Strona 1 z 2 1 2 >
Opcje tematu
#4024059 - 27/07/2010 00:45 Wzrok i kwestie z nim zwiazane
lelu Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 13/11/2006
Postów: 3990
Skąd: ok. Lublina
nie lubie zakladac nowych tematow, wiem, ze sa inne w ktorych moglbym o to zapytac ale rzadko dostjae w nich odp tongue

Zeby nie przeciagac to przejde do sedna sprawy. Od niedlugo okresu czasu nosze okulary, jako ze mam 22 lata to troche powiem szczerze sie zaniepokoilem tym, ze mam -1 dioptrie. Czas sie ogarnac i jakos zadbac o cos co mamy jedno w zyciu i jest tak niewiarygodnie wazne- lepiej pozno, niz wcale. Ku$wa cczlowiek mlody to glupi, siedzial przed CRT po nocach i gral w ultime czy inne gowna to teraz ma :/

I teraz tak sobie mysle co mozna zrobic zeby ta wada sie nie powiekszala.
Czy ktos stosuje/stosowal jakiegos rodzaju preparaty (zurawina, luteina itd itp ;])? Daje to jakies efekty ? Moze okulary ajurwedyjskie?

Czy jesli (odpukac) wada bedzie sie powiekszala to jest mozliwosc zamowienia innych szkiel do oprawek ktore juz mam czy one sa juz ze tak powiem na stale zamontowane (mam tzw. zylkowe) ?

I na koniec - ktos kiedys pisal o operacji oczu niwelujaca wade wzroku. Pod jaka nazwa mam tego szukac u wujka google ? I jesli ten ktos moglby jeszcze raz co nieco o tej operacji napisac to bylbym wdzieczny.

mialem jeszcze o cos zapytac ale oczywiscie wypadlo mi z glowy.

pozdro

Do góry
Bonus: Unibet
#4024064 - 27/07/2010 00:47 Re: Wzrok i kwestie z nim zwiazane [Re: lelu]
lelu Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 13/11/2006
Postów: 3990
Skąd: ok. Lublina
Co do tych preparatow to oczywiscie chodzilo mi m.in o skladniki tj. zurawina czy luteina.

Wiem, ze z takimi pytaniami najlepiej isc do okulisty zeby wyjasnil mi to ktos kto ma doswiadczenie. Ale chcialbym wiedziec co nieco zeby w trakcie rozmowy jeszcze moc zapytac, a nie wysluchac kazania i kiwac glowa, a za chwile wracac bo czegos nie bede jeszcze pewny.

Do góry
#4024082 - 27/07/2010 01:00 Re: Wzrok i kwestie z nim zwiazane [Re: lelu]
Amkwish Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 13/01/2004
Postów: 29182
Originally Posted By: lelu
Co do tych preparatow to oczywiscie chodzilo mi m.in o skladniki tj. zurawina czy luteina.

Wiem, ze z takimi pytaniami najlepiej isc do okulisty zeby wyjasnil mi to ktos kto ma doswiadczenie. Ale chcialbym wiedziec co nieco zeby w trakcie rozmowy jeszcze moc zapytac, a nie wysluchac kazania i kiwac glowa, a za chwile wracac bo czegos nie bede jeszcze pewny.


Originally Posted By: lelu
Co do tych preparatow to oczywiscie chodzilo mi m.in o skladniki tj. zurawina czy luteina.


Te preparaty, np. MaxiVision, beda skuteczne (nie oczekuj jednak rewelacji) u osob, ktore maja ubytek kontrastu.

Ja mam, dlatego 2 lata temu sprawilem sobie okulary do blizy, inaczej mowiac do czytania.

Widze bez problemow z bliska przy dobrym oswietleniu, natomiast w zacienionym miejscu bez okularow ani rusz.

Ubytek kontrastu - monitorowa choroba oczu smile

LCD tez sieja, ale nie ma porownania z tymi monitorami, ktorych uzywalo sie 10 lat wstecz.
Nie tylko mnie przyprawily okulary do czytania, hehe.

Operacja ?
Korekcja astygmatyzmu, owszem, ale ubytku kontrastu nie sposob leczyc operacyjnie.
Jedyne co mozemy zrobic to nosic odpowiednie okulary i dbac, by ubytek nie powiekszal sie.

