Poprzedni temat
Następny temat
Drukuj temat
Strona 5 z 16 1 2 3 4 5 6 7 15 16
eini #4656226 10/05/2011 19:39
Dołączył: Mar 2008
Posty: 478
addict
addict
Dołączył: Mar 2008
Posty: 478
Originally Posted by eini
Originally Posted by tasiorro
I co najważniejsze - wielu specjalistów twierdzi, że tłuszcz zaczyna spalać się dopiero po +-30min biegu.

Przy na czczo z rana organizm już pobiera tłuszczyk po 15 minutach.. cool


Zgadza się.
Po porannym biegu człowiek dostaje takiego "kopa pozytywnej energii" na cały dzień bynajmniej tak jest w moim przypadku. A bieg o 5.00 rano jest jedynie kwestią przyzwyczajenia. Początek trudny, później rutyna. Wieczorem przygotowuję szklankę wody z łyżką naturalnego miodu z dodatkiem soku z cytryny i rano przed biegiem wprowadzam takiego "power drinka" co wszystkim polecam smile

Bonus: Unibet
tasiorro #4656233 10/05/2011 19:42
Dołączył: Jan 2011
Posty: 308
E
enthusiast
enthusiast
E Offline
Dołączył: Jan 2011
Posty: 308
Originally Posted by tasiorro
Wieczorem przygotowuję szklankę wody z łyżką naturalnego miodu z dodatkiem soku z cytryny i rano przed biegiem wprowadzam takiego "power drinka" co wszystkim polecam smile
o! można spróbować.

Ja zwykle lubię na rano zimną, dobrej jakości, zieloną herbatkę przygotować na poranny bieg smile

tasiorro #4656244 10/05/2011 19:46
Dołączył: Jan 2005
Posty: 26,258
L
antimadrista
antimadrista
L Offline
Dołączył: Jan 2005
Posty: 26,258
Originally Posted by tasiorro
Originally Posted by qenius
Originally Posted by eini
Na czczo to tłuszcz garściami ucieka po każdym dniu, natomiast po paru latach czy na trenowanie formy to bez sensu.
Tylko: biegać sensownie, czyli w granicach tętna podczas którego organizm spala tłuszczyk, czyli bardzo spokojnie, biegać minimum 30 minut, no i przez resztę dnia nie obżerać się, fajnie dołożyć po południu lekki wysiłek, rower, piłka, siłownia, wszystko na luzie i bez obciążeń.
Wówczas zaczyna się powoli drugie życie smile
co to oznacza?


Tak jak buldog wyżej odpowiedział - 60-70% tętna maksymalnego. Tętno maksymalne obliczysz w sposób następujący - 220-twój wiek=HRmax. Zakładając że biegacz ma 30 lat (220-30=190) co daje nam tętno maksymalne. Aby jak najefektywniej spalać tłuszcz biegacz w wieku 30 lat jak w przykładzie powinien biegać w przedziale tętna +-114-133.
Takie bieganie jest najbardziej efektywne gdyż podstawowym źródłem energii dla tego przedziału jest właśnie tłuszcz.
I co najważniejsze - wielu specjalistów twierdzi, że tłuszcz zaczyna spalać się dopiero po +-30min biegu.

W watku o odchudzniu tez bylo o tym tetnie, i z ciekawosci to sobie sprawdzilem.
Przy tetnie ok 70 % ja tak naprawde musialbym isc, bo moj bieg to tak naprawde dreptanie w miejscu.
Przy 9 km/h mam tetno powyzej 70 %.
Zeby zejsc ponizej tego musialbym chyba miec 6,5-7km/h a to tak naprawde szybki chod.

Rozumiem, ze to pewnie poprzez wytrenowanie jestem w stanie sobie zbić sobie tetno na danej predkosci, ale takie bieganie z predkoscia 6 km/h, to qwa walec chyba szybciej jedzie wink

Amir_Khan #4656399 10/05/2011 20:51
Dołączył: Feb 2003
Posty: 21,438
Tenis Trader
Tenis Trader
Dołączył: Feb 2003
Posty: 21,438
Grubasom szybki spacer wystarczy, żeby się łapać w tym przedziale.

Jak ktoś regularnie biega to będzie mu coraz trudniej dociągnąć do tych 70%, ale wszystko z czasem smile

Amir_Khan #4656625 10/05/2011 22:26
Dołączył: Jan 2005
Posty: 26,258
L
antimadrista
antimadrista
L Offline
Dołączył: Jan 2005
Posty: 26,258
Heh, zlalem to całe tętno.

