|
|
Dołączył: Nov 2003
Posty: 6,743
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Nov 2003
Posty: 6,743 |
zmarcin nie wiem po co ten śmiech? Lubię się śmiać, a tak naprawdę, to lubię tę  emotkę jaja i ja służymy pomocą w razie pytań 
|
|
|
|
|
Dołączył: Jul 2005
Posty: 698
addict
|
|
addict
Dołączył: Jul 2005
Posty: 698 |
Czy majac podstawowy rachunek maklerski moge bawic sie w opcje? Po prostu kupuje te opcje z oznaczeniami? Jak wyglada potem sprawa z rozliczeniem tych opcji? - koniec marca, czerwca, wrzesnia i grudnia? Pozdr
|
|
|
|
|
Dołączył: Nov 2003
Posty: 6,743
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Nov 2003
Posty: 6,743 |
Nie wiem, co masz na myśli pisząc podstawowy rachunek. Jeżeli masz możliwość handlowania prawami pochodnymi, czyli instrumentami pochodnymi, to możesz opcjami handlować. Co prawda mogą być restrykcje (zakazy nawet) odnośnie wystawiania opcji, ale nie wszędzie. Opcję możesz mieć rozliczoną w 3. piątek III, VI, IX, XII lub wcześniej, gdy zawrzesz transakcję przeciwstawną. Np. wystawiłeś opcję za 10 pkt. a odkupiłeś za 6 pkt. - masz zysk brutto 4 pkt. Wówczas zeruje Ci się konto opcyjne (znaczy się nie masz opcji, ani kupionej, ani wystawionej). Zwalnia Ci się ewentualny depozyt zabezpieczający i tyle 
|
|
|
|
|
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813 |
zmarcin - spróbujmy "na sucho" zacząć grę na opcjach.Praktyka jest najlepszym nauczycielem.
|
|
|
|
|
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813 |
Spróbuję zagrać "na sucho" czyli wirtualnie.Jest godzina 10:36 WIG20 1495,69 tj -1,07% Opcja kupna/call/ OW20F9180 jest notowana po 28,90 - 30,00 Kupuję więc opcję OW20F9180 po 30,00 pkt plus prowizja.Powodzenia:)
|
|
|
|
|
Dołączył: Nov 2003
Posty: 6,743
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Nov 2003
Posty: 6,743 |
Ja zupełnie nie siedzę teraz w giełdzie, więc wypadam. Jedyne, co mogę powiedzieć, to to, że spodziewam się jakichś konkretnych (15-20%) ruchów na WIG20 do czerwca, a w którą stronę? Raczej w dół.
Jak mówię, to bardziej zgadywanie niż poparte analizą. Piszę to na podstawie sytuacji na rynku pracy, która cały czas się pogarsza.
Powodzenia z opcjami!
|
|
|
|
|
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813 |
Ja podobnie jak zmarcin również spodziewam się wiekszych ruchów na WIGu20, z tym,że z moich analiz wynika,że teraz WIG20 raczej spadnie w okolice 1400 pkt a następnie powinien poszybować w okolice 1900 - 2000 pkt.Jak powinien zachować się inwestor giełdowy,czy spekulant giełdowy - jak byśmy go nie nazywali ? Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku jest opcja straddle - polega ona na jednoczesnym kupnie takiej samej liczby opcji kupna i opcji sprzedaży z tą samą ceną wykonania i z tą samą datą wygasnięcia i oczywiście na ten sam instrument bazowy.Zobaczymy,czy nasze przypuszczenia sie sprawdzą. Otwieramy "na sucho" wirtualnie opcję straddle: Jest 01.04.2009 r godz.12:10 WIG20 1506,15 pkt 1/ Kupujemy opcję kupna /call/ OW20F9150 jest ona notowana 120,00 - 125,95 pkt 2/ Kupujemy opcję sprzedaży /put/ OW20R9150 jest ona notowana 120,00 - 126,00 Zalety opcji straddle: - nieograniczony zysk w obu kierunkach - strata ograniczona do zapłaconej premii Wady opcji straddle : - odległe punkty opłacalności No,to wypada życzyć powodzenia 
|
|
|
|
|
Dołączył: Mar 2009
Posty: 14
stranger
|
|
stranger
Dołączył: Mar 2009
Posty: 14 |
Największe jaja z tymi opcjami polegają na tym, że zachodnie banki i instytucje, bo polskie były tylko pośrednikami, zrobiły z poszkodowanych przedsiębiorstw sprzedawców (wystawców) opcji! A wszystko to poza obrotem giełdowym. Zgodnie z regulaminem giełdy wystawcą opcji moze być co prawda każdy, jednakże pod warunkiem wniesienia depozytu zabezpieczajacego. Takiego depozytu nie było, ale to nie dziwi że zachód go nie wymagał, bo wystawca i późniejszzy nabywca nie mają rónych praw. Nabywca ryzykuje tylko ceną opcji, wystawca może stracić mnóstwo. Przedsiębiorstwa powinny być tu nabywcami, gdyż w ten sposób mogą zabezpieczyć się przed zmianami kursów w dowolną stronę, a ryzykują tylko ceną opcji pomijając prowizję. Ciekaw jestem czy w Polsce znajdzie się sąd, który rozpracuje ten prosty mechanizm i opowie się po stronie firm, które po prostu zostaly wpuszczone w wystawienie opcji. Znając życie to nie. Spodziewam się raczej że banki teraz będą udzielać kredytów na spłatę zobowiązań z opcji i jeszcze bardziej pogrążą firmy
