Poprzedni temat
Następny temat
Drukuj temat
Dołączył: Aug 2007
Posty: 1,030
Y
old hand
old hand
Y Offline
Dołączył: Aug 2007
Posty: 1,030
Witam. Mam takie pytanie, może ktoś wie coś o tym. Studiuje zaocznie, pracuje na 3 zmiany. Normalnie od poniedziałku do piątku. Sobota oczywiście nie jest obowiązkowa, ale co tydzień dają jakąś zmianę na sobotę. I moje pytanie jest takie. Czy jeżeli mam szkołę w sobotę, a jestem uwzględniony na grafiku, że pracuje w sobotę, to pracodawca ma obowiązek jakiś umożliwić mi pójście do tej szkoły? Wtedy w sobotę nie przychodzę? Na razie to jest tak u mnie, że są cały czas kłótnie jak mam szkołę i jestem wstawiony na sobotę. Jak to jest?

Bonus: Unibet
Dołączył: Dec 2003
Posty: 3,297
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Dec 2003
Posty: 3,297
Pracownikowi, który podejmuje naukę w szkole wyższej bez skierowania pracodawcy, zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia MEN oraz MPiPS z dnia 12 października 1993 r. może być udzielony bezpłatny urlop szkoleniowy i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia, w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Pracodawca może także udzielić temu pracownikowi dalszej pomocy, a mianowicie na podstawie § 4 ust. 2 wymienionego rozporządzenia pokryć koszty lub część kosztów związanych z nauką:

* zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika,
* pokryć koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych,
* pokryć opłaty za naukę, pobierane przez szkołę.

Należy zaznaczyć, że wyżej wymienione świadczenia mają charakter fakultatywny, a w przypadku negatywnej decyzji pracodawcy, pracownikowi nie przysługuje roszczenie z tytułu nieotrzymanych świadczeń.

Dołączył: Aug 2007
Posty: 1,030
Y
old hand
old hand
Y Offline
Dołączył: Aug 2007
Posty: 1,030
Kolejny bój....

Witam.

W dniu dzisiejszym (sobota, 21 marca 2009) mój pracodawca zarządził, że będzie inwentaryzacja. Pracuje w firmie „Łukasz” Dystrybutor produktów mrożonych. Jestem zastępcą magazyniera. Także dzisiejszego dnia mam studia zaoczne od 8:30 do 18:40. Zgodziłem się przyjść na remanent i zostać do godziny 16:00, ponieważ potem mam ważne ćwiczenie. Dzisiaj w okolicach godziny 15:50 mówię do drugiego kierownika, że skończyłem liczyć jedną alejkę i jadę na studia, bo tak uzgadniałem z drugim kierownikiem. I w tym cała rzecz, że on do mnie: „Dostane Naganne jak opuszczę firmę”.
Moje pytanie jest takie:

1. Czy owy kierownik może dać mi z tego powodu naganne, nawet jeżeli przepracowałem 8,5 godziny (w umowie mam 8 godzin)

Chciałbym dodać, że praca jest w warunkach chłodnych. Kierownik, z którym to uzgadniałem milczał i się nie odzywał. Mój przewodniczący komisji wyszedł o 15:40. Drugi członek komisji, który pomagał przy liczeniu także opuścił firmę wcześniej, ponieważ jest chory i nie dał rady. Zostałem tylko ja i trzeci członek komisji.
Firmę opuściłem o godzinie 16:05 (jeszcze problem robili dla mnie z otwarciem bramy, grożąc mi, że mogę już nie pracować).
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Dołączył: Dec 2004
Posty: 1,486
D
veteran
veteran
D Offline
Dołączył: Dec 2004
Posty: 1,486
Chlopie a gdzie Ty pracujesz w kołchozie:D.. Z tego co widze napisałes w pierwszym poscie ze przepracowujesz cały tydzien i musisz od czasu do czasu przyjsc w sobote. Tygodniowy czas pracy w POlsce wynosi 40 godzin i sobota w twoim wypadku sa to juz nadgodziny a pracodawca nie moze Cie zmusic do nadgodzin. To znaczy moze zmusic deklarujac nagłym zlecenie lecz za to musi Ci dac wolny dzien do odebrania w tygodniu. Nie pamietam juz jak to jest w pracy w chlodni ale chyba pracodawca powinnien Ci zapewnic cieply posilek przerwy sa wydluzone w specjalnym pomieszczeniu do ogrzania sie i takze stroj jest specjalny. Co do szkoly to tak jak napisał wychowany na nalewce jesli pracodawca Cie nie wysyła do szkoły to go to nic nie obchodzi w tygodniu ale u nas mowa jest o sobocie.

