Opcje tematu
#2001131 - 28/01/2008 20:50 PIT 8AR
dardaw Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 14/03/2003
Postów: 2252
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Do końca stycznia trzeba złożyć PIT 8AR za 2007r.
Jest to nowe zeznanie podatkowe ,w tym roku wypełnia sie go po raz pierwszy.

Teraz uwaga, co wpisujemy miedzy innmi do niego :

- wygrane w konkursach, grach i zakładach wzajemnych
- odsetki (lub inne przychody) od środków na rachunku lub w innych formach oszczędzania,
- dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych
- dochód z udziału w funduszach kapitałowych
- przychody z tytułu zbycia prawa poboru akcji


i dalej za Rzeczpospolitą
"Pracy może być sporo, gdyż w informacji musimy wpisać podatek za poszczególne miesiące. Na koniec go sumujemy. W PIT-8AR nie ma jednak rubryki na wyjaśnienie ewentualnych różnic między podatkiem pobranym a faktycznie wpłaconą na rachunek urzędu kwotą. Wydaje się więc, że w razie rozbieżności płatnik powinien złożyć dodatkowe wyjaśnienia w tej sprawie.

Oczywiście część świadczeń może być w określonych przypadkach zwolniona od podatku (np. wygrane do 760 zł w konkursach organizowanych przez środki masowego przekazu), wtedy oczywiście go nie pobieramy i nie wykazujemy w deklaracji... "


Nie dokopałem się do konkretnej odpowiedzi dla kogo jest ten nowy PIT.

Czyżby ten PIT był również dla nas ?????

Do góry
Bonus: Unibet
#2001227 - 28/01/2008 21:31 Re: PIT 8AR [Re: dardaw]
pijanica Offline
enthusiast

Meldunek: 04/11/2007
Postów: 331
Nie jestem specjalistą, ale wydaje się że ten PIT 8AR dotyczy tylko płatników podatku zryczałtowanego.
Dla nas jest PIT-38, czy może coś mi umknęło?

Do góry
#2001230 - 28/01/2008 21:32 Re: PIT 8AR [Re: dardaw]
SyKo Offline
old hand

Meldunek: 29/03/2004
Postów: 910
"PIT – 8A

Dotyczy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, osób prawnych i ich jednostek organizacyjnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, które w ciągu roku podatkowego [b]pobierają[b] zryczałtowany podatek od:"

Jak na moje oko to my tego podatku nie pobieramy tylko placimy, wiec raczej nas nie dotyczy.
Swoja droga to jesli mam za tamten rok troche wygranych w zakladach typu profesjonal, sts i mam na to kwity to czy powinienem gdzies to umiescic w zeznaniu czy sprawa sie konczy na tym ze zaplacilem 10 % wlasnie tego zryczaltowanego podataku?

Do góry
#2001390 - 28/01/2008 22:32 Re: PIT 8AR [Re: SyKo]
dardaw Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 14/03/2003
Postów: 2252
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Własnie dotychczas sprawa sie konczyła na ryczałcie 10% ktory pobiera i odprowadza organizator gry.Nigdy dla nas pitów nie było.

Po tym co zacytowałes widac ze tak jest na szczescie nadal, bo płaci ten co pobiera podatek.

Tylko tak dla jasnosci - pomyliłes sie pisząc 8A czy tez ten opis dotyczy 8AR ?

Do góry
#2001454 - 28/01/2008 22:55 Re: PIT 8AR [Re: dardaw]
dardaw Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 14/03/2003
Postów: 2252
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Znalazłem jeszcze na stronie US kalendarium,nas interesuje punkt ostatni :

31 - czwartek:
## osoby opłacające tzw. ryczałt ewidencjonowany zobowiązane są złożyć zeznanie za 2007 r. na druku PIT-28 i w tym samym terminie wpłacić podatek wynikający z tego zeznania. Zeznanie to składają również osoby, które na przestrzeni 2007 r. zlikwidowały działalność opodatkowaną w formie ryczałtu lub nie uzyskały żadnych przychodów,
## jest to ostatni dzień terminu dla osób opłacających kartę podatkową na złożenie deklaracji PIT-16A o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych i odliczonych w roku 2007,
## jest to ostatni dzień terminu dla osób duchownych na złożenie deklaracji PIT-19A o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych i odliczonych w roku 2007,
## ostatni dzień na złożenie deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych – druk PIT-4R,
## to ostatnia chwila na złożenie deklaracji rocznej o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych – formularz PIT-8AR.


