|
|
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813 |
Wstyd mi się przyznać - nieżle radzę sobie na Giełdzie obracając akcjami,gorsze wyniki osiągam na kontraktach, - ale teoria OPCJI to dla mnie czarna magia.Czytam o OPCJACH na www.Bossa.pl [ bossa.pl],ale nic z tego nie rozumiem.Czy w miarę prosty sposób,tak,żeby zrozumieć,ktoś może wytłumaczyć to zagadnienie ? Z góry serdeczne dzieki./Jaja/
|
|
|
|
|
Dołączył: Mar 2002
Posty: 835
old hand
|
|
old hand
Dołączył: Mar 2002
Posty: 835 |
|
|
|
|
|
Dołączył: Jan 2006
Posty: 1,711
Pooh-Bah
|
|
Pooh-Bah
Dołączył: Jan 2006
Posty: 1,711 |
Opcje to najlepszy i najsprytniejszy instrument finansowy. Prosty jak kij. Wytłumaczę na przykładzie opcji call Ta opcja to prawo ( a nie obowiązek ) kupna akcji ( jako bazę wybrałem, by było bardziej zrozumiałe ) po określonej cenie w określonym dniu. Np. masz prawo kupić akcję xxx po cenia 110 PLN w dniu 31 lipca
Teraz patrzysz na akcję. Załóżmy, że jest ona po 100 PLN Kupując opcję zrobiłeś zakład ( prawie jak u buków ) Ty twierdzisz, że akcje pójdą w górę, ale nie inwestujesz w akcje bezpośrednio, a kupujesz sobie prawo do ich nabycia w określonym dniu.
Przy pomocy małego kapitału kontrolujesz akcje Jeśli Twoje przypuszczenia sie potwierdzą, to zarobisz Jeśli zaś akcje będą spadać, to stracisz to co zainwestowaleś w opcje Jesteś w lepszej sytuacji od posiadacza akcji
Kiedy skorzystasz z prawa Skorzystasz, kiedy ci się to będzie opłacało, a wiec wtedy, gdy 31 lipca akcje będą droższe niż 110 PLN W przeciwnym wypadku nie będzie ci się opłacać skorzystać z opcji, bo przecież bedzie mozna kupic akcje ( bezposrednio ) taniej niż po 110 PLN Wtedy opcja będzie miała wartość zero
Zobacz jednak jeszcze coś takiego Siedzisz na akcjach i one zaczynaja spadać Powinnieneś je sprzedać, by zredukować stratę Załóżmy, ze je sprzedaleś i straciłeś 10%
Drugi gosciu nie miał akcji, tylko opcje call Jego opcje nie są w cenie Ale ten gość jeszcze nie zanotowal straty, bo opcja jest ważna ( ma swoj czas ) On póki co traci to, co zainwestowal w opcje, ale nie musi zamykać pozycji Moze sie tak zdarzyć, ze akcje pójdą w gorę i opcja będzie w cenie
|
|
|
|
|
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813 |
rene - serdeczne dzięki.Pozdrówka./Jaja/
|
|
|
|
|
Dołączył: Dec 2005
Posty: 12
stranger
|
|
stranger
Dołączył: Dec 2005
Posty: 12 |
http://onepress.pl/ksiazki/forexp.htmIntreresuje mnie zdanie "W co inwestować na rynku walutowym: kontrakty futures i spot, opcje, swapy walutowe " Wiem na czym polega inwestowanie w opcjie(akcji) i jak wygląda gra na forexie(lewarowanie),ale nie umie tego połączyć.Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć na przykłedzie?
|
|
|
|
|
Dołączył: Mar 2002
Posty: 835
old hand
|
|
old hand
Dołączył: Mar 2002
Posty: 835 |
Jak dla mnie to troche zamotlałeś. Napisz konkretnie o co chodzi.
|
|
|
|
|
Dołączył: Dec 2005
Posty: 12
stranger
|
|
stranger
Dołączył: Dec 2005
Posty: 12 |
1.Czy na forexie(tzn.na platformie jak np. Marketivia czy Oanda) mozna kupowac opcje walutowe,ja tylko wiem ze mozna w banku,a z tresci opisującej tą książkę wynika ze można. 2.Jezeli tak to czy są jakieś minimalne wartości transakcji? 3.Jakiś przykład np,chcę kupić eurodolara na opcji call,cena wynosi 1,2800 jaką cześć tego musze wpłacić?10%, 20%?
