Mała zapowiedź sezonu PLH. Proszę o nie oburzanie się na fakt, iż kilka informacji uległo dezaktualizacji (preview było robione na przedostatni tydzień lipca). Na dniach wkleję uzupełnienie wszelkich info.
GKS KATOWICE-
Sytuację w klubie którego jestem kibicem można nazwać w tylko jeden
sposób- TOTALNA NĘDZA. Ktoœ odpowie- już tak było. Owszem zgoda ale
sytuacja nigdy nie byla tak dramatyczna. Klub istnieje na granicy
egzystencji. Kasy nie ma nic. Zawodnicy już poodchodzili. Trudno tu
mówić że odszedł trzon drużyny, odeszli ci którzy decydowali o tym co
się działo na lodzie.(do Podhala, Unii, Torunia, Tychów).Dostali
zwolnienie za częœciowe umorzenie długów jakie klub ma wobec nich.
Klub oficjalnie poinformował wszystkich że nie maj¹ na co liczyć.
Zawodnicy dostali woln¹ rękę w poszukiwaniu nowych pracodawców a z
tych co zostan¹ plus juniorzy będzie budowana drużyna na utrzymanie
się w ekstralidze.(!!!) To było na pocz¹tku czerwca i tak naprawdę to
była bardzo optymistyczna wiadomoœć. Na pocz¹tku była jeszcze gadka o
tym że sponsor jest już blisko jednak teraz zarz¹d już nawet nie
œciemnia o tym. Każdy w Katowicach wie że z hokejem już prawie koniec.
Jednym z kół ratunkowych miał być Wojciech Tkacz niestety i jemu nie
wystarczyło cierpliwoœci i został trenerem młodzieży w SMS. Pojawiły
się jednak optymistyczne akcenty: trenerem w końcu został Andrzej
Fonfara (legenda hokeja) a Katowice podpisały umowę z Tychami na mocy
której do Katowic będ¹ trafiać odrzuty z Tychów, co się w składzie nie
będ¹ mieœcić. No cóż, zaszczyty o jakie będzie ubiegać się drużyna z
hali przy Spodku jednoznacznie nakreœlili także jej kibice, którzy w
ankiecie na stronie klubowej w sile 45% uważaj¹ że czeka nas
spadek:((( Podsumowuj¹c: sukcesem będzie start w rozgrywkach
ekstraligi;(
GKS TYCHY
- S¹siedzi zza miedzy wyglšdajš znacznie lepiej niż w
poprzednim sezonie. Zapowiedzi zdecydowanie lepszego sezonu, ciekawie
zaaranzowane sparingi (Opava, Zilina, Unia) no i przede wszystkim
wzmocnienia składu jakich dokonali Tyszanie (Adam Bagiński- talent z
Gdańska, który zagra w drugim ataku, Marek Szymański (GKS Katowice),
Jacek Zaj¹c (GKS Katowice), Dusan Adamcik (Dukla Jihlava),David Galvas
(Trencin), Sławomir Krzak (KTH) gwarantuj¹ wysoki poziom hokeja w
browarnym mieœcie. Zawodnicy nie oszczędzaj¹ się na treningach, ostra
rywalizacja o miejsce w składzie dała się we znaki Œlusarczyka który
ma rozwalon¹ brodę... Zapowiada się walka o medal.
STOCZNIOWIEC GDAŃSK
- Gdańszczanie stracili Adama Fraszko, Marka
Moskala i Adama Bagińskiego, który w atmosferze skandalu odszedł do
Tychów. Może się to dla niego nieciekawie skończyć (wielu przewiduje
utratę miejsca w reprezentacji-bratem trenera Wiktora Pysza jest
Marian trener Stoczniowca, któremu bardzo się nie spodobało gdy
Bagiński uległ finansowej ofercie Tychów, obecnie doszło do tego że
sprawa "Bagisia" znajdzie finał w PZHL bowiem kluby nie mog¹ dojœć do
finansowego porozumienia w sprawie przejœcia tego zawodnika.
"Stoczniowcy" pozyskali za to niezłego Zachariasza i Twardego z
Sosnowca oraz powrócił Drzewiecki z SMS-u. Wydaje się jednak, iż nie
zadysponuj¹ oni podobn¹ sił¹ rażenia jak w zeszłym sezonie i o medalu-
w kontekœcie wzmocnień Tychów i Podhala chyba nie ma mowy.
PODHALE NOWY TARG
- Na usta ciœnie się powiedzenie: jeœli nie teraz to
kiedy? Potwierdza to Andrzej Słowakiewicz trener górali:"Jestem
zadowolony z obecnego składu, mierzymy w finał". Hajnos, Podlipni,
Gil- byli Nowotarżanie ponownie w Podhalu +Urban, jeœli najlepszy w
zeszłym sezonie Milan Baranyk zostanie (prowadzone negocjacje z
menedżerem)+ silne dwójki obrońców, wielkie oczekiwania kibiców-
wszystko to sprawia że faktycznie Podhale będzie bardzo silne w tym
sezonie ale czy aż na finał? Być może... Gdyby został jeszcze
najwiekszy chyba talent polskiego hokeja Marcin Kolusz (wybrany w V
rundzie draftu przez Minnesote) mogłoby być naprawdę ciekawie.
Tradycyjnie jednak z roku na rok w Nowym targu pozostaje problem
zwi¹zany z własnoœci¹ i zamrażaniem lodu co powoduje że wzorem lat
ubiegłych na razie Nowotarżanie będ¹ trenować w Krynicy...
