Poprzedni temat
Następny temat
Drukuj temat
Strona 1 z 6 1 2 3 4 5 6
Dołączył: Aug 2003
Posty: 2,560
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Aug 2003
Posty: 2,560
Śledzę sobie temat od dłuższego czasu. Co prawda tylko na wyspach, ale to już niemało. I dochodzę do wniosku, że można wyróznić 4 takie "pary".

1. Rangers - Celtic

Właściwie prawie cała Szkocja jest podzielona między te dwie ekipy. Obecnie nie jest już tak źle jak kiedyś, ale mówiono mi, że w latach 70 i 80-tych, nawet na dalekich od Glasgow zadupiach odbywały się regularne wojny między sympatykami obydwu drużyn. Oczywiście ogromną rolę gra tu kwestia religii i historii. De facto Celtic jest klubem irlandzkim, a Rangers angielskim. Podobna historia z protestanckim Hearts (tu mozna zobaczyc Heart Of Midlothian: http://en.wikipedia.org/wiki/Image:HeartOfMidlothian_2004_SeanMcClean.jpg) i katolickim, również "Irlandzkim" Hibernianem.

2. Aberdeen - Rangers

Nie wiem czemu, ale nie cierpią się nie mniej niż para nr. 1

3. Sheffield United - Sheffield Wednesday

Kibice obydwu klubów nazywają się uparcie i od lat Świniami (Pigs). Kiedy spytamy fana Wednesday, kogo nienawidzi najbardziej, odpowiedź będzie "of course Pigs - United" i vice versa. Nienawiść jest tak wielka, że na youtube można znaleźć filmy w których fani Wednesday cieszą się ze spadku United. Oto jeden z nich, całkiem niezły zresztą:



4. Liverpool - Man United.

Rywalizacja i uprzedzenia są znacznie większe niz wewnątrzmiejskie rywalizacje obydu drużyn z Evertonem i City. I również, tak jak w przypadku Celtów i Rangers dotyczą bardzo dużych obszarów.


Znacie jakieś "mocne" przykłady z innych części Europy. Holandia, Serbia, Grecja, Włochy ? Polskę wykluczamy.

Bonus: Unibet
Dołączył: Aug 2003
Posty: 2,560
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Aug 2003
Posty: 2,560
Drugi Sheffieldowy, z kapitalnym początkiem smile i niezbyt grzeczną piosenką na wesoło:



A ja lubię oba Sheffieldy.

Dołączył: Aug 2002
Posty: 32,174
C
a.k.a. "Experto"
King Of The Hill
a.k.a. "Experto"
King Of The Hill
C Offline
Dołączył: Aug 2002
Posty: 32,174
Originally Posted by Jonathan Sarkos
3. Sheffield United - Sheffield Wednesday

Kibice obydwu klubów nazywają się uparcie i od lat Świniami (Pigs). Kiedy spytamy fana Wednesday, kogo nienawidzi najbardziej, odpowiedź będzie "of course Pigs - United" i vice versa. Nienawiść jest tak wielka, że na youtube można znaleźć filmy w których fani Wednesday cieszą się ze spadku United. Oto jeden z nich, całkiem niezły zresztą:


Znam fanow Blades i Wednesday, w odroznieniu od Polski tam nikt nikogo nie pobije za przyunaleznosc do danego klubu, nie uszkodzi auta gdy zobaczy naklejke znienawidzonego klubu itp. Niby sie nie lubia, ale jednak poziom trzymaja czego nie mozna powiedziec o kibicach w Polsce.

Gdy mowilem fanom Wednesday ze bylem na meczu Blades calkiem normalnie to przyjmowali laugh

Ogolnie symatyczna jednak ta 'nienawisc' w Sheffield smile

PS. Od fanow Sheffield United dostalem koszulke BLADES ARMY laugh Szkoda ze spadli z PS.

Last edited by Experto; 15/05/2007 06:33.
Dołączył: Mar 2005
Posty: 5,848
MaSha Lover
MaSha Lover
Dołączył: Mar 2005
Posty: 5,848
Milwall - reszta UK laugh

Dołączył: Aug 2003
Posty: 2,560
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Aug 2003
Posty: 2,560
Zgoda. W ogole obecnie w Anglii kultura kibicowania jest w dzisieszych czasach znacznie inna niz 30 lat temu. Znacznie wiecej obelg slownych niz rekoczynów. Dlatego też zakładam, ze im dalej na południe, tym bardziej krwawo.