Do góry
#4024662 - 27/07/2010 04:39 Re: Wzrok i kwestie z nim zwiazane [Re: Amkwish]
Wychowany_Na_Nalewce Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 27/12/2003
Postów: 3297
Originally Posted By: amkwish

Operacja ?
Korekcja astygmatyzmu, owszem, ale ubytku kontrastu nie sposob leczyc operacyjnie.
Jedyne co mozemy zrobic to nosic odpowiednie okulary i dbac, by ubytek nie powiekszal sie.


hmmm... ja mam astygmatyzm w jednym, a okulistka mi powiedziała, że nic się z tym nie da zrobić confused

Soczewki też mi odradziła - podobno nie są zbyt zdrowe (niedotlenienie oka), więc zostały okulary. Kupiłem, ale prędzej się zapiszę na salsę niż zacznę je nosić grin a praca 8-10h przy kompie...

Do góry
#4024699 - 27/07/2010 04:53 Re: Wzrok i kwestie z nim zwiazane [Re: Wychowany_Na_Nalewce]
Amkwish Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 13/01/2004
Postów: 29182
Originally Posted By: Wychowany_Na_Nalewce

hmmm... ja mam astygmatyzm w jednym, a okulistka mi powiedziała, że nic się z tym nie da zrobić confused


WNN to nie moja dzialka, wiec nie moge polemizowac z tym co napisales, ale...ja bym drazyl ten temat, przeciez to nie jest jedyna okulistka w promieniu 100km smile

Na dowod wklejam Ci fragment ze strony jednej z
klinik okulistycznych we Wroclawiu.

Specjalizujemy się w przeprowadzaniu zabiegów okulistycznych w zakresie:

* laserowa korekcja wad wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm)
* operacje zaćmy (metoda fakoemulsyfikacji)
* inne zabiegi okulistyczne


[color:#3366FF][/color]

Zaznaczam, ze Wroclaw nie nalezy do przodujacych osrodkow okulistycznych, a jak widac robia to wszystko.

Do góry
#4024786 - 27/07/2010 05:25 Re: Wzrok i kwestie z nim zwiazane [Re: Amkwish]
lelu Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 13/11/2006
Postów: 3990
Skąd: ok. Lublina
Ja nie moge zapamietac czy mam krotko czy dalekowzrocznosc tongue Myslalem nad operacja, ale to troche kosztowna przyjemnosc, a i podobno nie zawsze mozna ja przeprowadzic i jest jakies tam jeszcze ryzyko ze sie nie powiedzie.

Amk co mam rozumiec przez ubytek kontrastu ? Chodzi o rozmazywanie sie obrazu zarowno ktory jest blisko lub daleko ?

Co do preparatow to nie spodziewam sie, ze mi nareperuja wzrok ale dobrym wynikiem byloby chociazby zahamowanie lub spowolnienie pogarszajacego sie stanu oczu smile

Co do soczewek to przypomnialo mi sie to o co mialem pytac. Jak liczy sie okres uzywania soczewek ? bo sa jakies tam miesieczne, 3 miesieczne roczne itp - Pytam bo ja bede musial sobie kupic na okres zimowy, jezdze na snbd i uzywanie okularow zwyklych tutaj odpada.

I na co zwraca sie uwage przy wyborze soczewek ? Pytalem w pewnym sklepie o takie google do sportow zimowych ktore swoja budowa pozwalaja na noszenie tradycyjnych okularow. Koles w sklepie mi odradzil i powiedzial ze lepszym wyjsciem sa wlasnie szkla kontaktowe. Podkreslil jednak, ze nie zawsze mozna je nosic ze wzgledu na ... wage confused Ktos wie cos wiecej na ten temat ?:P

Do góry
#4024861 - 27/07/2010 05:52 Re: Wzrok i kwestie z nim zwiazane [Re: Amkwish]
Busta Offline
addict