TKH TORUŃ
- Ligowy œredniak pomimo wzmocnień chyba nim pozostanie w
nadchodzšcym sezonie.Na zatrzymanie rewelacyjnego MarKa Laco(będzie
bronił w Zilinie) pieniędzy nie było, natomiast zastapi go ponoć
równie dobry Ivan Dobry.Napastnik Roman Kompiš, Marian Csorich,
Oktawiusz Marcińczak, Grzegorz Piekarski i Patryk Noworyta oraz Maciej
Ożóg to także nowe twarze w ekipie "pierników". Pozytywnym akcentem
jest fakt, iż w bardzo dużym stopniu znalazło się rozwi¹zanie wielkich
kłopotów finansowych, bowiem po zakończeniu sezonu ze sponsorowania
hokeja wycofała się firma Eurostal SA.Efektem rozmów menedzera Torunia
z możnymi "piernikowego" miasta jest powołanie "Klubu Stu" grupy
licz¹cej ok.50 podmiotów, które łoż¹ po 10-15 tys. złotych. Ważne jest
że to perspektywa długofalowa w co wł¹czyły się także władze miasta
Toruń. Pozostaje jeszcze jedna sprawa toruński handicap w postaci
jedynych w ekstralidze drewnianych;) band na Tortorze, o zlikwidowanie
których dopominaj¹ się poszczególne kluby.Podsumowuj¹c: utrzymanie 5
miejsca to chyba wszystko o co będ¹ walczyc torunianie chociaż mecze
ze stoczni¹ powinny być niezwykle emocjonuj¹ce.
UNIA OŒWIĘCIM
- Istniej¹ duże szanse na przedłużenie szeœcioletniej
hegemonii Oœwięcimian na polskich taflach. Mimo tego że zagl¹daj¹c w
metryki zawodników nie wygl¹da to za ciekawie to szeroka, wyrównana i
doœwiadczona kadra powinna zagwarantować conajmniej finał. Unistom
zarzuca się że nie korzystaj¹ lub w bardzo małym stopniu z
utalentowanych juniorów ale chyba każdy chciałby mieć takie problemy.
Dotacje z firmy chemicznej Dwory zostały utrzymane na zeszłorocznym
poziomie, co gwarantuje brak przykrych niespodzianek finansowych.
Warto dodać, że treningi rozpoczęło38 (!!!) zawodników co jest nie
lada problemem dla unistów bo musz¹ się dzielić na dwie grupy aby
wszyscy dysponowali sprzętem;). Do Unii przeszło 3 Czechów: Patryk
Fink (28 lat), Milan Filip (31 lat) i Dalibor Rzimski (32 lata), więc
limit obcokrajowców jest wypełniony ale testowani s¹ następni i to z
czuba ligi słowackiej i czeskiej także możliwe s¹ jeszcze wewnętrzne
roszady. Duże nadzieje zwi¹zane s¹ z katowickimi napastnikami
Tomaszami JóŸwikiem i Wołkowiczem, dlatego jest niemal pewne, że
utalentowani młodzieżowcy powracaj¹cy z wypożyczenia z SMS nie pograj¹
sobie ( zgłoszono już do I ligii rezerwy Unii). Do tego dochodzi
sytuacja Leszka Laszkiewicza który aktualnie przebywa na intensywnych
testach w Nifitiechniku Niżniekamsk (swoj¹ drog¹ gdyby się
zakwalifikował byłby to nie lada wyczyn) i jeœli mu się nie powiedzie
będzie to największe wzmocnienie Unistów.
KTH KRYNICA
- Organizacyjnym cudem w zeszłym sezonie "KaTeHeci"
uratowali ekstraligę lecz od zakończenia sezonu w ogóle nie wiadomo
było czy przystapi¹ do obecnych rozgrywek. Klub ma ogromne długi
rosn¹ce w zastraszaj¹cym tempie. Pod koniec roku będzie obchodził
75-lecie istnienia jednak do dziœ nie wiadomo tak naprawdę czy klub go
dożyje. Robione jest podobno wszystko aby klub przystapił do
rozgrywek, z opóŸnieniem bo z opóŸnieniem ale zawodnicy wyjechali na
lód i pomoc obiecał Burmistrz Krynicy (zapewnił że nie dopuœci do
œmierci hokeja w Krynicy). Czynione s¹ kroki w celu powstania SSA ale
na razie to tylko gadanie. Podsumowuj¹c: bez wsparcia ze strony
jakiegoœ solidnego sponsora ciężko będzie cokolwiek zdziałać w
Ekstralidze.
ORLIK OPOLE
- Beniaminek z Opola nie powinien miec wiele do
powiedzenia w kwestiach czysto hokejowych. Wszystko praktycznie zależy
od sytuacji finansowo-organizacyjnej Orlika, Krynicy i Katowic. W
Opolu sytuacja wygl¹dała ta nawet całkiem nieŸle, gdy klub miała
finansować firma Trefl. Jednak jak się póŸniej okazało K.Wierzbicki -
prezes Trefla nie miał na myœli sponsoringu strategicznego (ma już na
karku koszykówke) ale jedynie mniejsze wspomaganie jakiegoœ drugiego
sponsora. Do tej pory trwaj¹ poszukiwania owej finansowej siły
napędowej Orlika. Na razie nic w tym temacie nie słychać. Hokeiœci z
opóŸnieniem zaczęli treningi, z wyj¹tkiem młodzieży która trenowała w
Oœwięcimiu. Jeszcze trochę się może zmienić bowiem chęć gry wyraziło
kilku hokeistów z Katowic i Sosnowca nie widz¹cych jakiejkolwiek
przyszłoœci w swoich klubach.