I sprawdziłem, normalnie biegam z prędkościa 10-12 km/h.

Amir_Khan #4656638 10/05/2011 22:33
Dołączył: Jan 2005
Posty: 26,258
L
antimadrista
antimadrista
L Offline
Dołączył: Jan 2005
Posty: 26,258
Kurde brak edycji tongue

Jak wbije np na tempo powyżej 20 km/h to wtedy tetno mam w okolicach 169.

Jak tak biegam/truchtam w okolicach tych 70 %, bo wrecz delikatnie jestem spocony...

Amir_Khan #4657167 11/05/2011 00:39
Dołączył: Nov 2001
Posty: 6,024
M
2fast 2furious
2fast 2furious
M Offline
Dołączył: Nov 2001
Posty: 6,024
Na temat spalania tłuszczu po 30 minutach biegu są różne opinie. Jedni "specjaliści" stoją murem za w/w opinią, a np. inni twierdzą, że tylko interwały pomogą pozbyć się tłuszczu. I bądź tu mądry początkujący biegaczu i pisz wiersze wink

Ja sobie biegam wg tego planu: http://bieganie.pl/index.php?show=1&cat=13&id=256

Jedyne co sobie w tym planie zmieniłem, to to, że ostatnie 100 metrów sprintuję, chociaż po takim biegu ciężko mówić o prawdziwym sprincie wink Po prostu jadę na maxa smile
Jeszcze nie doszedłem do 30 minut biegu, a centymetry już lecą w dół (nie waga !). Nie jestem grubasem, chcę tylko ogólnie poprawić swoją kondycję i przy okazji zgubić kilka cm tu i ówdzie, więc nie przejmuję się tym, że waga nie spada smile

O HRmaxie na razie nie myślę, bo mi szkoda kasy na pulsometr grin

Amir_Khan #4657237 11/05/2011 00:59
Dołączył: Feb 2003
Posty: 21,438
Tenis Trader
Tenis Trader
Dołączył: Feb 2003
Posty: 21,438
Originally Posted by lupus
Jak tak biegam/truchtam w okolicach tych 70 %, bo wrecz delikatnie jestem spocony...

Nikt ci nie broni biegać na wyższym tętnie, ale jakoś tego nie widzę, żebyś przez 30 minut utrzymał over 85% wink

W tych podanych granicach (60-70%) najefektowniej się spala tkanka tłuszczowa. Powyżej organizm przestawia się częściowo na spalanie glikogenu z mięśni.

Jak cię tak kręci szybkie bieganie to sobie rób trening interwałowy (sprint na przemian z truchtem). Nawet lepszy do zbijania wagi od biegania stałym tempem.

Tak btw to ten wzór 220-wiek jest mocno uproszczony. Polecam poczytać w całości - http://super-sylwetka.pl/trening/41-hiit-interwaly/158-220-minus-wie

Amir_Khan #4658316 11/05/2011 06:08
Dołączył: Oct 2001
Posty: 1,679
M
Pooh-Bah
Pooh-Bah
M Offline
Dołączył: Oct 2001
Posty: 1,679
@lupus, cos pokreciles mierzac tetno, jesli faktycznie przy 20km/h masz 169, to olej bukmacherke i szybko startuj w jakims maratonie, najlepiej z wysokimi nagrodami, bo masz szanse powalczyc z kenijska smietanka biegowa o wynik lekko powyzej dwoch godzin i ladna sumke w dolarach wink
tym bardziej nierealne ze jak piszesz przy 9km/h masz juz 70% hr max

ze spalaniem tluszczu podczas biegania jest tak, ze spala sie on niemal od samego poczatku biegu, tylko w niewielkiej proporcji w stosunku do glikogenu. w trakcie biegu wraz ze zmniejszaniem sie zapasu glikogenu rosnie ilosc spalanego tluszczu.
poniewaz zapas glikogenu z miesni i watroby wystarcza na okolo 70-90 minut wysilku, po tym czasie organizm zaczyna spalac niemal sam tluszcz. bieganie na samym tluszczu jest katorga - brak sil, gwaltownie rosnace zmeczenie i ostatecznie tzw "sciana". dlatego tez dlugodystansowcy amatorzy musza sie odzywiac podczas maratonu, by uzupelnic weglowodany. zawodowcy nie musza poniewaz dla nich wysilek trwa lekko ponad 2 godz.