Hmm nic tu nie pisze iż jest to podatek dla prowadzących działalnośc,pewnie to rzeczywiscie nie jest pit dla nas ale i tak wszystko jakies takie niejasne i zagmatwane.

Do góry
#2001708 - 29/01/2008 00:24 Re: PIT 8AR [Re: dardaw]
SyKo Offline
old hand

Meldunek: 29/03/2004
Postów: 910
Originally Posted By: dardaw

Tylko tak dla jasnosci - pomyliłes sie pisząc 8A czy tez ten opis dotyczy 8AR ?


Rzeczywiscie opis ten dotyczyl 8A, jednakze z tego co wygooglowalem wynika, ze 8A byl poprzednikiem 8AR i byl sporzadzany comiesiecznie, a ten jest sporzadzany rocznie, wiec chyba znaczacej roznicy nie ma. Tak czy inaczej pokomplikowane to wszystko \:\)

Do góry
#2003116 - 29/01/2008 07:00 Re: PIT 8AR [Re: SyKo]
kapitansb Offline
veteran

Meldunek: 26/12/2003
Postów: 1222
Skąd: Nie wiadomo
:-))))))
Szczesliwy jestem ,ze nie mam takich problemow .Za forex ,cfd ,buki podatek zero .

A za selfemployed dostaje sie takie sympatyczne listy :

Dear MR S.B.

At HM Revenue &Customs ,we realise that a lot of people feel a bit daunted when it comes to doing their self assesment tax return .If you already filed your tax return ,thanks for being so quick off the mark .But if you haven't we can give you a helping hand .If you have any questions at all ,we can point you in the right direction .

Etc ,etc ,mysle ,ze wystarczy :-).

W praktyce place 120 funtow ,podrzucam ksiegowej wszystko i swiety spokoj .

Do góry
#2004581 - 30/01/2008 02:19 Re: PIT 8AR [Re: kapitansb]
Eska Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 11/02/2005
Postów: 1792
'- wygrane w konkursach, grach i zakładach wzajemnych'


czy zaklady w zajemne to nie sa zaklady u bukmachera?

Do góry
#2005336 - 30/01/2008 04:11 Re: PIT 8AR [Re: Eska]
dardaw Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 14/03/2003
Postów: 2252
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Oczywiscie ze tak.

Do góry
#2006374 - 30/01/2008 07:33 Re: PIT 8AR [Re: dardaw]
encepence Offline
enthusiast

Meldunek: 20/05/2007
Postów: 358
Wam chyba odbilo??? O czym wy piszecie? Nie ma ustawy, nie ma nic konkretnego na temat legalnosci zakladow a wy chcecie juz jakiegos PITa 8 AR skladac? Setki tysiecy u bukow gralo Polakow - i co - kazdy mialby PIT 8 AR skladac? Przeciez o tym nikt nie mowi w TV.

Macie tu wzor:
http://www.pit.pl/att/deklaracje/2007/pit_8ar_v1.pdf

Jasno jest napisane na samej gorze: Termin skladania: [...] w przypadku zaprzestania dzialalnosci...

To jest PIT dla osob, ktore jako osoby fizyczne prowadza dzialalnosc gospodarcza i sie rozliczaja ryczaltowo. Wtedy one musza wpisac np przychody z funduszy inwestycyjnych, z jakichs gieldowych, zysk z odestek kapitalowych - normanlego, fizycznego czlowieka to nie tyczy! Poza tym bylo walkowane 1000 razy - z bukow zagranicznych nie daje sie zadnych sprawozdan bo sytuacja prawna jest nieunormowana.

Do góry
#2006659 - 30/01/2008 09:43 Re: PIT 8AR [Re: encepence]
dardaw Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 14/03/2003
Postów: 2252
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
I po co ten nic nie wnoszący krzyk,tym bardziej że sie mylisz.

