Poprzedni temat
Następny temat
Drukuj temat
Strona 7 z 11 1 2 5 6 7 8 9 10 11
Dołączył: May 2004
Posty: 27,145
Blade Runner
Blade Runner
Dołączył: May 2004
Posty: 27,145
AMERICAN GANGSTER (2007)


Reżyseria: Ridley Scott
Obsada: Denzel Washington, Russel Crowe, Cuba Gooding Jr.
Muzyka: Marc Streitenfeld
Gatunek: Kryminał, Gangsterski
Produkcja: USA


Jeden z najbardziej oczekiwanych filmów roku wreszcie ujrzał światło dzienne. Oczekiwania były duże. Głównie za sprawą Ridleya Scotta, jak i doborowej czołówki aktorów.
I muszę przyznać, że jeśli o mnie chodzi to się nie zawiodłem.

Ridley Scott przenosi nas w przełom lat 60. i 70. do Harlemu by pokazać karierę króla narkotyków - Francka Lucasa. W tej roli wystąpił Denzel Washington, który z zadania wykonał się bardzo dobrze (zresztą, za te 40$ baksów, które wziął za ten film, spróbował by tylko coś spaprać). Dla niektórych może nie był w 100% przekonujący jako szef wielkiego nielegalnego imperium - zapewne wpływ na taki odbiór ma stereotyp człowieka, który widzimy w wielu gangsterskich filmach - czyli szef, który jak trzeba jest też bezwzględnym, twardym i okrutnym (coś jak De Niro czy Pesci w Goodfellas). Franck Lucas jest inny - zdecydowanie bliżej mu do tego typu postaci jaką był Don Vito Corleone z Godfather.

Oczywiście musi być też druga strona medalu. Musi być też ten dobry, a jest nim Russell Crowe. Jakże inny niż w roli, z której wszyscy go pamiętamy - Gladiatora. Inny, za to równie wiarygodny. Crowe'owi też niczego nie można zarzucić.
No i cieszy mnie przede wszystkim to, że Scott nie uczynił z postaci Richiego Robertsa bohatera, super twardego gliny, który ma wszystko i wszystkich gdzieś (zwłaszcza nakazy). Strzela do kogoś na każdej przecznicy, gania po budynkach itp. (coś w stylu Nicka Nolte z 48 hours chociażby).

Jest też znakomity drugi plan na czele z takimi aktorami jak Cuba Gooding Jr., Josh Brolin czy John Ortiz.

To tyle - jeśli chodzi o aktorów. Jeszcze trochę o scenariuszu.
Nie jest to jakaś mistrzowska perełka. Raczej solidna robota bez większych wpadek czy banałów, ale też nie jest to fajerwerk.
Nie ma tu wartkiej akcji, szalonych pościgów. Jest za to napięcie, ciekawość i realizm.
I kolejny raz w tego rodzaju filmach mamy klasyczny schemat głównego bohatera, czyli start z samego dołu, droga na sam szczyt i bolesny upadek. Nie jest to nic odkrywczego i wybitnego, ale sprawdza się. Tak jak się sprawdziło w Goodfellas czy Scarface.

Zdecydowanie najmocniejszą stroną tego filmu jest jednak to, w czym Ridley Scott jest najlepszy. Budowanie klimatu.
Znakomite zdjęcia - świetnie przedstawione realia lat 70. Począwszy od ulic Harlemu po knajpki w Wietnamie - wszystkie te sceny są dopieszczone, świetnie zrobione, a samo oglądanie ich sprawia przyjemność.
No i muzyka - dobra, choć (co do Scotta raczej niepodobne) nie jest eksponowana i chowa się gdzieś w tle wydarzeń. Oczywiście poza scenami w klubach.

I to, co mi się najbardziej rzuciło w oczy. Ridley Scott odgrzebał lekko zapomniany już klimat wielu filmów produkowanych w latach 70. i 80. Chodzi mi o środowisko gliniarzy.
Skorumpowani, źli gliniarze, gnieżdżący się w obskurnych i wiecznie zadymionych posterunkach. Te wszystkie obrazy perfekcyjnie nakręcone, wiele mówią o samych gliniarzach. I już naprawdę nie było trzeba nic dodawać - samym obrazem Scott przedstawił wszystko jak na tacy. Po raz kolejny udowodnił, że potrafi i nie boi się czerpać ze sprawdzonych, dobrych wzorców.

I jeszcze jedna rzecz, która cieszy oko. Dobrze jest obejrzeć dobry film sensacyjny, który nie jest naszpikowany komputerowymi trickami, efektami specjalnymi itp. W ostatnich czasach coraz trudniej o to.