sam tluszcz spala sie efektywniej i szybciej przy udziale weglowodanow niz bez. dlatego tez, tak jak pisze @tasiorro lepiej jest spozyc troche latwo przyswajalnych wegli przed porannym biegiem, zeby oszczedzic sobie katuszy biegu na samym tluszczu. ja akurat aplikuje sobie zel energetyczny dzieki czemu nic mi nie chlupie w zoladku podczas porannego biegu.

co do efektywnosci odchudzania biegiem to jesli nie mozesz poswiecic na bieg wiecej niz 30-40 minut - zrob interwaly, jesli mozesz - im dluzszy (czasowo) bieg, tym szybciej spala sie tluszcz.



Amir_Khan #4658521 11/05/2011 15:53
Dołączył: Jul 2010
Posty: 235
U
uho Offline
enthusiast
enthusiast
U Offline
Dołączył: Jul 2010
Posty: 235
tętno o którym rozmawiacie jest też ważne, gdy ktoś chce uniknąć zakwaszenia mięśni. Dzięki kontrolowaniu tętna można spokojnie biegać długie dystanse nawet codziennie bez ryzyka, że mięśnie będą nas szalenie piekły, co często zraża początkujących biegaczy, bo na drugi dzień nie są w stanie wstać z łóżka, nie mówiąc już o dojściu do pracy.
Ja osobiście dosyć długi czas biegałem na tętnie 165-175, więc 80-85% mojego HR max. Fajny wysiłek, nie był to max, ale też nie było lekko. Natomiast organizm super szybko się regenerował, dzień odpoczynku i znowu podobny trening oczywiście poprzedzony odpowiednią rozgrzewką i rozbieganiem po treningu...

PS a jeśli ktoś na poważnie myśli o bieganiu i wierzy, że będzie biegał kilka razy w tygodniu, to pulsometr polecam z całego serca wink
Nie ma nic lepszego, niż świadomy trening...

McKracken #4658537 11/05/2011 16:11
Dołączył: Nov 2001
Posty: 6,024
M
2fast 2furious
2fast 2furious
M Offline
Dołączył: Nov 2001
Posty: 6,024
Originally Posted by McKracken
ja akurat aplikuje sobie zel energetyczny dzieki czemu nic mi nie chlupie w zoladku podczas porannego biegu.

Możesz któryś szczególnie polecić ? Pytam, bo przeglądając dostępne żele na rynki widzę, że są rozbieżności w zawartości węglowodanów, kofeiny, sodu, potasu czy witamin.

Nie próbowałem jeszcze biegać o poranku przed pracą, ale może zacznę, a wtedy coś do żołądka trzeba "włożyć" przed biegiem wink

Amir_Khan #4658571 11/05/2011 16:42
Dołączył: Jan 2005
Posty: 26,258
L
antimadrista
antimadrista
L Offline
Dołączył: Jan 2005
Posty: 26,258
Znowu nie przesadzajcie, nie pisalem, ze zasuwam w takim tempie 45 minut.

Sprawdzalem sobie tetno i predkosci, zeby wiedziec jak reaguje moj organim.

Amir_Khan #4658695 11/05/2011 17:28
Dołączył: Feb 2008
Posty: 333
B
enthusiast
enthusiast
B Offline
Dołączył: Feb 2008
Posty: 333
tak naprawde nie liczy sie czas ani dystans, tylko ilosc pochlonietego tlenu w czasie biegu, dlatego przy interwalach 10-15 minut takiego wysilku to jak godzina spokojonych aerobow

Amir_Khan #4658920 11/05/2011 18:44
Dołączył: Jan 2010
Posty: 8,326
no risk no fun
no risk no fun
Dołączył: Jan 2010
Posty: 8,326
jaki trening interwalowy polecacie ?