Napisał już SyKo o co biega ale widac nie doczytałeś ew nie zrozumiałeś.
Więc dla rozjaśnienia.

Pit 8AR nie skladają jak piszesz " osoby fizyczne które prowadzą dzialalnosc gospodarcza i sie rozliczaja ryczaltowo" , pit ten muszą złozyć firmy które p o b i e r a j ą a nie płacą ryczałtowy podatek.
Kolosalna róznica,na szczescie jednak sie mylisz bo gdyby było tak jak piszesz to byłby problem 650 tys włascicieli malych firm.


Natomiast zupełnie nie rozumiem czemu wyskakujesz z bukami zagranicznymi , wydaje mi sie iz w tym temacie nie padło o nich ani jedno slowo.

Do góry
#2006721 - 30/01/2008 10:24 Re: PIT 8AR [Re: dardaw]
encepence Offline
enthusiast

Meldunek: 20/05/2007
Postów: 358
Dlatego wyskakuje z bukami zagranicznymi bo sam podsunales ten "pomysl" skladania PITu nie patrzac nawet w jego rubryki. Spojrzalem pobieznie tylko na naglowek i omylnie zinterpretowalem a nie czytalem co SyKo napisal ani nie przygladalem sie rubrykom - rzeczywiscie - tam jest pelno rubryk "kwoty pobranego zryczaltowanego podatku" wskazujac juz ze to nie dotyczy zwyklego obywatela.
Sam napisales:
Quote:

"Teraz uwaga, co wpisujemy miedzy innmi do niego :

- wygrane w konkursach, grach i zakładach wzajemnych"


A z tego powodu ze tu STSowcy raczej nie siedza - zwrocilem uwage ze nawet jakby sie tyczylo - to z bukow zagranicznych sie w ogole nigdzie w zadne papiery skarbowe nie wpisuje - bo o tym byly osobne watki.

Do góry
#2006732 - 30/01/2008 10:58 Re: PIT 8AR [Re: encepence]
dardaw Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 14/03/2003
Postów: 2252
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Originally Posted By: encepence
Dlatego wyskakuje z bukami zagranicznymi bo sam podsunales ten "pomysl" skladania PITu nie patrzac nawet w jego rubryki.


Własnie patrzałem tylko w rubryki stąd to nieporozumienie.

Originally Posted By: encepence

A z tego powodu ze tu STSowcy raczej nie siedza


Mimo wszystko gracze naziemni to spory odsetek tego forum jesli nie wiekszośc czego i ja jestem przykładem.

Do góry
#2006822 - 30/01/2008 17:07 Re: PIT 8AR [Re: encepence]
SyKo Offline
old hand

Meldunek: 29/03/2004
Postów: 910
encepence - nikt nie pisal o zagranicznych bukach, ale co zrobic jesli to sa wlasnie buki typu sts, profesjonal itd. Majac zaswiadczenia o wygranej powinienem gdzies to wpisywac w rozliczeniu podatkowym? Laczna suma zaswiadczen daje calkiem sporo kwote - dlatego pytam.. Nie chcialbym byc w sytuacji, ze kiedys sie okaze, ze te zaswiadczenia na darmo zbieram \:\) Pozdr.

Do góry
#2006834 - 30/01/2008 17:18 Re: PIT 8AR [Re: SyKo]
dardaw Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 14/03/2003
Postów: 2252
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Też je kolekcjonuję i poki co nigdzie ich nie wpisujemy.
Wystarczą same żółte papierki(kiedys zielone ,potem niebieskie) co nie znaczy ze to się w naszym kochanym kraju nie moze zmienic.

Do góry




Kto jest online
8 zarejestrowanych użytkowników (latajaca_holenderka, Akhu, igea23, rafal08, Sony, Sensei, VVega, alfa), 3606 gości oraz 5 wyszukiwarek jest obecnie online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Statystyki forum
24772 Użytkowników
97 For i subfor
45045 Tematów
5581679 Postów

Najwięcej online: 4023 @ 16/03/2024 13:49