|
|
|
|
|
Dołączył: Dec 2005
Posty: 12
stranger
|
|
stranger
Dołączył: Dec 2005
Posty: 12 |
|
|
|
|
|
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813 |
No,to dzięki Wam poznałem już temat opcji i od poniedziałku spróbuję juz grać praktycznie.Dla tych,co jeszcze mogą mieć trudności ze zrozumieniem zagadnienia opcji,podam jeszcze kilka przydatnych praktycznych informacji.Mogę czasami uzyć nieprecycyjnego nazewnictwa,niech to nie będzie przedmiotem krytki,chodzi głownie o to,żeby zagadnienie opcji przedstawic w mozliwie najprostszy i najbardziej zrozumiały dla każdego sposób. Czytałem mnóstwo opracowań na ten temat,ale niestety,dla mnie był to naukowy bełkot.Spróbuję omówić temat opcji na bazie WIG20.Ja przedstawię to tak :
Najogólniej opcje dzielimy na : - wzrostowe Te opcje,ze względu na termin wygasania oznaczone są literkami: 1/ Literą C oznaczone są te opcje,które wygasają w marcu,są to opcje : - OW20C9100 - OW20C9110 - OW20C9120 - OW20C9130 - OW20C9140 - OW20C9150 - OW20C9160 - OW20C9170 - OW20C9180 itd 2/ Literką F oznaczone są te,które wygasaja w czerwcu,są to opcje: - OW20F9100 - OW20F9110 - OW20F9120 - OW20F9130 - OW20F9140 - OW20F9150 - OW20F9160 - OW20F9170 - OW20F9180 itd
3/ Literką I oznaczone są te,które wygasaja we wrześniu,są to opcje : - OW20I9100 - OW20I9110 - OW20I9120 - OW20I9130 - OW20I9140 - OW20I9150 - OW20I9160 - OW20I9170 - OW20I9180 itd
4/ Literką L oznaczone są te,które wygasają w grudniu,są to opcje :
- OW20L9100 - OW20L9110 - OW20L9120 - OW20L9130 - OW20L9140 - OW20L9150 - OW20L9160 - OW20L9170 - OW20L9180 itd
Przykład :
W dniu 27.03.2009 r WIG20 na zakończeniu sesji wynosił 1574,81 pkt.Inwestor po analizach doszedł do wniosku,że w czerwcu WIG20 będzie wynosił 1900 pkt.Kupuje więc opcję czerwcową wzrostową np OW20F9160 za 96 pkt.Każdy punkt to 10,00 zł.Inwestor za zakupioną opcję płaci więc 960,00 zł plus prowizja.Po zakupieniu opcji,można ją sprzedać w dowolnym momencie,a można czekać aż do jej wygasnięcia.Jeżeli jednak opcja w czerwcu,nie osiągnie 1600 pkt - tracimy całość zainwestowanej kwoty.Jeżeli WIG20 osiągnie w czerwcu 1900 pkt,a inwestor ma opcję OW20F9160 - czyli opiewającą na 1600 pkt to za kazdy punkt ponad 1600 otrzymujemy 10,00 zł.I najważniejsze: w handlu opcjami nie możemy stracić więcej,niż wydaliśmy na zakup opcji.Tutaj nie ma uzupełniania depozytu,makler nie będzie nas dręczył telefonami,żądając uzupełnienia depozytu, jak to jest w przypadku kontraktów terminowych.
Narazie tyle.Jutro dalsza część wymiany doświadczeń.Jak ktoś chce uzupełnić tą część o opcjach,bardzo proszę.Pozdrówka./Jaja/
|
|
|
|
|
Dołączył: Sep 2004
Posty: 26,931
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Sep 2004
Posty: 26,931 |
ciekawe rzeczy przynajmniej sobie czlowiek przyswoi dzięki Tobie jaja
wiem, że dzisiaj dopiero śniadanie, jutro będzie dokładka ;-) ale mam jedno pytanie odnośnie tego co napisałeś.
