|
|
Dołączył: Jul 2007
Posty: 1,665
Pooh-Bah
|
|
Pooh-Bah
Dołączył: Jul 2007
Posty: 1,665 |
@ mura
"wobec takiego zaangazowania i mozliwosci bialy czlowiek nie ma szans"
To samo w latach '80 mówiło się o Japonii. Ekspansja, inwestowanie w USA, itd. Te same dokładnie teksty, że żółtek weźmie wszystko. Wiem, że potencjał ludzki Chin jest 10 krotnie większy. Nie zmienia to faktu, że gospodarka to złożony mechanizm. Byłem w Chinach wielokrotnie, w odstępie mniej więcej rocznym. W Pekinie, Szanghaju, ale też w mniejszych miastach i na chińskiej wsi. Rozmawiałem z ludźmi, tymi samymi w odstępie paru lat. Mechanizm jest podobny. Nikt raz przyznanych przywilejów nie odda ot tak sobie, przez widzimisię władzy. Ludzi nie da się tez ot tak sobie po prostu wymienić. Z wyjątkiem niewykwalifikowanego robotnika. A chcąc się bogacić, Chiny te przywileje muszą rozszerzać. I natrafią na te same problemy co reszta świata. Oczywiście mogą sobie z nimi poradzić lepiej, nie wierzę jednak absolutnie w ich nieomylność, błędne decyzje będą i będą miały konsekwencje. Być może nawet o dziś jeszcze niewyobrażalnej skali.
Sorry za off-topic.
|
|
|
|
|
Dołączył: Feb 2006
Posty: 10,252
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Feb 2006
Posty: 10,252 |
Ciekawe czy Federal Reserve Bank of Australia zacznie interweniować wobec ciągle rosnącej waluty. W ostatnich dniach przebili 1:1 z USD.  nawet jeśli, to jest to działanie na krótką metę, z góry skazane na porażkę, życie udowadnia każdego dnia, że ludzie nie uczą się na historii:)
|
|
|
|
|
Dołączył: Feb 2006
Posty: 10,252
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Feb 2006
Posty: 10,252 |
@ mura
"wobec takiego zaangazowania i mozliwosci bialy czlowiek nie ma szans"
To samo w latach '80 mówiło się o Japonii. Ekspansja, inwestowanie w USA, itd. Te same dokładnie teksty, że żółtek weźmie wszystko. Wiem, że potencjał ludzki Chin jest 10 krotnie większy. Nie zmienia to faktu, że gospodarka to złożony mechanizm. Byłem w Chinach wielokrotnie, w odstępie mniej więcej rocznym. W Pekinie, Szanghaju, ale też w mniejszych miastach i na chińskiej wsi. Rozmawiałem z ludźmi, tymi samymi w odstępie paru lat. Mechanizm jest podobny. Nikt raz przyznanych przywilejów nie odda ot tak sobie, przez widzimisię władzy. Ludzi nie da się tez ot tak sobie po prostu wymienić. Z wyjątkiem niewykwalifikowanego robotnika. A chcąc się bogacić, Chiny te przywileje muszą rozszerzać. I natrafią na te same problemy co reszta świata. Oczywiście mogą sobie z nimi poradzić lepiej, nie wierzę jednak absolutnie w ich nieomylność, błędne decyzje będą i będą miały konsekwencje. Być może nawet o dziś jeszcze niewyobrażalnej skali.
