Opcje tematu
#1370348 - 06/07/2007 17:14 Umowa o pracę a Umowa zlecenie
Goodman Offline
veteran

Meldunek: 08/11/2001
Postów: 1550
Skąd: Katowice
Witam

Mam pytanie odnośnie tych dwóch rodzajów umów jakie są główne różnice pomiedzy nimi w kwestii zatrudniania emerytów/rencistów (składki ZUS, podatek - czy tak samo się płaci przy tych rodzajach umów).

Z tego co już ustaliłem to przy umowie zlecenie nie płaci się chorobowego czyli 2,45% i nie tworzy się teczek osobowych tak jak przy umowie o pracę. Ale czy to wszystkie główne różnice??

Z góry dzięki za odpowiedź.

Salutos
Goodman

Do góry
Bonus: Unibet
#1370418 - 06/07/2007 17:59 Re: Umowa o pracę a Umowa zlecenie [Re: Goodman]
Danielos Offline
veteran

Meldunek: 29/12/2004
Postów: 1486
Skąd: Szczecin
Temat walkowany juz kilkakrotnie..
W umowie o dzielo/zlecenie zabierany jest podatek w wysokosci 19% od przychodow.
W umowie o prace jest to teraz 27% a nie 30% weszla nowa ustawa obnizajaca skladke zus o 3 punkty.

Zgadza sie w umowie zlecenie/ dzielo nie placi sie chorobowego ale jesli ma sie statut emeryta/rencisty to i tak sie owe ubezpieczenie chorobowe posiada.

Tego juz nie wiem ale przychod Emeryta/rencisty nie moze przekroczyc jakiejs kwoty, gdyz istenieje prawdobodobienstwo obnizenia emerytury badz jej zabrania. Dlatego z reguly emeryci/rencisci zatrudnieni sa na czarno lub na pol etatu jako struze.. A praktycznie nigdy na pelny etat.

Do góry
#1371322 - 06/07/2007 22:42 Re: Umowa o pracę a Umowa zlecenie [Re: Danielos]
gwozdecki Offline
addict

Meldunek: 05/01/2004
Postów: 643
Skąd: Kluczbork
Przy umowie zlecenie nie przysługuje urlop wypoczynkowy.

Do góry
#1371335 - 06/07/2007 22:48 Re: Umowa o pracę a Umowa zlecenie [Re: gwozdecki]
ajdam Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 04/02/2005
Postów: 2504
praca na umowe zlecenie nie wlicza sie do emerytury

Do góry
#1371988 - 07/07/2007 01:55 Re: Umowa o pracę a Umowa zlecenie [Re: ajdam]
superges Offline
veteran

Meldunek: 22/06/2004
Postów: 1209
ja właśnie mam umowe zlecenie.
W poniedziałek musze się zwolnić i obawiam się konsekwencji.

Do góry
#1372037 - 07/07/2007 02:07 Re: Umowa o pracę a Umowa zlecenie [Re: superges]
odgdog Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 31/08/2004
Postów: 4300
Skąd: Pyrlandia/ Anfield Road
Originally Posted By: superges
ja właśnie mam umowe zlecenie.
W poniedziałek musze się zwolnić i obawiam się konsekwencji.

Jakich konsekwencji?

Do góry
#1372054 - 07/07/2007 02:11 Re: Umowa o pracę a Umowa zlecenie [Re: odgdog]
Ignorator Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 08/10/2005
Postów: 3789
Skąd: .::Destination unknown::.
Osobiście z mojego doświadczenie polecam gorąco pracę na umowę o prace. Macie gwarancje odpowiedniego czasu pracy. Jak w swoim jobie mam umowę do 2009 roku i wiem, że moje kierownictwo spokojnie pozowli mi na realizację tej umowy. Jesli chodzi o umowę zlecenie to maiłem przyjemność mieć taka. Generalnie nie polecam nie wlicza się jak koledzy wspomnieli do emerytury i żadnych świadczeń. Pamiętajcie najlepszą formą na naszym rynku jest umowa o pracę. Inne umowy w ógole nie bierzcie pod uwagę (także umowę o dzieło). Powodzenia w przyszłej pracy i jak najwięcej sukcesów

.::Think Twice::. Ignorator.