Amir_Khan #4658974 11/05/2011 19:14
Dołączył: Jan 2005
Posty: 26,258
L
antimadrista
antimadrista
L Offline
Dołączył: Jan 2005
Posty: 26,258
8 -10 min zwyklego biegu (10-12 km/h)
15 sek interwałów (powyżej 20 km/h)/ 45 sekund trucht *5
20 min biegu

Jak dojde do 10 w jednej sesji zmieniam plan.

majner #4660070 12/05/2011 02:57
Dołączył: Oct 2001
Posty: 1,679
M
Pooh-Bah
Pooh-Bah
M Offline
Dołączył: Oct 2001
Posty: 1,679
Originally Posted by majner
Możesz któryś szczególnie polecić ? Pytam, bo przeglądając dostępne żele na rynki widzę, że są rozbieżności w zawartości węglowodanów, kofeiny, sodu, potasu czy witamin.(...)

np taki [lucozadeshop.com]

Amir_Khan #4661373 12/05/2011 22:30
Dołączył: Jul 2005
Posty: 311
enthusiast
enthusiast
Dołączył: Jul 2005
Posty: 311
Mam pytanko

Jestem wysoki i generalnie chudy tzn chude nóżki i chude łapki a bębenek niestety ponad 100cm w obwodzie i bardzo źle to wygląda.

Nie lubie ćwiczeń na siłowni ale bardzo chętnie bym sobie pobiegał tylko czy nie jest to tak że jak zaczne zrzucać z brzucha to i pospada mi z i tak już chudych rąk i nóg ?
Czy jak bym np stosował te koktajle na mase co były podane bodaj na 3 str to by coś dało ?
Niechodzi mi o to żeby mi przytyły nogi i ręce chociaż dobrze by bylo ale priorytetem jest zrzucić tłuszcz z brzucha a ręce i nogi utrzymać w obecnym stanie ?
Jest to wogóle możliwe ?

vert #4668319 15/05/2011 23:38
Dołączył: Jul 2005
Posty: 311
enthusiast
enthusiast
Dołączył: Jul 2005
Posty: 311
Originally Posted by vert
Mam pytanko

Jestem wysoki i generalnie chudy tzn chude nóżki i chude łapki a bębenek niestety ponad 100cm w obwodzie i bardzo źle to wygląda.

Nie lubie ćwiczeń na siłowni ale bardzo chętnie bym sobie pobiegał tylko czy nie jest to tak że jak zaczne zrzucać z brzucha to i pospada mi z i tak już chudych rąk i nóg ?
Czy jak bym np stosował te koktajle na mase co były podane bodaj na 3 str to by coś dało ?
Niechodzi mi o to żeby mi przytyły nogi i ręce chociaż dobrze by bylo ale priorytetem jest zrzucić tłuszcz z brzucha a ręce i nogi utrzymać w obecnym stanie ?
Jest to wogóle możliwe ?

I co nie podpowie nikt ?:)

Amir_Khan #4668350 15/05/2011 23:51
Dołączył: Jan 2005
Posty: 26,258
L
antimadrista
antimadrista
L Offline
Dołączył: Jan 2005
Posty: 26,258
Jak zaczniesz sie intesywnie ruszac to poleci Ci z wszystkich obwodow.
Brzuch, nogi, kark itp

Zobaczysz na kulturystow, zmasowani w okresie gdy przygotowywuja sie do zawodow i kiedy sa poza sezonem, a przed samymi zawodami zjezdzaja w dol z masa nawet i po kilkanascie kg (Ci z najciezszych kategorii wagowych).

Amir_Khan #4685597 24/05/2011 15:50
Dołączył: Jul 2010
Posty: 235
U
uho Offline
enthusiast
enthusiast
U Offline
Dołączył: Jul 2010
Posty: 235
mały refresh wink
pytanko a propos obuwia do biegania. W czym biegacie? Jakich producentów możecie polecić? Coś wygodnego, wytrzymałego i w rozsądnej cenie.
Ja osobiście przymierzam się do Asics Patriot [otto.pl]

Jakoś Adidas, Nike wydają mi się przereklamowane, a za dobre buty Reebok trzeba dać wszystkie pieniądze świata wink

Strona 5 z 16 1 2 3 4 5 6 7 15 16

Moderatorzy  Biszop, rafal08 

Link skopiowany do schowka
Kto jest teraz online
6 zarejestrowanych użytkowników (rafal08, poozon, forty, kamel, ANZELMO, aker), 2,696 gości, oraz 7 wyszukiwarek.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Statystyki forum
Strona główna forum105
Tematy51,283
Posty5,833,355
Użytkownicy24,790
Najwięcej online13,128
Sep 24th, 2025
Powered by UBB.threads™ PHP Forum Software 8.0.1