Reasumując. Ridley Scott nakręcił kolejny znakomity film w swoim dorobku. Nie jest to dzieło formatu Blade Runnera czy Gladiatora, ale jest to z pewnością mocna pozycja w jego dorobku. I z pewnością wejdzie do kanonu filmów gangsterskich, choć nie dorównuje takim filmom jak Godfather czy Goodfellas.

Przy obecnie występującej mizerii w kinie Hollywoodzkim, ten obraz ma nominację do oskara jak w banku. Może nawet nawet samego oskara - licznej i silnej konkurencji za bardzo nie widać.
Z drugiej strony jeśli American Gangster po ubiegłorocznym sukcesie The Departed zdobędzie statuetkę za najlepszy film, to będzie to przede wszystkim potwierdzenie kryzysu twórczego jaki obecnie panuje w Hollywood. Bo jeszcze 10 lat temu taki film był by pewnie dość daleko w gronie faworytów.


Jeśli ktoś chce obejrzeć kawał dobrego kina w najlepszym wydaniu, to niech ogląda. Zawiedziony nie będzie. Znakomity film.

9/10

Bonus: Unibet
Dołączył: Apr 2007
Posty: 6,833
_
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
_ Offline
Dołączył: Apr 2007
Posty: 6,833
i jestem na bieżąco z Earlem wink przyznam, że 3 sezon równie rewelacyjny jak 2 poprzednie smile kiedy następne odcinki?

Dołączył: Sep 2005
Posty: 1,720
Pooh-Bah
Pooh-Bah
Dołączył: Sep 2005
Posty: 1,720

Dołączył: Sep 2005
Posty: 543
addict
addict
Dołączył: Sep 2005
Posty: 543
Originally Posted by Bzyku
AMERICAN GANGSTER (2007)


Reżyseria: Ridley Scott
Obsada: Denzel Washington, Russel Crowe, Cuba Gooding Jr.
Muzyka: Marc Streitenfeld
Gatunek: Kryminał, Gangsterski
Produkcja: USA


..................................................................................................................................


Jeśli ktoś chce obejrzeć kawał dobrego kina w najlepszym wydaniu, to niech ogląda. Zawiedziony nie będzie. Znakomity film.

9/10

Faktycznie, warty obejżenia. Jęśli ktoś lubi tego rodzaju klimaty to nie może nie obejżeć tego filmu. Klimat podobny do Godfather czu Scarface czy Mobsters.Co prawda te 3 ostatnie to klasyka.

Moja ocena to 8/10

Dołączył: Mar 2006
Posty: 3,082
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Mar 2006
Posty: 3,082
12.11.07 r. godz.21:15
TVN7
"Anioły w Ameryce"
dramat, USA
obsada: Al Pacino, Meryl Streep, Emma Thompson...
http://www.filmweb.pl/Anio%C5%82y+w+Ameryce+2003+o+filmie,Film,id=94275

Dołączył: Dec 2004
Posty: 14,696
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Dec 2004
Posty: 14,696
Originally Posted by dAnTeCh
HALLOWEEN 3/10 (2007 - horror)

Zostałem wczoraj namówiony na ten remake przez kumpla(który jest fanem tego filmu)i trochę żałuje że musiałem to oglądać smirk . Początek filmu jest obiecujący(trzyma jakiś poziom) pokazuje 10-letniego Michaela w środowisko w jakim żył, jego pierwsze zwierzęce ofiary czy później ludzkie. Pomysł na ten film kończy się gdy M.Mayers pokazany jest po 15 latach przebywania w szpitalu psychiatrycznym, a wygląda jakby szprycowali go tam sterydami(ale na to można przymknąć ok o bo wygląda o wiele bardziej przerażająco). Następnie jest ucieczka z psychiatryka(rozerwanie łańcuchów shocked !!!) strażnicy nie umieją strzelać blush , trup pada gęsto. Dalsza część filmu jest przykra dla tych, którzy się w niej znaleźli gdyż nie zaznają smaku życia. Dwu metrowy Michael jest zawsze tam gdzie powinien(na dachu, w piwnicy, za drzwiami) wszystko po to by jego ofiary mogły pójść pod nóż czy zostać uduszone(warto dodać że nawet kule go nie powstrzymają-twardy gość cool ). Liczba zabójstw jest tak duża, że każde następne nie robi specjalnego wrażenia, a chyba powinno ?! Wersje Roba Zombie uważam za słabszą od Carpentera, lecz pokazuje o wiele więcej i dosłowniej od obrazu sprzed prawie 30 lat.
1/10

Dołączył: Feb 2005
Posty: 2,742
P
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
P Offline
Dołączył: Feb 2005
Posty: 2,742
ma ktoś napisy do nowego PB bo hataka.pl nie działa?