Meldunek: 09/01/2004
Postów: 562
Skąd: Zawiercie
Podam mały przykład na swojej osobie. Wzrok zaczął mi się pogarszać w wieku 14-15 lat. Poszedłem do okulisty i na dzień dobry dostałem -1,0 na prawe i lewe oko. Po około roku czasu wzrok mi sie pogorszył nieznacznie, ale okulistka zadecydował że jednak jednej litery nie doczytałem i od razu dodała połóweczke więc już miałem -1,5.To był największy błąd jaki można było zrobić ponieważ co jakiś czas dorzucała mi ,,ćwiarteczke'' i skończyłem liceum z wadą -2,5 oraz -2,75. Od tamtej pory zmieniłem okuliste i przez następne 11 lat wada uciekła tylko o ,,połówke'' gdzie przez 4 lata liceum około 1,5 . Oko powinno pracować jak każdy mięsień więc powinno się zawsze troszke pola zostawić żeby nie było od razu idealnie wtedy oko pracuje i dostosuje się tak jak powinno.Mnie okulistka w liceum dawała takie okulary , że po zwiększeniu widziałem doskonale aż za ostro, wtedy jak każdy mięsień oko przystosowywuje się do wygody i za krótki czas bedzie potrzebowało zwiększenia dioptrii.

Co do zabiegu laserowego, rozglądałem się za nim jakieś 12 lat temu to wtedy w Polsce raczkowało, byłem nawet na konsultacji w Katowicach w klinice , nie pamiętam kosztów jakie wtedy były ale teraz coś 1,5 tys na oko pewnie też uzależnione od wielkości wady. Po tej konsultacji nie zdecydowłem się- raz ,że było to troche pieniędzy, dwa-jednak troszke sie wystraszyłem.

Zabieg niby prosty,jednak nikt nie wie jak organizm zareaguje. Odsetek udanych operacji jest duży bo ponad 95 %,jednak jest to ingerencja w oko polega (ta operacja) na ścinaniu laserem rogówki która u krótkowzrocznych sie wydłuża do takiego stopnia aby móc zniwelować wade. Największy problem jest w tym,że nikt nie zagwarantuje co się bedzie działo za pare lat z moimi oczami, bo jak wcześniej napisałem pierwsze operacje były pewnie w 90-tych latach więc stosunkowo niedawno. Jeszcze jedna rzecz mój wujek miał operacje laserem, z tym że on był zmuszony bo miał bardzo dużą wade coś około -9,0 zniwelowali mu wade do -2,0 ,operacje miał jakieś 6 lat temu w tej chwili ma już -4,0 także nieciekawie.

Ostatnia najważniejsza rzecz mój okulista powiedział mi ,że wśród znajomych z branży nie zna nikogo kto sie poddał operacji laserem:]

Do góry
#4025097 - 27/07/2010 06:54 Re: Wzrok i kwestie z nim zwiazane [Re: Busta]
Amkwish Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 13/01/2004
Postów: 29182
Originally Posted By: Busta

Ostatnia najważniejsza rzecz mój okulista powiedział mi ,że wśród znajomych z branży nie zna nikogo kto sie poddał operacji laserem:]


Doskonale wszystko opisales piwo

Co zas tyczy sie ostatniej opinii to jestem sklonny przychylic sie do niej.

Moja kolezanka, ktora jest okulistka zrobila takie oto porownanie.

Po operacji laserowej wszystko cacy, natomiast pozniej, jak po "diecie cud" nastepuje efekt jojo.

Z nadwaga mozna pocwiczyc, schudnac, przytyc, z okiem natomiast nie.

Sa jednakze okulisci, ktorzy sa zauroczeni laserem, sek w tym ,ze ,jak napisal Busta, sami nie zostaja pacjentami smile

Do góry
#4025135 - 27/07/2010 07:04 Re: Wzrok i kwestie z nim zwiazane [Re: lelu]
Amkwish Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 13/01/2004
Postów: 29182
Originally Posted By: lelu
Ja nie moge zapamietac czy mam krotko czy dalekowzrocznosc tongue Myslalem nad operacja, ale to troche kosztowna przyjemnosc, a i podobno nie zawsze mozna ja przeprowadzic i jest jakies tam jeszcze ryzyko ze sie nie powiedzie.

Amk co mam rozumiec przez ubytek kontrastu ? Chodzi o rozmazywanie sie obrazu zarowno ktory jest blisko lub daleko ?