Sorry za off-topic. to nie jest żaden off-topic ale sam sobie odpowiedziałeś - Wiem, że potencjał ludzki Chin jest 10 krotnie większy.japonia miała niskie %, dlatego wszyscy pożyczali w jenie i kupowali za to dolary no i japońce bazowali tylko na przemyśle wysokiej technologii yuan jest sztucznie trzymany przez chinoli wciąż, mimo nacisku stanów by go uwolnić, i ta "bańka" w chinach rośnie wbrew wszystkim, którzy wietrzą chinom upadek, że to kolos na glinianych nogach itp a tymczasem gdzie oni byli 20lat temu? a dziś są gospodarką nr2 na świecie i są na najlepszej drodze by zdetronizować usa z zboldowanym zdaniem też się nie zgadzam. reżim komunistyczny ma to do siebie, że potrafi sobie wyhodować obywatela. w razie problemów zacismay śrubę, wyprowadzamy armię na ulicę, albo wrzucamy do obozu "na chwile przemyślenia". chiny to nie zsrr, gdzie system był niewypłacalny, bo wszystko opierało się na ropie i gazie. a wymienić ludzi jest bardzo prosto. wystarczy, że dadzą upust mandaryńskiej szarańczy, niech ruszy na zachód np. kilkaset mln ludzi. kogo będzie brał europejski prywaciarz? i dlaczego nie ma dziś praktycznie żadnej rzeczy, której choć jeden element nie był produkowany w chinach. eksansja wielkiej fabryki świata już jest, ale stać ich również na konsumpcję wewnętrzną i samowystarczalność. bo chińczyk poszedł dalej, trochę z przymusu (dolar śmieć), trochę z własnej strategii, podporządkowuje sobie kolejne regiony świata. to jak podboje kilkaset lat temu, tylko w innej formie. zobaczysz, że powstanie unia wschodnioajatycka, w której chiny będą takimi "niemcami unii europejskiej". australia juz jest w kieszeni chinoli. i pół afryki. i pół ameryki południowej. i oni nie zwalniają bo muszą gdzieś upuszcząc dolarowy papier toaletowy, więc całą energetyka, ropociągi, kopalnie, elektrownie, fabryki kupowane są za amerykanskie pieniądze na korzyśc chinczyka. i podpisują coraz to nowe umowy bilateralne z krajami, które rozwijaja sie najszybciej na swiecie (brazylia, indie) w euro. usrael sobie może tworzyć wirtualne pieniądze, ale realna gospodarka oparta jest na surowcach, a tu najwiecej trafia pod skrzydla chinczyka. usa padnie bez przemyslu wytworczego, bo niby co oni maja takiego u siebie, bezrobocie rosnie i te dodrukowane dolary wcale nie idą na tworzenie miejsc pracy, ale napełnianie kabzy bankierom żydowskim , którzy tym wszystkim sterują. premie są milionowe, ale ludzie wciaz tracą domy a nie zaczęła sie tam jeszcze fala resetów arm-ów, czyli kredytów o klasę wyzej od subprime, który byl przeznaczony dla murzynów (ninja) i ogloszono to jako najwiekszy kryzys, ale gdy o problemach wspominaja schiff czy paul , to znów rządzi loża szyderców, tak jak przed pęknieciem poprzedniej banki, ale kazdy wierzy w co chce.
|
|
|
|
|
Dołączył: Jul 2007
Posty: 1,665
Pooh-Bah
|
|
Pooh-Bah
Dołączył: Jul 2007
Posty: 1,665 |
@ mura
"a wymienić ludzi jest bardzo prosto. wystarczy, że dadzą upust mandaryńskiej szarańczy, niech ruszy na zachód np. kilkaset mln ludzi."
Ta szarańcza ruszyła już dawno. A ostatnio nawet wraca do siebie częściej niż myślisz. I to raczej biznes będzie się musiał pofatygować z czasem do nich. Zresztą już to robi. Poza tym nie traktuj ich tylko jak robotników. Zresztą koszty funkcjonowania przedsiębiorstw już są w Chinach wyższe od wielu innych krajów. I będą coraz wyższe.
Z tym, że ja się z Tobą generalnie zgadzam. I nie bronię usraków bynajmniej. Mają to, na co zasłużyli. Nie wieszczę też rychłego upadku lub załamania w Chinach.
|
|
|
|
|
Dołączył: Feb 2006
Posty: 10,252
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Feb 2006
Posty: 10,252 |
no tak, ale nadmiernej ekspansji jednak nie było jeszcze. bo nie mają ku temu mozliwosci technicznych. gdyby tak było to ta cała masa zarabiająca miskę ryżu na wsi, pracująca po 360dni w roku, juz dawno tworzyłaby kolonię w europie. tak jak z arabusami, którzy za kilka lat osiągną apogeum wyżu demograficznego osiągajacego pelnoletnosc. jak wtedy rusza na europe do kebabów, na zmywaki, to bedzie ciekawie:) i pewnie tez do polskich szkół, bo kto ma tu wypelniac klasy fakt, że w chinach też zapewnie powstanie moda na westernizację - przyznaje rację. ale to właśnie przeczy wszystkim teoriom głoszonym przez analiwtyków, że "łamie się kolos na glinianych nogach" o kosztach wiem, ale mimo wszystko wciąż hanysowi bardziej opłaca się ściągnąc kontener z gdynii niż z chin. i pewnie, ze nie traktuje ich tylko jako taniej siły roboczej. maja dobrych informatyków, a takze smykałke do intertesu. we wroclawiu żółta koalicja ma chyba najwieksze pałace w miescie. na studiach poznalem też trochę azjatów w akademikach: filipinki, chinki, japonki. to nie są tak zamknieci ludzie jak z korei północnej, gdzie wysyła się kilka osób na stypendium i kazdemu sie mówi, że jeden z kolegów jest szpiegiem
|
|
|
|
|
Dołączył: Feb 2006
Posty: 10,252
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Feb 2006
Posty: 10,252 |
tfu* z chin niż z gdynii ;]
|
|
|
|
|
Dołączył: Jul 2007
Posty: 1,665
Pooh-Bah
|
|
Pooh-Bah
Dołączył: Jul 2007
Posty: 1,665 |
Ja po prostu nie wierzę, że uda im się w dłuższej perspektywie utrzymać podział klasowy, na posiadaczy i wyrobników, bez znaczącej klasy średniej, w całym swoim zachodnim przedziale. To po prostu wydaje mi się nie do utrzymania na bagnetach. Oczywiście przy założeniu stałego rozwoju, bo wrócić do reżymu można próbować, tylko z jakim ekonomicznym skutkiem ?