Do góry
#1372311 - 07/07/2007 02:44 Re: Umowa o pracę a Umowa zlecenie [Re: Ignorator]
el Unitendo Offline
member

Meldunek: 07/07/2007
Postów: 190
Skąd: Mysłowice
Siema \:\)

Przy umowie zlecenie bedziesz miał bardzo małe szanse na otrzymanie kredytu itd.

Do góry
#1372505 - 07/07/2007 03:10 Re: Umowa o pracę a Umowa zlecenie [Re: superges]
el Unitendo Offline
member

Meldunek: 07/07/2007
Postów: 190
Skąd: Mysłowice
Originally Posted By: superges
ja właśnie mam umowe zlecenie.
W poniedziałek musze się zwolnić i obawiam się konsekwencji.


Nie bedziesz miał żadnych konsekwencji \:\)
W dodatku powinni Ci wypłacić pieniadze za liczbe godzin przebionych w danym miesiacu.

Jednym słowem: ZWALNIAJ SIĘ ;\)

Do góry
#1372597 - 07/07/2007 03:21 Re: Umowa o pracę a Umowa zlecenie [Re: el Unitendo]
superges Offline
veteran

Meldunek: 22/06/2004
Postów: 1209
Originally Posted By: el Unitendo
Originally Posted By: superges
ja właśnie mam umowe zlecenie.
W poniedziałek musze się zwolnić i obawiam się konsekwencji.


Nie bedziesz miał żadnych konsekwencji \:\)
W dodatku powinni Ci wypłacić pieniadze za liczbe godzin przebionych w danym miesiacu.

Jednym słowem: ZWALNIAJ SIĘ ;\)


kodeks cywilny:

Art. 746. § 1. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
§ 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.


Troche się tego obawiam, bo na umowie mam napisane ile zarabiam i że umowe można rozwiązać zgodnie z kodeksem.
Dlatego mam mieszane uczucia.
Mówicie, że nie będzie problemu?

Do góry
#1373006 - 07/07/2007 05:32 Re: Umowa o pracę a Umowa zlecenie [Re: Ignorator]
odgdog Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 31/08/2004
Postów: 4300
Skąd: Pyrlandia/ Anfield Road
Originally Posted By: Ignorator
Osobiście z mojego doświadczenie polecam gorąco pracę na umowę o prace. Macie gwarancje odpowiedniego czasu pracy. Jak w swoim jobie mam umowę do 2009 roku i wiem, że moje kierownictwo spokojnie pozowli mi na realizację tej umowy. Jesli chodzi o umowę zlecenie to maiłem przyjemność mieć taka. Generalnie nie polecam nie wlicza się jak koledzy wspomnieli do emerytury i żadnych świadczeń. Pamiętajcie najlepszą formą na naszym rynku jest umowa o pracę. Inne umowy w ógole nie bierzcie pod uwagę (także umowę o dzieło). Powodzenia w przyszłej pracy i jak najwięcej sukcesów

.::Think Twice::. Ignorator.


Jednak, jeżeli jest się studentem to przy umowie o dzieło nie trzeba płacić ubezpieczeń (wszystkich, albo części) i przez to zostaje więcej kaski do ręki. Po studiach - umowa o pracę ;\)

Do góry
#1373434 - 07/07/2007 08:44 Re: Umowa o pracę a Umowa zlecenie [Re: superges]
micha$ Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 25/11/2005
Postów: 6311
Skąd: Uć
Originally Posted By: superges

kodeks cywilny:

Art. 746. § 1. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.
§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.
§ 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.


Troche się tego obawiam, bo na umowie mam napisane ile zarabiam i że umowe można rozwiązać zgodnie z kodeksem.
Dlatego mam mieszane uczucia.
Mówicie, że nie będzie problemu?

W zależności od pracy. Jeśli np. masz budowę domu na umowę zlecenie to mogą Cię pociągnąć do kosztów nieskończonej pracy i strat z tego wynikających. Tak przynajmniej rozumiem § 2.
Jeśli jakaś lajtowa praca to chyba się nic nie stanie...

Do góry

Moderator:  Biszop, rafal08 



Kto jest online
5 zarejestrowanych użytkowników (latajaca_holenderka, Kretol, VVega, Akhu, pacyfista), 3548 gości oraz 9 wyszukiwarek jest obecnie online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Statystyki forum
24772 Użytkowników
97 For i subfor
45045 Tematów
5581745 Postów

Najwięcej online: 4023 @ 16/03/2024 13:49