Dalekowzroczność (nadwzroczność, hypermetropia) to wada mogąca pojawić się w dzieciństwie lub w późniejszym wieku. Hypermetropia występuje wtedy, gdy promienie świetlne skupiają się za siatkówką, a nie na niej. Przyczyną dalekowzroczności może być również niedostateczna długość gałki ocznej, odklejanie się siatkówki czy zbyt wypukła soczewka.

Objawy dalekowzroczności to: zamazany obraz przedmiotów podczas patrzenia z bliska, bóle głowy.

Dalekowzroczność wyrównuje się za pomocą soczewek wypukłych (skupiających).
===================================================
Krótkowzroczność (myopia) to najbardziej rozpowszechniona wada wzroku, pojawiająca się już w wieku szkolnym. Krótkowzroczność (myopia) występuje wtedy, gdy promienie świetlne skupiają się przed siatkówką, zamiast na niej.

Objawy krótkowzroczności to: konieczność wytężenia wzroku w celu obejrzenia przedmiotu z większej odległości, trudności z ostrym widzeniem w nocy, mrużenie oczu oraz odbieranie zamazanego obrazu.

Krótkowzroczność wyrównuje się za pomocą soczewek wklęsłych (rozpraszających) lub za pomocą leczenia laserowego.

Lelu, uszy do gory, jak sie troche zestarzejesz to wyjdziesz na zero, bo wraz z wiekiem stajemy sie dalekowidzami, dlatego zgredy maja okulary do czytania laugh

Do góry
#4025161 - 27/07/2010 07:15 Re: Wzrok i kwestie z nim zwiazane [Re: lelu]
Amkwish Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 13/01/2004
Postów: 29182
Originally Posted By: lelu

Amk co mam rozumiec przez ubytek kontrastu ? Chodzi o rozmazywanie sie obrazu zarowno ktory jest blisko lub daleko ?


Tego, ktory jest blisko i jest niedostatecznie oswietlony lub niewykontrastowany.

Dam Ci przyklad.

Chce sprawdzic godzine, wyswietlona w rogu telefonu komorkowego, jest sloneczny dzien.
Jezeli ekran telefonu jest bialy to z bliska widze, jezeli natomiast wbije jakis motyw na ekran (kolor jasnoniebieski na przyklad) to bez okularow mam trudnosci z odczytaniem.

Nie jestem tego pewien, ale wydaje mi sie, ze ubytek kontrastu wystepuje przede wszystkim u dalekowidzow.

Latwo sprawdzic, czy ktos takowy ubytek posiada.

Okulista najpierw zaklada zwykle soczewki, potem kontrastujace i jak przy tych samych dioptriach delikwent zauwaza wyrazna roznice na korzysc tej drugiej soczewki to najprawdopodobniej ten ubytek kontrastu ma.
Wtedy nalezy zaczac cpac jakies kapsulki z luteina, wyciagiem z czarnej jagody czy zurawiny.

To chyba wszystko, przy czym kolejny raz zaznaczam, ze oko i optyka to nie moja dzialka smile

Do góry
#4026017 - 27/07/2010 22:44 Re: Wzrok i kwestie z nim zwiazane [Re: Amkwish]
lelu Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 13/11/2006
Postów: 3990
Skąd: ok. Lublina
ok to juz wiem, ze mam krotkowzrocznosc grin. Musze sie rozejrzec za jakimis pigulkami wlasnie z wyciagiem z czarnej jagody, zurawiny i z luteina. Nie tyle co zeby sie leczyc, ale zeby utrzymac chociaz taki stan jak jest, szczegolnie ze pracuje 7/8 godzin przed kompem wiec to dosc spore obciazenie dla oczu.

zapytam raz jeszcze o poruszone wczesniej kwestie, moze ktos sie orientuje;
1) Czy jesli (odpukac) wada bedzie sie powiekszala to jest mozliwosc zamowienia innych szkiel do oprawek ktore juz mam czy one sa juz ze tak powiem na stale zamontowane (mam tzw. zylkowe) ?


2) Jak liczy sie okres uzywania soczewek ? bo sa jakies tam miesieczne, 3 miesieczne roczne itp - Pytam bo ja bede musial sobie kupic na okres zimowy, jezdze na snbd i uzywanie okularow zwyklych ponad goglami zdecydowanie odpada.