Ale może się mylę.
A jeśli się nie uda, to czeka ich wszystko to, co przerabiali inni. Choćby reforma emerytalna. Koszty, koszty, koszty...
|
|
|
|
|
Dołączył: Feb 2006
Posty: 10,252
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Feb 2006
Posty: 10,252 |
usa dzięki klasie średniej stało się potęgą, ale oligarchowie postanowili zdestabilizowac znaczenie tej warstwy, dlatego przegrają
myślę, że chińczyk będzie szedł swoją drogą. pytanie na jakim będzie etapie, gdy na świecie będzie pierdut (większy konflikt militarny? pęknięcie bańki na obligacjach? niemożność spłaty dlugów i masowe bankructwa krajów połączone z argentyńskim scenariuszem?)
|
|
|
|
|
Dołączył: Jul 2007
Posty: 1,665
Pooh-Bah
|
|
Pooh-Bah
Dołączył: Jul 2007
Posty: 1,665 |
No własnie, ten pierdut mnie zastanawia codziennie. Ale tu w ogóle się nie podejmuję jakiegokolwiek proroctwa, ani co do terminu, ani formy, ani skutków.
|
|
|
|
|
Dołączył: Nov 2000
Posty: 27,081
"I'll slip an extra shrimp on the barbie for you"
|
|
"I'll slip an extra shrimp on the barbie for you"
Dołączył: Nov 2000
Posty: 27,081 |
Ciekawe czy Federal Reserve Bank of Australia zacznie interweniować wobec ciągle rosnącej waluty. W ostatnich dniach przebili 1:1 z USD.  nawet jeśli, to jest to działanie na krótką metę, z góry skazane na porażkę, życie udowadnia każdego dnia, że ludzie nie uczą się na historii:) Nie wszystkie interwencje są nieudane, a ci ludzie tam u sterów - choć mogę się przeliczyć - mają o tym zdecydowanie większe pojęcia niż ktokolwiek z nas. 
|
|
|
|
|
Dołączył: Jul 2007
Posty: 1,665
Pooh-Bah
|
|
Pooh-Bah
Dołączył: Jul 2007
Posty: 1,665 |
@ mura
Jeszcze na koniec. Mnie przekonuje Gwiazdowski, gdy pisze:
„urzędnicy państwowi doskonale się rozumieją z „rynkami finansowymi” – bo to także urzędnicy, tyle że korporacyjni. Różnica między nimi polega na tym, że pierwsi zarządzają pieniędzmi podatników, a drudzy akcjonariuszy. Podobieństwa zaś jest o wiele więcej. Po pierwsze, i ci, i ci zarządzają nie swoimi pieniędzmi. Po drugie, akcjonariusze są dziś tak samo anonimowi jak podatnicy. Po trzecie, wywalenie urzędnika korporacyjnego jest dziś dla akcjonariusza tak samo trudne, jak dla podatnika wywalenie urzędnika państwowego. Więc urzędnicy korporacyjni zajmują się tym samym co urzędnicy państwowi: robieniem wody z mózgu podatnikom-wyborcom i podatnikom-akcjonariuszom (...)