Dołączył: Aug 2004
Posty: 2,760
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Aug 2004
Posty: 2,760
West Brom - Wolverhampton, nie wiadomo dlaczego majac duzo powazniejszych rywali pod nosem jak Birmingham i Aston Ville wlasnie te dwa kluby nienawidza sie najbardziej w Midlandach

Fiorentina - Juventus, Baggio chcieli zabic jak przeszedl z Fiory do Juve na poczatku lat 90-tych,

Banik Ostrava - Sparta Praga, jak Banik jezdzi do pragi to krzycza na nich Polacy, banikowcy lubia sobie zaspiewac "Morava a Slesko to neni Czesko"

Leeds - Man United, nienawisc nie mniejsza niz pomiedzy MU, a Liverpoolem. Leeds to Yorkshire, Manchester lancashire, pewnie geneza konfliktu lezy w wojnie dwoch roz smile

Bohemians z wszystkimi klubami w Dublinie ( St. Pat`s, Shamrock Rovers, Shelbourne), pozostale miedzy soba tez nie przepadaja ale jednak niechec do Bohemiansu jest najwieksza

Southampton - Portsmouth, wielka rywalizacja lokalna

Ipswich - Norwich

Swansea - Cardiff, w zeszlym roku jak Swansea wygrala puchar LDV Trophy to jej zawodnik Lee Trundle mial na sobie po meczu koszulke Fuck Off Cardiff z kolesiem lejacym na godlo Cardiff, dostal nawet kare za to ale dla kibicow Swansea na zawsze bedzie bohaterem,

W sumie to mozna wymieniac godzinami smile Swietny temat Sarkos

Dołączył: Oct 2006
Posty: 1,849
A
Pooh-Bah
Pooh-Bah
A Offline
Dołączył: Oct 2006
Posty: 1,849
Elana Toruń - Apator Toruń laugh laugh laugh

Dołączył: Aug 2004
Posty: 2,760
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Aug 2004
Posty: 2,760
Lokalne konflikty w Anglii sa rewelacja, pomagaja tez przy obstawianiu

Jak ogladaliscie film o chuliganach West Ham z Eliahem Woodsem to Was pewnie zaciekawi, ze po lokalnych derby Hartlepool - Darlington, kibic tych pierwszych zrobil podobna akcje jak w tym filmie: z ciezarowki wypadl na bande kibicow Darlington smile

Inne to

Blackburn - Burnley

trojkat Middlesborough, Sunderland, Newcastle. Jak Boro wygrali w 2004 Carling Cup to najwieksza radosci im sprawialo, ze mogli pospiewac "Are you watching Newcastle"

Nottingham F. - Scunthorpe

Oczywiscie Arsenal - Tottenham,

Chelsea - Fulham

Crystal Palace - Charlton,

Darlington - Barnsley

Hull - Leeds

Lincoln - Boston

Luton - Watford

Tyle z pamieci smile

Dołączył: Mar 2005
Posty: 698
K
addict
addict
K Offline
Dołączył: Mar 2005
Posty: 698
puke kszo

Dołączył: Jan 2007
Posty: 12,060
GRILL MASTER
GRILL MASTER
Dołączył: Jan 2007
Posty: 12,060
Originally Posted by kobiash
puke kszo
popieram puke KSZO

Dołączył: Aug 2004
Posty: 4,300
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Aug 2004
Posty: 4,300
Na uliczce przy stadionie evertonu jest chata pomalowana na czerwono i z logo liverpoolu. I (chyba) cały czas stoi. Nie muszę mówić co by się stało jakby ktoś na Wojska Polskiego pomalował sobie chatę na niebiesko i przymocował logo "kolejorza" wink

Dołączył: Apr 2005
Posty: 279
J
enthusiast
enthusiast
J Offline
Dołączył: Apr 2005
Posty: 279
Real - Barcelona
te dwa kluby sie bardzo nie lubia tongue pamietam jak kiedys helguere chcieli pobic kibice barcy

Dołączył: Nov 2003
Posty: 28,405
Bohater na zawsze nieśmiertelny. Mały Żołnierz nie odszedł. On wyruszył w drogę na mecz wyjazdowy...
Bohater na zawsze nieśmiertelny. Mały Żołnierz nie odszedł. On wyruszył w drogę na mecz wyjazdowy...
Dołączył: Nov 2003
Posty: 28,405
Roma - Lazio
Temat rzeka;-)

Kult kibica we Wloszech jest na tyle silny ze dwoch kolegow z pracy kibicujacych roznym druzynom w dzien powszedni beda sie znosic,ba, nawet moga sie przyjaznic ale w dniu meczu lepiej zeby siebie nie widzieli.