"Inwestor za zakupioną opcję płaci więc 960,00 zł plus prowizja."
ile wynosi prowizja ? jest zależna od wielkości kupna czy stała ?
pozdr,
|
|
|
|
|
Dołączył: Feb 2006
Posty: 2,871
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Feb 2006
Posty: 2,871 |
|
|
|
|
|
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813 |
Baqu - prowizja w większości Biur Maklerskich zależy od wielkości transakcji.Kolega (J) podaje tabele prowizyjne.W większości są to kwoty do przyjęcia.Podam Ci przykład ze swojej praktyki.Kupiłem opcję wzrostową czerwcową OW20F9180 za 40 pkt i zapłaciłem prowizję 8,00 zł.Po paru dniach ją sprzedałem po kursie 46 pkt i zapłaciłem prowizję 9,00 zł.Zarobiłem więc 6 pkt czyli 60,00 zł a prowizja wyniosła 17,00 zł.
Ponieważ temat opcji spotkał się z zainteresowaniem,jutro omówimy sobie opcje spadkowe i podstawowe systemy transakcyjne : opcja straddle i podstawowe kombinacje.
|
|
|
|
|
Dołączył: Nov 2003
Posty: 6,743
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Nov 2003
Posty: 6,743 |
Mam trochę czasu, więc poprawię Twojego posta, tak w ogóle, to kogo książki czytałeś?  Najogólniej opcje dzielimy na : - wzrostowe Raczej na opcje kupna, czyli opcje call. Dają one w ustalonym z góry momencie (momentach) prawo (nie obowiązek) kupna instrumentu, na który opiewają w ustalonej liczbie i po ustalonej cenie. Jest też opcja sprzedaży, czyli opcja call Te opcje,ze względu na termin wygasania oznaczone są literkami: 1/ Literą C oznaczone są te opcje,które wygasają w marcu,są to opcje : - OW20C9100 O - opcja W20 - WIG20 C - opcja kupna, marcowa 9 - rok 100 - cena wykonania opcji to 1000 Przykład :
W dniu 27.03.2009 r WIG20 na zakończeniu sesji wynosił 1574,81 pkt.Inwestor po analizach doszedł do wniosku,że w czerwcu WIG20 będzie wynosił 1900 pkt.Kupuje więc opcję czerwcową wzrostową np OW20F9160 za 96 pkt.Każdy punkt to 10,00 zł.Inwestor za zakupioną opcję płaci więc 960,00 zł plus prowizja.Po zakupieniu opcji,można ją sprzedać w dowolnym momencie,a można czekać aż do jej wygasnięcia.Jeżeli jednak opcja w czerwcu,nie osiągnie 1600 pkt - tracimy całość zainwestowanej kwoty.Jeżeli WIG20 osiągnie w czerwcu 1900 pkt,a inwestor ma opcję OW20F9160 - czyli opiewającą na 1600 pkt to za kazdy punkt ponad 1600 otrzymujemy 10,00 zł. Zupełnie nie o to chodzi. W handlu opcjami handluje się zmiennością opcji!!! I najważniejsze: w handlu opcjami nie możemy stracić więcej,niż wydaliśmy na zakup opcji.Tutaj nie ma uzupełniania depozytu,makler nie będzie nas dręczył telefonami,żądając uzupełnienia depozytu, jak to jest w przypadku kontraktów terminowych. W handlu opcjami można stracić więcej niż się zainwestowało, handel rozumiemy jako nabywanie opcji, wówczas max. strata to cena opcji + prowizja albo jako wystawianie opcji, gdzie - teoretycznie - max. strata jest nieograniczona w przypadku opcji callPamiętasz jeszcze moje pytanie z pierwszego zdania? 
|
|
|
|
|
Dołączył: Feb 2006
Posty: 2,871
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Feb 2006
Posty: 2,871 |
Raczej na opcje kupna, czyli opcje call. Dają one w ustalonym z góry momencie (momentach) prawo (nie obowiązek) kupna instrumentu, na który opiewają w ustalonej liczbie i po ustalonej cenie. Jest też opcja sprzedaży, czyli opcja put
Zupełnie nie o to chodzi. W handlu opcjami handluje się zmiennością opcji!!!