I na co zwraca sie uwage przy wyborze soczewek ? Pytalem w pewnym sklepie o takie google do sportow zimowych ktore swoja budowa pozwalaja na noszenie tradycyjnych okularow. Koles w sklepie mi odradzil i powiedzial ze lepszym wyjsciem sa wlasnie szkla kontaktowe. Podkreslil jednak, ze nie zawsze mozna je nosic ze wzgledu na ... wage - tak jest w jego przypadku confused Ktos wie cos wiecej na ten temat ?:P

Do góry
#4026285 - 28/07/2010 00:12 Re: Wzrok i kwestie z nim zwiazane [Re: lelu]
Ojro Offline
Na pełnejjj kurrr...

Meldunek: 02/04/2004
Postów: 29915
ja uwazam ze najlepsze sa ktore daja najwieksze nawilzanie, osobiscie kupuje tylko Baush&Lomb PureVision (miesieczne), polecam sklep szkla.com - kupuje juz od dluzszego czasu, maja niekiedy ciekawe promocje, ewentualnie mozesz poprosic o rade.

Stanowczo Odradzam noszenia szkiel kontaktowych przy pracy na kompie, wtedy tylko okulary. Wzrok pogarsza sie, oczy sie mecz i bola.

Do góry
#4026380 - 28/07/2010 00:48 Re: Wzrok i kwestie z nim zwiazane [Re: Ojro]
krashan Offline
old hand

Meldunek: 22/01/2007
Postów: 751
soczewki fajna sprawa, sam ostatnio zamieniłem swoje okulary własnie na nie. Okulistka dała mi 30 dniowe Focus Night & Day. Takze zakładam raz i przez 30 dni nie musze wogole sciagac, na wypad na narty jest jak znalazl. Focusy to jedne z lepszych soczewek na rynku przepuszczaja duzo tlenu i oczy sie nie mecza.

Do góry
#4026627 - 28/07/2010 02:02 Re: Wzrok i kwestie z nim zwiazane [Re: krashan]
lelu Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 13/11/2006
Postów: 3990
Skąd: ok. Lublina
Luz, widzialem nawet jakies szkla na sztuki tongue w bardzo niskich cenach - nie wiem na jakis czasokres ( http://www.soczewki.net.pl/soczewki-na-sztuki.html )

Czy przy wyborze odpowiednich szkiel rowniez wskazane jest wizyta u okulisty ? Cyz to juz pozostaje kwestia do rozwiazania chociazby w aptece z asysta farmaceutki ?

Na cos jeszcze nalezy zrocic uwage przy wyborze ? Najwieksze nawilzanie to faktycznie dobra sprawa? Na logike wydaje sie, ze to faktycznie im wiekszy jest wspolczynnik tym lepiej.

BC 8.6 <<< co to jest BC ?
Średnica 14.2 mm <<< jak sprawdzic rozmiar dla siebie? linijka raczej odpada ;]


A i jeszcze jedno bardzo wazne pytanie - da sie kupic np tylko jedna sztuke szkla ? w sensie, ze dla jednego oka. Zakladam, ze uzywanie dwoch szkiel(kompletowych) dla jednego oka to raczej jest zly pomysl tongue

Do góry
#4026741 - 28/07/2010 02:36 Re: Wzrok i kwestie z nim zwiazane [Re: lelu]
wojkrk Offline
old hand

Meldunek: 02/01/2005
Postów: 922
linijka to se wacka zmierz.
najlepiej idz do okulisty, powiedz, ze chcesz nosic kontakty, zrobi badania, szkla dobierze i wszystko Ci wyjasni

Do góry
#4027487 - 28/07/2010 07:16 Re: Wzrok i kwestie z nim zwiazane [Re: wojkrk]
El_Darro Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 17/06/2003
Postów: 6444
Skąd: Hlef nad Wisłą
Nigdy nie miałem kłopotów z oczami. Może że jestem jeszcze za młody na heroda (chociaż Ty jesteś jeszcze bardziej młodszy). Chociaż niektórzy przy końcu grila mówili mi, że "oczko wypadło, temu misiu". Również może dzięki temu, że spożywam dość dużo soków z zielonych warzyw. Czosnek i pietruszka straszna ohyda smile ale mocne na oczy.