Dołączył: Feb 2006
Posty: 3,349
M
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
M Offline
Dołączył: Feb 2006
Posty: 3,349
Wejdź na napisy.info, tam są.

Dołączył: Mar 2006
Posty: 3,082
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Mar 2006
Posty: 3,082
14.11.07 r. godz.20:10
TVN7
"Magnolia"
dramat, USA
http://magnolia.filmweb.pl/


15.11.07 r godz.20:10
TVN7
"Ojciec chrzestny"
dramat, gangsterski, USA/Włochy
http://ojciec.chrzestny.filmweb.pl/


16.11.07 r. godz.22:00
Ale Kino
"Intacto"
thriller, Hiszpania
http://intacto.filmweb.pl/

Dołączył: Sep 2005
Posty: 543
addict
addict
Dołączył: Sep 2005
Posty: 543
Originally Posted by Mr_Andrew
...............


15.11.07 r godz.20:10
TVN7
"Ojciec chrzestny"
dramat, gangsterski, USA/Włochy
http://ojciec.chrzestny.filmweb.pl/


..................

Cała trylogia Godfather to znakomity film.

Dołączył: Jun 2003
Posty: 34,895
M
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
M Offline
Dołączył: Jun 2003
Posty: 34,895
na Discovery teraz o 23.00 "Wojny na stadionach" dziś Argentyna , chyba w sobote bedzie powtórka

Dołączył: May 2004
Posty: 27,145
Blade Runner
Blade Runner
Dołączył: May 2004
Posty: 27,145
Parę dni temu był odcinek o polskich kibolach.

Było m.in. o Lechii Gdańsk, później o Cracovii i Wiśle. Prowadzący był na derbach i nie mógł się nadziwić jak to jest, że na płocie płoną setki szalików (Cracovii). Wydawało mu się, że stadion zaraz spłonie, a tu wszyscy dopingują w najlepsze, piłkarze normalnie grają, a policja tylko na to patrzy...
Na koniec podsumował, że nasi i serbscy kibole mają "największego świra" - jak to nazwał smile

No i jeszcze na koniec było o ustawkach, m.in. o Arce Gdynia.

Dołączył: Dec 2004
Posty: 6,382
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Dec 2004
Posty: 6,382
hohohoho , program o hoolsach sponsoruje betsson laugh

Dołączył: Jun 2003
Posty: 34,895
M
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
M Offline
Dołączył: Jun 2003
Posty: 34,895
w Argentynie też niezłe świry za tydzien bedzie Brazylia a za dwa tygodnie Turcja .

Dołączył: Dec 2004
Posty: 6,382
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Dec 2004
Posty: 6,382
Marcel , to zawsze leci w srody o 23' ?

Dołączył: Jun 2003
Posty: 34,895
M
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
M Offline
Dołączył: Jun 2003
Posty: 34,895
wg tego co mam w gazecie to ma być co środe o 23:00 , chyba w następnym miesiącu także .

Dołączył: Dec 2004
Posty: 6,382
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Dec 2004
Posty: 6,382
dzieki ;-)

Dołączył: Apr 2005
Posty: 3,104
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2005
Posty: 3,104
Originally Posted by Marcel
na Discovery teraz o 23.00 "Wojny na stadionach" dziś Argentyna , chyba w sobote bedzie powtórka

To jest ten program, który prowadzi koleś, co grał główną rolę w Football Factory? Jeżeli tak, to najlepsze są odcinki o Bałkanach i Ameryce Południowej. Tam to są dopiero debile...

Dołączył: Dec 2003
Posty: 14,507
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Dec 2003
Posty: 14,507
Program oprowadzi angielski aktor, dziennikarz a takze kibic West Hamu: Danny Dyer

Dołączył: Jan 2005
Posty: 3,911
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Jan 2005
Posty: 3,911
Originally Posted by Logan
Program oprowadzi angielski aktor, dziennikarz a takze kibic West Hamu: Danny Dyer

Polecam. Program zrobiony z jajem, a przy tym z calkiem niezla zawartoscia "merytoryczna". Z tego co sie orientuje to wiekszosc odcinkow do obejrzenia na youtube smile

Strona 7 z 11 1 2 5 6 7 8 9 10 11

Moderatorzy  Biszop, rafal08 

Link skopiowany do schowka
Kto jest teraz online
7 zarejestrowanych użytkowników (forty, burbon, rafal08, Sensei, rymoholik, Lukasz111, alfa), 1,698 gości, oraz 6 wyszukiwarek.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Statystyki forum
Strona główna forum105
Tematy51,289
Posty5,835,304
Użytkownicy24,790
Najwięcej online13,128
Sep 24th, 2025
Powered by UBB.threads™ PHP Forum Software 8.0.1