W handlu opcjami można stracić więcej niż się zainwestowało, handel rozumiemy jako nabywanie opcji, wówczas max. strata to cena opcji + prowizja albo jako wystawianie opcji, gdzie - teoretycznie - max. strata jest nieograniczona w przypadku opcji call a od czego zależy zmienność opcji? a jak wystawisz opcje put to jaką możesz ponieść stratę? 
|
|
|
|
|
Dołączył: Nov 2003
Posty: 6,743
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Nov 2003
Posty: 6,743 |
Raczej na opcje kupna, czyli opcje call. Dają one w ustalonym z góry momencie (momentach) prawo (nie obowiązek) kupna instrumentu, na który opiewają w ustalonej liczbie i po ustalonej cenie. Jest też opcja sprzedaży, czyli opcja put
Zupełnie nie o to chodzi. W handlu opcjami handluje się zmiennością opcji!!!
W handlu opcjami można stracić więcej niż się zainwestowało, handel rozumiemy jako nabywanie opcji, wówczas max. strata to cena opcji + prowizja albo jako wystawianie opcji, gdzie - teoretycznie - max. strata jest nieograniczona w przypadku opcji call a od czego zależy zmienność opcji? a jak wystawisz opcje put to jaką możesz ponieść stratę?  Zmienność danej opcji zależy od zmienności historycznej cen instrumentu bazowego i wpływu tej zmiany na kształtowanie się ceny opcji, jak również oczekiwania rynku co do zmienności w przyszłości. W przypadku opcji put - przykład na indeksie - możesz ponieśc max. stratę w wysokości mniejszej niż: cena wykonania, bo indeks nie może spaść poniżej, a nawet do 0, teoretycznie i póki co praktycznie 
|
|
|
|
|
Dołączył: Nov 2003
Posty: 6,743
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Nov 2003
Posty: 6,743 |
Czyli, wracając do przykładu: Opcja put na WIG20, cena wykonania 1000 -> max. strata < prowizja + 1000 x 10 zł, załóżmy, że indeks spadnie do 1, bo do 0 nie bardzo jak ma  999 x 10 zł + prowizja to max. strata z wystawienia puta OW20R9100
|
|
|
|
|
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813 |
zmarcin - dziękuję za poprawki.Ja unikałem takiego przedstawienia tematu opcji,bo wydawał mi sie zbyt trudny dla kogoś,kto nie miał wogóle styczności z opcjami.Chciałem to przedstawic tak,jak w jednym z postów napisałrene : opcja to najsprytniejszy instrument jaki wymyslono,prosty jak kij../Jaja/
|
|
|
|
|
Dołączył: Feb 2006
Posty: 2,871
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Feb 2006
Posty: 2,871 |
zmarcin nie wiem po co ten śmiech? Poważnie pytałem i dzięki za odpowiedź. Mam nadzieję, że jak pojawią się jakieś wątpliwości to będziesz równie pomocny  Pzdr
|
|
|
|
|
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2003
Posty: 7,813 |
Wybaczcie Panowie.Swoją próbą przedstawienia opcji,narażam się specom od tego zagadnienia.Dla mnie najważniejszym w handlu opcjami jest to,żeby przeciętny,czy początkujący inwestor na giełdzie,mógł na handlu opcjami zarabiać.Mnie,zanim rozgryzłem zagadnienie opcji,zeszło bardzo dużo czasu,a fachowa literatura,była dla mnie zupełnie niezrozumiała.Coś,co jest proste,w fachowych opracowaniach było dla mnie niezwykle zagmatwane.Kolega wytłumaczył mi to "po chłopsku" tak jak ja to próbowałem przedstawić wyżej.Zrozumiałem jego tłumaczenia i w tej chwili gram na opcjach na WIG20 z powodzeniem.Ale ja chyba nienadaję się na "nauczyciela"  Pozdrówka wszystkim./Jaja/
|
|
|
Link skopiowany do schowka
|
|