Dołączył: Apr 2005
Posty: 144
N
member
member
N Offline
Dołączył: Apr 2005
Posty: 144
Ciężki temat. Moim zdaniem wszystko zależy od tego czy przy rozmowie kwalifikacyjnej zaznaczyłeś ze studiujesz i ze będziesz potrzebował weekedny wolne czy tez co drugi weekend bo nie wiem jaki masz harmonogram roku.

Jestem w podobnej sytuacji jak ty tzn pracuje i studiuje zaocznie.
W momencie gdy przyjmowałem się do swojej pracy zaznaczyłem ze jestem w trakcie studiów i w co drugi weekend tzn od piątku godziny 14 nie będę mógł być w pracy. Podrkeslime ze dla mnie szkola jest najwazniejsze i nie zrezygnuje z niej dla pracy i na chwile obecna nie bylo jakis spięć o szkole.

Jesli ty zatrudniajac sie mowiles ze jestes studnetem i ze w soboty nie mozesz pracowac i oni na to sie zgodzili to bym przypominal ze tak sie umawialismy a jesli nie to mysle ze musisz taka rozmowe odbyc.

Jezeli im to nie pasuje to chyba szukal bym nowej pracy z tego wzgledu ze nie ma nic gorszego niz siedziec na uczelni i zastanawiac sie czy jeszcze pracuje czy tez nie bo byl bój o to czy mogłem isc na zajecia czy tez nie =]


Dołączył: Sep 2002
Posty: 6,258
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Sep 2002
Posty: 6,258
no ale moment, sprecyzuj. Wasza firma pracuje normalnie w soboty czy nie? Co oznacza zdanie "Sobota oczywiście nie jest obowiązkowa, ale co tydzień dają jakąś zmianę na sobotę". ?
Inwentaryzacja zazwyczaj jest raz w roku i rzadko jest czesciej niz raz w roku. No na pewno nie jest w kazda sobotę. Jeszcze takiej pojebanej firmy nie widziałem.
Jak wasza firma normalnie pracuje tez w soboty, to dogadaj się z innym pracownikiem i kierownikiem. Najwazniejsze zeby podejsc do tego konstruktywnie. Np on bedzie przychodził za Ciebie w soboty, a ty za niego bedziesz pracował, bo ja wiem, pi razy oko, połtorej godziny dłuzej w kazdym dniu tygodnia. Gorzej to wyglada z punktu widzenia prawa pracy, nie wiem czy nie bedzie musial pracodawca placic tobie za nadgodziny.
Ale te ustawy to qwr zawsze sa takie zyciowe. W pracy liczy sie sztuka, a nie kto konkretnie z imienia i nazwiska tyra w soboty Pod warunkiem, ze pelnicie podobnie, podobnie tzn obaj w miare rzetelnie, podobne obowiązki.

Dołączył: Jun 2006
Posty: 7,153
Z
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Z Offline
Dołączył: Jun 2006
Posty: 7,153
dobrze ze u mnie nie mam takich problemow ze studiami, a tez pracuje na magazynie

co do pracy w magazynie to nie praca na produkcji ze ktos musi byc bo tak linia staje

np u mnie w pracy mowie kierownikowi jutro przyjde na 1 zm a mam 2 zm i nie robi z tym problemow bo i tak zrobie to co mam zrobic smile

na szczescie narazie mamy tylko 2 zm bo nocki jeszcze nie wesly bo
zastoj jest

Dołączył: Aug 2007
Posty: 1,030
Y
old hand
old hand
Y Offline
Dołączył: Aug 2007
Posty: 1,030
twist w umowie mam norma dzienna to 8 godzin. (Pracujemy po 8,5 h)
Norma tygodnia to (przeciętnie 40 godzin)

W soboty moja firma pracuje od początku istnienia. Na odcinkach jest ona zapisana jako (godziny nadliczbowe)

Co do firmy to wiem, że jest pojebana i to równo. Ale na razie nie ma gdzie pracować.

Jutro się wyjaśni co i jak... dzięki

Dołączył: May 2005
Posty: 5,199
C
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
C Offline
Dołączył: May 2005
Posty: 5,199
Zanim podejmiesz jakieś kroki proponuję dogłębnie zapoznać się z działem szóstym Kodeksu pracy, a konretnie art. od 128 do 151, a także art. 281 pkt. 5. Dzięki temu będziesz wiedział na czym stoisz i czego mozesz wymagać od swojego pracodawcy. Dodatkowo sprawdź co masz napisane w umowie o pracę, bo czasami nawet nie sprawdzamy co podpisujemy wink

Dołączył: Jan 2002
Posty: 2,748
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Jan 2002
Posty: 2,748
To ja napisze tylko jedno, bo jakos nikt nie zwrocil na to jeszcze uwagi. Twoje prawo to jedno, a zycie to drugie i tyle w temacie.

