył: Nov 2014
Posty: 8,435
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Nov 2014
Posty: 8,435 |
|
|
|
|
|
Dołączył: Jan 2005
Posty: 136,775
Dr. Watson
|
|
Dr. Watson
Dołączył: Jan 2005
Posty: 136,775 |
Sparta 1 
|
|
|
|
|
Dołączył: Jan 2005
Posty: 136,775
Dr. Watson
|
|
Dr. Watson
Dołączył: Jan 2005
Posty: 136,775 |
Pierwsze swingowanie Pacyfka pod namiotem 
|
|
|
|
|
Dołączył: Jun 2011
Posty: 45,539
you'll never walk alone
|
|
you'll never walk alone
Dołączył: Jun 2011
Posty: 45,539 |
igor lasicki jakis w napoli
|
|
|
|
|
Dołączył: Jul 2012
Posty: 15,565
Czy Państwo to widzą?
|
|
Czy Państwo to widzą?
Dołączył: Jul 2012
Posty: 15,565 |
Neapol odrabiac to migiem
|
|
|
Link skopiowany do schowka
|
|