Legia miała wgląd do danych wszystkich poborowych w Polsce i sprawdzała,niemal od razu. Na tej zasadzie znaleźli się w Legii Ernest Pohl i Lucjan Brychczy. System jednak nie funkcjonował idealnie. W 1953 r. wicemistrzostwo Polski wywalczył Wawel Kraków, także klub wojskowy. Bardzo to zabolało działaczy warszawskich.
Dlatego rozwiązano OWKS Wawel, a wszystkich przeniesiono do Legii. Ale ten manewr nie przyniósł właściwych rezultatów. Rok później tytuł zdobyła Polonia Bytom. Co zrobiły władze Legii? Powołały do wojska najlepszych zawodników Polonii - Horsta Mahseliego, Henryka Kempnego,Czesława Ciupę i Andrzeja Cehelika. Dzięki tej metodzie Legia wywalczyła mistrzostwo w 1955 i 1956 r.
Legia miała wgląd do danych wszystkich poborowych w Polsce i sprawdzała,niemal od razu. Na tej zasadzie znaleźli się w Legii Ernest Pohl i Lucjan Brychczy. System jednak nie funkcjonował idealnie. W 1953 r. wicemistrzostwo Polski wywalczył Wawel Kraków, także klub wojskowy. Bardzo to zabolało działaczy warszawskich.
Dlatego rozwiązano OWKS Wawel, a wszystkich przeniesiono do Legii. Ale ten manewr nie przyniósł właściwych rezultatów. Rok później tytuł zdobyła Polonia Bytom. Co zrobiły władze Legii? Powołały do wojska najlepszych zawodników Polonii - Horsta Mahseliego, Henryka Kempnego,Czesława Ciupę i Andrzeja Cehelika. Dzięki tej metodzie Legia wywalczyła mistrzostwo w 1955 i 1956 r.
Takie małe sprostowanie , bo Wawel Kraków istnieje do dzis.
"Po sezonie 1953 decyzją MON wicemistrza Wawel Kraków (wówczas Okręgowy Wojskowy Klub Sportowy) wycofano z I ligi uznając, że prawo pozostania w ekstraklasie z wojskowych klubów ma tylko siódma w lidze Legia Warszawa (wówczas Centralny Wojskowy Klub Sportowy)."