Dołączył: Jan 2006
Posty: 1,316
veteran
veteran
Dołączył: Jan 2006
Posty: 1,316
Też miałem przypadek w swojej karierze, że kierowniczka wpisała mnie w sobotni grafik "zapominając" o moich studiach.
Mówię że nie przyjde...
Ona, że grozi mi od upomnienia, przez nagane do zwolnienia jak nie przyjdę i mam wybrać między studiami a pracą laugh laugh
w poniedzialek sam przyniosłem wypowiedzenie, i zdziwiona że odchodzę... nie mam pojecia skad sie biorą tacy ludzie puke

Dołączył: Oct 2006
Posty: 1,849
A
Pooh-Bah
Pooh-Bah
A Offline
Dołączył: Oct 2006
Posty: 1,849
no niestety czesto tak jest w Polsce, ze pracownicy wyzyskuja, tak bylo jest i bedzie. Wez pod uwage tylko to, ze z praca mimo wszystko nie jest az tak ciezko. Zawsze mozna pracowac gdzies w hurtownii a atmosfera w pracy jest najwazniejsza. Jezeli czujesz sie tam zle to moze warto pomyslec o wypowiedzeniu?

Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311
Originally Posted by MichuTN
Ona, że grozi mi od upomnienia, przez nagane do zwolnienia jak nie przyjdę i mam wybrać między studiami a pracą laugh laugh
w poniedzialek sam przyniosłem wypowiedzenie, i zdziwiona że odchodzę... nie mam pojecia skad sie biorą tacy ludzie puke

Normalna sytuacja, ale dziwię się że tak postąpiłeś.
Ja na Twoim miejscu bym kontynuował pracę.

Pracodawcy czasami trzeba pokazać, że nie jest się na każde zawołanie.

Dołączył: Oct 2006
Posty: 1,849
A
Pooh-Bah
Pooh-Bah
A Offline
Dołączył: Oct 2006
Posty: 1,849
Originally Posted by micha$
Originally Posted by MichuTN
Ona, że grozi mi od upomnienia, przez nagane do zwolnienia jak nie przyjdę i mam wybrać między studiami a pracą laugh laugh
w poniedzialek sam przyniosłem wypowiedzenie, i zdziwiona że odchodzę... nie mam pojecia skad sie biorą tacy ludzie puke

Normalna sytuacja, ale dziwię się że tak postąpiłeś.
Ja na Twoim miejscu bym kontynuował pracę.

Pracodawcy czasami trzeba pokazać, że nie jest się na każde zawołanie.


ja uwazam wlasnie, ze dobrze zrobil. Nie ma co sobie dawac w kasze dmuchac, a praca jak praca, bedzie nastepna.

Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311
Tak, tylko chodziło mi o to, że jeżeli praca była spoko, a tylko szefostwo do dupy to mógł jej nie rzucać.
Ale może i lepiej wyszło.

Dołączył: Dec 2008
Posty: 4,249
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Dec 2008
Posty: 4,249
Sprawa jest prosta ...jak nie masz ochoty pracować to nikt cie nie zmusza....takie są zasady u nas w kraju laugh laugh

Dołączył: Dec 2008
Posty: 4,249
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Dec 2008
Posty: 4,249
a jak będziesz się trzymał stołka zębami to ci dadzą tyle roboty że się sam zwolnisz laugh laugh

Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311
Ja się teraz zwolniłem, ale nie z powodu pracy (roboty), tylko pracy magisterskiej wink
Co prawda szef był ciężkim człowiekiem, mało co do niego trafiało, ale ludzie w pracy byli wspaniali i z przyjemnością chodziłem. Mimo, że codziennie szef wymyślał coś głupiego tongue
Wystarczyło mu pokazać, że nikt nie będzie spełniał jego zachcianek i się ograniczał...

Dołączył: Apr 2005
Posty: 144
N
member
member
N Offline
Dołączył: Apr 2005
Posty: 144
A ponadto wszedzie dobrze gdzie nas nie ma =]


Moderatorzy  Biszop, rafal08 

Link skopiowany do schowka
Kto jest teraz online
9 zarejestrowanych użytkowników (Lukasz111, burbon, rymoholik, alfa, latajaca_holenderka, Sensei, aker, rafal08, betowiec), 2,392 gości, oraz 6 wyszukiwarek.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Statystyki forum
Strona główna forum105
Tematy51,284
Posty5,834,099
Użytkownicy24,790
Najwięcej online13,128
Sep 24th, 2025
Powered by UBB.threads™ PHP Forum Software 8.0.1