Inna sprawa ze wloskie kibicowanie to duzo wiecej napinki niz prawdziwej wojny, oczywiscie nie raz sa zadymy, i cala otoczka ale w wiekszosci przypadkow proporcje sa 20/80 lub mniej na niekorzysc zadymiarzy.

Wsrod tych normalniejszych kibicow cala wojna toczy sie na slowa i kreci sie dookola wysmiewania i wyszydzania rywali zwlaszcza jesli ulubiony klub jest wyzej w tabeli, a nie daj Bog rywal ma duzo nizsze notowania.

W przypadku Rzymu sa tylko 2 przypadki ewentualnego laczenia sil, choc to pewnie zbyt wielkie slowa,
wspolny wrog ma na imie Mediolan, Mediolan w obu postaciach grin
Jesli Inter czy Milan zbieraja baty od np. Romy to kibic Lazio z trudem bo z trudem ale wyduka slowa uznania i odwrotnie.



Dołączył: Aug 2005
Posty: 28,891
Profesor
Profesor
Dołączył: Aug 2005
Posty: 28,891
Club Atlético Boca Juniors - Club Atlético River Plate.

boks

Dołączył: Nov 2003
Posty: 28,405
Bohater na zawsze nieśmiertelny. Mały Żołnierz nie odszedł. On wyruszył w drogę na mecz wyjazdowy...
Bohater na zawsze nieśmiertelny. Mały Żołnierz nie odszedł. On wyruszył w drogę na mecz wyjazdowy...
Dołączył: Nov 2003
Posty: 28,405
Originally Posted by odgdog
Na uliczce przy stadionie evertonu jest chata pomalowana na czerwono i z logo liverpoolu. I (chyba) cały czas stoi. Nie muszę mówić co by się stało jakby ktoś na Wojska Polskiego pomalował sobie chatę na niebiesko i przymocował logo "kolejorza" wink

Nie te czasy;-)
Od wielu lat nic by sie nie stalo smile

Dołączył: Aug 2003
Posty: 2,560
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Aug 2003
Posty: 2,560
Originally Posted by odgdog
Na uliczce przy stadionie evertonu jest chata pomalowana na czerwono i z logo liverpoolu. I (chyba) cały czas stoi. Nie muszę mówić co by się stało jakby ktoś na Wojska Polskiego pomalował sobie chatę na niebiesko i przymocował logo "kolejorza" wink

To w sumie jedna krew. Przecież Liverpool wyłonił się z Evertonu. Tak samo dziwi trochę wzajemny stosunek Arsenalu i Tottenhamu. W końcu kiedy np. niemiecka bomba zdemolowała Highbury, Arsenal grał własnie na stadionie Tottenhamu. Ale to dawne czasy, wiec moze nikt juz tego nie pamieta smile

Dołączył: Feb 2004
Posty: 14,919
P
Live fast, die young
Live fast, die young
P Offline
Dołączył: Feb 2004
Posty: 14,919
Motor - ŻKS Avia Świdnik

Dołączył: Aug 2005
Posty: 3,034
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
Dołączył: Aug 2005
Posty: 3,034
Leeds - Manchester United było ale warto przypomnieć smile
Newcastle - Manchester
Atletico - Real
Betis - Sevilla
Crvena - Partizn
Marsilia - PSG
Lyon - St. Etienne
Iraklis - PAOK
Benfa - Porto
HSV - Bayern
kluby baskijskie z resztą Hiszpanii (np. w Bilbao grają sami Baskowie), podobnie Katalonia
itd. itd itd.

Dołączył: May 2005
Posty: 3,939
B
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
B Offline
Dołączył: May 2005
Posty: 3,939
do stambułu zapraszam, tam - w porównaniu z wieloma wyżej wymienionymi klubami (choć nieczego nie ujmując ich pięknej rywalizacji) - nienawiść jest przez na prawde bardzo duze N ;-)

--
pzdr.bcn1899 *dale boca*


Dołączył: May 2005
Posty: 3,939
B
Carpal Tunnel
Carpal Tunnel
B Offline
Dołączył: May 2005
Posty: 3,939
edit: tfu, naprawde....

--
pzdr.bcn1899 *tots units fem forca*

Strona 1 z 6 1 2 3 4 5 6

Moderatorzy  Biszop, rafal08 

Link skopiowany do schowka
Kto jest teraz online
3 zarejestrowanych użytkowników (rafal08, forty, burbon), 2,338 gości, oraz 7 wyszukiwarek.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Statystyki forum
Strona główna forum105
Tematy51,283
Posty5,833,345
Użytkownicy24,790
Najwięcej online13,128
Sep 24th, 2025
Powered by UBB.threads™ PHP Forum Software 8.0.1