Poprzedni temat
Następny temat
Drukuj temat
Strona 1 z 2 1 2
Dołączył: Nov 2005
Posty: 478
D
addict
addict
D Offline
Dołączył: Nov 2005
Posty: 478
Pan z matmy zadal nam 3 zadanka dla chetnych grin. Czy moglby ktos mi pomoc w rozwiazaniu ich?

1. Narysuj wykres funkcji
y = tg |x|
y = ctg x + |ctg x|
y = |sin x|/sin x
y = cos x - |2cos x|

2. Korzystajac z wzorow (sin 2x = 2 sin x cos x i cos 2x = cos^2 x -sin^2 x) narysuj wykres:
y = sin x cos x
Y = cos ^2x

Mam nadzieje ze ktos z forum udowodni nam ze sie zna na matmie piwo

Bonus: Unibet
Dołączył: Oct 2005
Posty: 3,832
K
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
K Offline
Dołączył: Oct 2005
Posty: 3,832
A gdzie trzecie zadanko ? ;P

Dołączył: Nov 2005
Posty: 478
D
addict
addict
D Offline
Dołączył: Nov 2005
Posty: 478
rozwiaz te dwa to ci dam trzecie laugh

Dołączył: Oct 2005
Posty: 3,832
K
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
K Offline
Dołączył: Oct 2005
Posty: 3,832
Ta jasne, nie wiem nawet o co chodzi tongue pozdro

Dołączył: Oct 2006
Posty: 1,849
A
Pooh-Bah
Pooh-Bah
A Offline
Dołączył: Oct 2006
Posty: 1,849
ja piernicze, mialem to ale w zyciu bym tego nie rozwiazal teraz. kto wymysla takie zadania i jaki to ma cel? czy takie gowno za przeproszeniem przyda sie komus w zyciu? bzdura grin tak samo jak interpretowanie wierszy, których nie rozumiał sam autor jak je pisał grin

Dołączył: Mar 2003
Posty: 4,759
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Mar 2003
Posty: 4,759
Adammm umiejętność rozwiązywania takich zadań jest bardzo przydatna :]

Co do tych zadanek to są one z serii "banalne" tongue Wieczorem może rozwiążę jak będę miał czas.

Dołączył: Nov 2005
Posty: 478
D
addict
addict
D Offline
Dołączył: Nov 2005
Posty: 478
trzymam ci za slowo Zbigniew

banalne laugh

Dołączył: Oct 2005
Posty: 3,832
K
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
K Offline
Dołączył: Oct 2005
Posty: 3,832
Originally Posted by Destination
trzymam ci za slowo Zbigniew

Ja by wolał za cycki laugh piwo

Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311

Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311
y = sin x cos x
Korzystasz z pierwszego pdoanego wzoru i przekształcasz:
sin(2x)=2sin(x)cos(x)
1/2 sin(2x) = sin(x)cos(x)

Rysujesz 1/2 sin(2x) czyli zwykły sinus ze skróconymi wartościami o połowę i skurczoneymi argumentami o połowę
(max wartość przyjmie to coś w pi/4 i będzie to wartość 1/2)

Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311
Y = cos ^2x - rozumiem, że to jest kwadrat cos(x)

korzystasz z drugiego wzoru, przekształcasz go dalej:
cos(2x)=cos^2(x)-sin^2(x)=2cos^2(x)-1
Teraz z powyższego wzoru dochodzisz do tego masz narysować:
cos(2x)=2cos^2(x)-1
cos(2x)+1=2cos^2(x)
1/2 cos(2x)+1=cos^2(x) <- to masz narysować

I rysujesz tak jak wcześniej:
zwykły cosinus z wartościami sciśniętymi o połowę, z wartościami ściśniętymi o połowę i całe to co ci wyszło przesuwasz na wykresie o jeden do góry.

papa



Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311
Dawaj trzecie [Linked Image]

Dołączył: Mar 2003
Posty: 4,759
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Mar 2003
Posty: 4,759
Originally Posted by micha$
W tym podpunkcie dodałbym, że linie pionowe należy narysować kreską przerywaną (lub w ogóle nie rysować) i nie są one wartościami funkcji.

Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Nov 2005
Posty: 6,311
Zapomniałem: w pierwszym oczywiście pionowe kreski to asymptoty...
Nie wiem jak to w Maple'u włączyć, żeby rysował przerywane...

Dołączył: Nov 2005
Posty: 478
D
addict
addict
D Offline
Dołączył: Nov 2005
Posty: 478
jasny ch.... widze ze na forum sami matematycy! laugh
Micha$ w jakim programiku rysujesz te wykresy?
DZieki bardzo za fatyge na pewno nie zapomne o tej przysludze. piwo

Studiujesz matme? Czy jestes jeszcze w liceum?

Dołączył: Nov 2005
Posty: 478
D
addict
addict
D Offline
Dołączył: Nov 2005
Posty: 478
Narysujcie sobie wykres f sin^2x. Wykres ten jest identyczny z wykresem pewnej funkcji postaci y = a cos bx + c. znajdz niewiadome

Dołączył: Nov 2005
Posty: 478
D
addict
addict
D Offline
Dołączył: Nov 2005
Posty: 478
oo moze dam wam cos do obliczenia co mi sprawia trudnosc
Rozwiaz rownanie
5x^3 - 4x^2 - +45x -36 = 0

roz. nierownosc 4x^3 + 3X62 - 8x - 6 > 0

podrawiam
piwo

Dołączył: Mar 2003
Posty: 4,759
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Mar 2003
Posty: 4,759
Originally Posted by Destination
Narysujcie sobie wykres f sin^2x. Wykres ten jest identyczny z wykresem pewnej funkcji postaci y = a cos bx + c. znajdz niewiadome
Na mój gust to
a=-1/2
b=2
c=1/2

Dołączył: Mar 2003
Posty: 4,759
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Mar 2003
Posty: 4,759
5x^3 - 4x^2 + 45x - 36 = 0

Wyłączasz przed nawias 4 i 5:

5x^3 - 4x^2 + 45x - 36 = 0

5x^3 + 45x - 4x^2 - 36 = 0

5x(x^2 + 9) - 4(x^2 + 9) = 0

(x^2 + 9) (5x - 4) = 0

W pierwszym nawiasie nie ma pierwiastka w drugim x=4/5.

Dołączył: Nov 2005
Posty: 478
D
addict
addict
D Offline
Dołączył: Nov 2005
Posty: 478
aaaaaaaaaaa
dzieki bardzo teraz sobie juz przypominam piwo
Mozna wiedziec ile masz lat grin

Strona 1 z 2 1 2

Moderatorzy  Biszop, rafal08 

Link skopiowany do schowka
Kto jest teraz online
8 zarejestrowanych użytkowników (forty, latajaca_holenderka, alfa, Lukasz111, Sensei, $-man, rymoholik, burbon), 2,711 gości, oraz 7 wyszukiwarek.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Statystyki forum
Strona główna forum105
Tematy51,284
Posty5,834,414
Użytkownicy24,790
Najwięcej online13,128
Sep 24th, 2025
Powered by UBB.threads™ PHP Forum Software 8.0.1