Może coś takiego jak "samoleczenie oczu" poskutkuje chociaż nie wiem czy to działa. Sam pewnie bym spróbował. Niestety przez 15 min. przeglądam wszystkie dokumenty z dysku o zdrowiu i gdzieś mi się obszerny materiał na ten temat stracił.

Znalazłem od abc_medycyny_komorkowej do takich dziwadeł jak "Tokujiro Namikoshi - Shiatsu, Leczenie Końcami Palców." ale o oczach nic nie widzę.

Mordercza medycyna zapomniała całej przysięgi Hipokryty-esa, a mówi ona coś takiego "Niechaj pożywienie będzie lekarstwem".

&#8222;Jeśli wstałeś od stołu z uczuciem głodu &#8211; najadłeś się, jeśli czujesz, że się najadłeś przy stole &#8211; to znaczy, że się otrułeś&#8221;

Do góry
#4027524 - 28/07/2010 15:05 Re: Wzrok i kwestie z nim zwiazane [Re: Busta]
siwy212 Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 09/02/2004
Postów: 3304
Skąd: Rutka-Tartak
Originally Posted By: Busta

Ostatnia najważniejsza rzecz mój okulista powiedział mi ,że wśród znajomych z branży nie zna nikogo kto sie poddał operacji laserem:]


Po pierwsze nie pytaj okulisty, który ma swój zakład prywatny o zabieg laserem bo Ci na bank odradzi smile.
Ja nosiłem okulary hmmmm z 6 lat jakoś też zaczęło się od -0,5 a skończyło chyba -2 i -1,5 jakoś tak. Wkurwiał... mnie te okulary więc zacząłem czytać o laserach. Pojechałem w końcu do Katowic tam gdzie ordynatorka była dr Gierkowa. Szast prast i po wszystkim. Robiłem zabieg chyba 3 lata temu i jak dotąd wszystko jest ok. Po mnie zabieg zrobił kierownik i szefowa. Oni są mniej zadowoleni ale to ze względu na to, że do czytania muszą jednak zakładać okulary no ale tzw starczej slepoty się nie koryguje. Najważniejsze jest te kilka tygodni po zabiegu i zakraplanie sobie tych wszystkich żeli i kropelek. Ja wtedy tez troszkę zjebał... bo jak głupi katem oka w okularach przeciwsłonecznych patrzyłem w komputer a światłowstręt miałem taki, że ojapier... smile Duże wady -9, -10 korygują teoretycznie do zera ale niestety po roku po dwóch wada często powraca np do -4 do -2 ale jest chyba różnica nosić okulary z denkami od butelek a cienkimi szkłami.

Do góry
#4288794 - 10/12/2010 06:29 Re: Wzrok i kwestie z nim zwiazane [Re: siwy212]
lelu Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 13/11/2006
Postów: 3990
Skąd: ok. Lublina
Ciekawi mnie cos takiego -> http://allegro.pl/soczewki-kontaktowe-biomedics-55-premier-uv-8-6-i1359404200.html jak to mozliwe, ze soczewka kosztuje 7zl i jest w dodatku miesieczna ? Gdzie jest haczyk ?

Do góry
#4288805 - 10/12/2010 06:32 Re: Wzrok i kwestie z nim zwiazane [Re: lelu]
lelu Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 13/11/2006
Postów: 3990
Skąd: ok. Lublina

Do góry
#4288855 - 10/12/2010 07:15 Re: Wzrok i kwestie z nim zwiazane [Re: lelu]
Rusty Offline
aka Schranzer

Meldunek: 16/01/2005
Postów: 8082
Skąd: .ılı..ılı.
pośredniaki :]

Do góry
Strona 1 z 2 1 2 >

Moderator:  Biszop, rafal08 



Kto jest online
9 zarejestrowanych użytkowników (igea23, VVega, akagi, alfa, wHiTe_StAr, forty, Lukasz111, Sensei, 11kera11), 3358 gości oraz 9 wyszukiwarek jest obecnie online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Statystyki forum
24772 Użytkowników
97 For i subfor
45050 Tematów
5584589 Postów

Najwięcej online: 4506 @ 14/05/2024 20:07