|
|
|
|
|
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813 |
Ponieważ niepokoi mnie sytuacja na zachodnich giełdach zamykam opcję,którą otworzyliśmy rano. ----------------------------------------------------------------- Jest godzina 10:36 WIG20 1495,69 tj -1,07% Opcja kupna/call/ OW20F9180 jest notowana po 28,90 - 30,00 Kupuję więc opcję OW20F9180 po 30,00 pkt plus prowizja.Powodzenia:) ----------------------------------------------------------------- Teraz jest godzina 14:34 opcja OW20F9180 jest notowana po 36,00 - 38,00 Zamykam ją natychmiast po 36,00 Zarobek z tej opcji wynosi 60,00 zł minus prowizja.:)
|
|
|
|
|
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813 |
Spróbuję podsumować transakcje jakie zrobiłem wczoraj "na sucho" na opcjach : 1/ Opcja kupna /call/ OW20F9180 kupiona była po 30,00 a sprzedana po 36,00 na tej samej sesji.Zarobek wyniósł co prawda 6 pkt brutto,ale niepotrzebnie spanikowałem,bo gdybym przetrzymał ją do chwili obecnej,zarobek byłby o wiele większy.W tej chwili / jest godzina 9:14 opcja ta jest notowana po 48,45 - 49,25 Różnica znaczna 2/ Opcja straddle : Sytuacja bardzo ciekawa.Opcja kupna OW20F9150 /call/ idzie do góry i jest w tej chwili notowana po 164,00 - 170,00 - zarobek na niej jest już miły:),natomiast opcja sprzedaży OW20R9150 /put/ jest notowana po 79,80 - 86,00.Poobserwujmy dalej
|
|
|
|
|
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813 |
Jest godz 11:09 - na Giełdzie euforia.Spróbuję zagrać "pod prąd" i na "sucho" kupuję opcję sprzedaży /put/ OW20R9140.Jest ona notowana po 54,20 - 57,00 Kupuję natychmiast po cenie 57,00.Jeżeli ktoś dopiero zaczyna przygodę z opcjami,mój zakup oznacza,że zrobiłem zakład,że Giełda poleci w dół,albo,że liczę na spadek.Powodzenia 
|
|
|
|
|
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813 |
No,to chyba czas zrealizować zysk z opcji straddle.Zarobek jest przyzwoity. 01.04.2009 otworzyłem "na sucho" opcję :
1/ Kupujemy opcję kupna /call/ OW20F9150 jest ona notowana 120,00 - 125,95 pkt 2/ Kupujemy opcję sprzedaży /put/ OW20R9150 jest ona notowana 120,00 - 126,00
Teraz,jest godzina 09:35 i opcja OW20F9150 jest notowana po 197,10 - 203,00 Sprzedaję tą opcję natychmiast po 197,10 Zarobek brutto wynosi 71,1 pkt to jest 711,00 zł. W grze są teraz dwie opcje put OW20R9150 i OW20R9140.Są one oczywiście w grze "na sucho"./Jaja/
|
|
|
|
|
Dołączył: Jan 2005
Posty: 539
addict
|
|
addict
Dołączył: Jan 2005
Posty: 539 |
a jak wyglada to od praktycznej strony? jezeli chce kupic opcje to poprstu w domu maklerskim zlecam polecenie kupna opcji, a co mam zrobic jesli chce byc wystawca opcji i otrzymac premie za wystawienie? zlecam sprzedaz opcji (ktorej nie mam)? gdzie definiuje jej parametry? czy moge wystawic tylko kilka juz zdefiniowanych opcji?
|
|
|
|
|
Dołączył: Jul 2001
Posty: 47,392
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Jul 2001
Posty: 47,392 |
czyli np: OW20R9200 - zarobie jesli wig20 bedzie ponizej 2000pkt ??? aktualny kurs opcji 275.30 przypuscmy, że kupuje ja po w/w cenie
przychodzi rozliczenie, cena opcji spadla powiedzmy do 200, wig20 ma 1880pkt
i co zarobiłem czy straciłem
|
|
|
|
|
Dołączył: Jul 2001
Posty: 47,392
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Jul 2001
Posty: 47,392 |
aha prosze sie nie smiac z pytania 
|
|
|
|
|
Dołączył: Nov 2003
Posty: 6,743
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Nov 2003
Posty: 6,743 |
przychodzi rozliczenie, cena opcji spadla powiedzmy do 200, wig20 ma 1880pkt
i co zarobiłem czy straciłem Jeżeli następuje rozliczenie opcji, to jej cena jest równa cenie rozliczenia, w przeciwnym przypadku byłby możliwy arbitraż, choć technicznie nie byłoby to możliwe po wygaśnięciu handlu daną serią opcji. Nieco namieszałeś  Ale - wracając do samego rozliczenia z Twojego przykładu - wygląda to tak: zysk/strata z realizacji opcji dla inwestora, który zajął długą pozycję (czyli kupił opcję) wynosi -155,3 pkt., czyli oznacza stratę w wysokości 1553 zł*2000-1880=120 pkt. <- z rozliczenia opcji 275,3 pkt. -> koszt opcji 120pkt. -275,3pkt.=-155,3pkt. * - bez uwzględnienia prowizji za kupno opcji i za rozliczenie opcji
|
|
|
Link skopiowany do schowka
|
|