Dlatego nie wierzę w długofalowe scenariusze. Im ( urzędnikom państwowym i korporacyjnym) zależy przede wszystkim na tym, żeby utrzymać finansowanie długu za ich kadencji. A po nich choćby potop...
|
|
|
|
|
Dołączył: Dec 2004
Posty: 2,796
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Dec 2004
Posty: 2,796 |
znalezione w sieci
1.W ciągu 48 godzin cena złota wzrosła o 70$ 2. Kierownictwo 250 firm z listy 500 Fortune opuściło kraj 3.Ponad 3 tyś osób ebecnej administracji rzadowej USA jest po za krajem 4.Wierechuszka z FEDu niemal w całości schroniła sie wyspie Jekyll Island 5. Rodzina Bushów nabyła 100 tyś akrów posiadłosci w Paragwaju inne osoby ze struktur władzy równiez nabyły ziemie w Chile Argentynie i innych państwach Ameryki Pd 6. Obama bedzie przebywał po za USA do 15 listopada? czemu tak długo i po co opuściło ten kraj tak wielu polityków .?
Wiem ,ze to moze byc bajanie,ale czy moze to ktos potwierdzic albo obalic,bo jezeli cos jest "na rzeczy" to i gielda moze zawirowac.
|
|
|
|
|
Dołączył: Feb 2008
Posty: 1,525
a.k.a. "DOMINICCA"
|
|
a.k.a. "DOMINICCA"
Dołączył: Feb 2008
Posty: 1,525 |
pewnie o te tortury chodzi.
|
|
|
|
|
Dołączył: Sep 2003
Posty: 5,812
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Sep 2003
Posty: 5,812 |
Obalić nikt tego nie może Rysiu. Potwierdzić natomiast - tylko dyplomowany jasnowidz-wróżbita. Polecam Nirtza.
Ostatnie zawirowanie mieliśmy 6 maja (czarny czwartek). Niektórzy myśleli, że stało się coś złego i dużego a to tylko pomylił się, hehe, "makler". Czyżbyś przeczuwał coś na miarę 11/09? Z każdym dniem jesteśmy bliżej wydarzenia, które zmieni bieg historii. Z tym że szansa iż nastąpi ono 15 listopada 2010 jest praktycznie identyczna jak że 15 listopada 2050. Zupełnie inaczej sprawa będzie się miała jeśli przyjmiemy dwa powyższe dni jako daty graniczne. Ten składnik ryzyka jest zawsze tam gdzie są inwestycje giełdowe - trzeba mieć jego świadomość. Wpływ nieobecności polityków w kraju na giełdę to ciekawe zagadnienie. Mógłbyś przeprowadzić na ten temat badania. Aby wyniki były jednak rzetelne - zmienną zależną musiałaby być giełda, a nie nieobecność. Dlaczego? To proste. O ile dziś wszyscy wiedzą, że przed 11/09 78 milionów Żydów opuściło Nowy Jork to 10/09 nikt nie widział choćby jednego Żyda oddalającego się od swojego miejsca zamieszkania dalej niż do kiosku po fajki.
|
|
|
|
|
Dołączył: Feb 2004
Posty: 11,876
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Feb 2004
Posty: 11,876 |
|
|
|
|
|
Dołączył: Jul 2002
Posty: 9,690
Joker
|
|
Joker
Dołączył: Jul 2002
Posty: 9,690 |
i jak tam byczki ?  Delikatnie pozbywam sie Astry i skupuje za to dolarka 700 mld to za mało , a Irlandia smierdzi coraz bardziej sa jeszcze stopy , jesi podwyzsza chwilowo umocni to złotego prawdopoobienstwo wystapienia glebokiej korekty oceniam juz na ok 70% , stawiam na zjazd swietego mikołaja PODRO ELDO
|
|
|
|
|
Dołączył: Feb 2004
Posty: 11,876
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Feb 2004
Posty: 11,876 |
i jak tam byczki ?  a bardzo dobrze dziekuje  zjazd swietego mikolaja bardzo by sie przydal bo jest kilka walorow ktore bym chetnie dokupil a teraz sa w cenach mnie nie satysfakcjonujacych takze zapraszam 
|
|
|
|
|
Dołączył: Dec 2004
Posty: 2,796
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Dec 2004
Posty: 2,796 |
|
|
|
|
|
Dołączył: Feb 2008
Posty: 1,525
a.k.a. "DOMINICCA"
|
|
a.k.a. "DOMINICCA"
Dołączył: Feb 2008
Posty: 1,525 |
O ile dziś wszyscy wiedzą, że przed 11/09 78 milionów Żydów opuściło Nowy Jork to 10/09 nikt nie widział choćby jednego Żyda oddalającego się od swojego miejsca zamieszkania dalej niż do kiosku po fajki. error 78 milionów?
|
|
|
|
|
Dołączył: Mar 2009
Posty: 35
newbie
|
|
newbie
Dołączył: Mar 2009
Posty: 35 |
Eldo a co z BBZ? Astry pozbyłem się dzisiaj:)
|
|
|
Link skopiowany do schowka
|
|