|
|
Dołączył: Oct 2001
Posty: 3,778
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Oct 2001
Posty: 3,778 |
ja trzymam telefon w kieszeni takich trochę ciaśniejszych spodenek, nie lata, nie przeszkadza, nic nie czuję. majner - mam parę rzeczy z Decathlonu, niektóre z serii niebieskiej, niektóre trochę droższe i mogę z całą pewnością powiedzieć, że niektóre marki (nie wszystkie) własne D. odpowiadają 2x droższej konkurencji z marketingowymi nazwami (Adidas, Nike), zresztą co trudnego może być w zrobieniu koszulki 
|
|
|
|
|
Dołączył: Apr 2006
Posty: 2,624
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2006
Posty: 2,624 |
widzę że kilku fachowców jest w temacie to mam parę pytań. Od początku października zacząłem sobie biegać, w sumie tak dla siebie, głównie dla poprawienia kondycji w innych sportach (halówka i siatkówka) i ogólnie fajnie jest poruszać się na powietrzu  Mam trasę ~5,5km i robię to w ~27 min (endo) na razie. Kilometr ok. 5:00, chociaż dziś na każdym kilometrze <5:00. Wiem że to żaden wyczyn, ale to początki  Biegam 2 razy w tygodniu na razie, ale dołożę sobię trzeci raz w weekend i z czasem czwarty raz w tygodniu. I takie pytanie, jak polepszyć czas?? Czy zostawić trasę taką jaka jest i z czasem czas się sam poprawi? Czy robić jakieś interwały, czy może wydłużać trasę?? I w którą strone lepiej pójść, czy schodzić z czasem jak najniżej na tej trasie (widzę że Vendetta robi 5km w <20min - to byłoby coś  ), czy założyć sobie za cel wydłużenie trasy. Mógłym fajnie wydłuzyć sobie do 15km, ale to już troche dużo chyba km i dużo czasu  Jakieś sugestie fachowców??
|
|
|
|
|
Dołączył: Oct 2001
Posty: 1,679
Pooh-Bah
|
|
Pooh-Bah
Dołączył: Oct 2001
Posty: 1,679 |
ja bardzo powaznei tego nei traktuje ale nie chcialoby mi sie tylko beigac dla biegania i nie wiedziec ile rpzebiegam w jakim czasie  Sa juz wyniki tego mojego wczorajszego biegu na 5 km - czas 19:55 :/ lipa bo trasa była w miare plaska z jednym krótkim i to tego delikatnym podbiegiem. Lipa bez endo :/ Vendetta, po co Ci endo na zawody 5k, tu zadna wielka taktyka nie jest potrzebna, ruszasz na 95% mozliwosci a po 2 czy 3 km walisz juz pelnym gazem. ponizej 10k nie ma co sobie glowy zawracac tempem biegu. co do telefonu, ciuchow i mp3 to nie ma potrzeby sie zajmowac innymi. kazdy ma swoje wlasne preferencje i cele, a czy robi to w koszulce za 1000zl czy bawelniana rozdarta na plecach to juz jego sprawa. osobiscie jezeli zamarzy mi sie np pobiec po sniegu na bosaka to bede mial gleboko w p...e co inni o tym sadza ja tez naleze do osob, ktore gdyby nie pomiary to by nie wyszly z domu, przyrode i te inne duperele zaczalem doceniac po pewnym czasie dopiero. mp3 biore jedynie jak mocny i zimny wiatr wieje, zeby miec zatyczki do uszu 
|
|
|
|
|
Dołączył: Oct 2001
Posty: 1,679
Pooh-Bah
|
|
Pooh-Bah
Dołączył: Oct 2001
Posty: 1,679 |
widzę że kilku fachowców jest w temacie to mam parę pytań. Od początku października zacząłem sobie biegać, w sumie tak dla siebie, głównie dla poprawienia kondycji w innych sportach (halówka i siatkówka) i ogólnie fajnie jest poruszać się na powietrzu  Mam trasę ~5,5km i robię to w ~27 min (endo) na razie. Kilometr ok. 5:00, chociaż dziś na każdym kilometrze <5:00. Wiem że to żaden wyczyn, ale to początki  Biegam 2 razy w tygodniu na razie, ale dołożę sobię trzeci raz w weekend i z czasem czwarty raz w tygodniu. I takie pytanie, jak polepszyć czas?? Czy zostawić trasę taką jaka jest i z czasem czas się sam poprawi? Czy robić jakieś interwały, czy może wydłużać trasę?? I w którą strone lepiej pójść, czy schodzić z czasem jak najniżej na tej trasie (widzę że Vendetta robi 5km w <20min - to byłoby coś  ), czy założyć sobie za cel wydłużenie trasy. Mógłym fajnie wydłuzyć sobie do 15km, ale to już troche dużo chyba km i dużo czasu  Jakieś sugestie fachowców?? po tych 5,5 w 27 to ile czasu dochodzisz do siebie, zdyszany po tym jestes czy raczej luz i moglbys to samo machnac po krotkiej przerwie? trening zdecydowanie roznicowac, wiec i interwaly i dluzsze biegi. jesli bedziesz w kolko robil ten sam trening to sie szybko zniechecisz, zwlaszcza zima. trenuj tak, zebys mial satysfakcje z treningu. jesli masz problemy z motywacja - najlepiej wyznacz sobie jakis cel tak na za 3 miesiace (np. bieg przez godzine, 5k w 23min czy co tam sobie wymyslisz, wazne zeby byl ponad Twoje obecne mozliwosci).
|
|
|
|
|
Dołączył: Apr 2006
Posty: 2,624
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Apr 2006
Posty: 2,624 |
dzięki za odpowiedź. po biegu zmęczenie oczywiście jest. Zlany potem jestem, ale zadyszki większej nie ma i jak wejdę na 5 piętro to już mija. Chociaż bieg raczej na maksa. No ale z machnięciem drugi raz tego to nie wiem po jakim czasie Co do celów to chciałbym zejść z czasem jak najniżej, na teraz cel to 25 min, a do końca roku tak jak mówisz może w 23min się zrobi trasę, a jak wytrwam w treningu to w przyszłym roku tą trasę 15km chciałbym sobie machnąć w jakimś przyzwoitym czasie. Tylko żeby nie zajęło to cały dzień  O zróżnicowniu treningów poczytam sobie w necie Pytanie jeszcze tu, czy biegać za każdym razem tą trasę na maksa? Oczywiscie nie zaczynam sprintem bo nie wrócę, ale staram się za każdym razem czas jak najlepszy wykręcać. Czy to dobre podejscię? Dzięki za odpowiedzi!! 
|
|
|
|
|
Dołączył: Jan 2005
Posty: 26,258
antimadrista
|
|
antimadrista
Dołączył: Jan 2005
Posty: 26,258 |
Panowie nie nalezy przejmowac sie innymi dookola tylko robić swoje. Mialem okazje w sobote sobie potrenować w innym terenie, i zdarzylo mi sie wyprzedzac ludzi jezdzacych na rolkach. I to przy moim zenujacym tempie biegu. Nie potrafie zrozmiec ludzi, ktorzy ida na rolki i sie na nich toczą, tak jak nie rozumiem ludzi, ktorzy ida na rower przejada kilka km i siadaja w barze na kilka piw, a potem powrot do domu. Nie kumam tez ludzi, ktorzy ida na bieznie i chodzą przez godzine czase nawet przeglądając jakies czasopismo itp  W poprzednim roku kiedy zaczynalem biegać, pykalem sobie w butach trekkingowych Salomon, buty cięzkie, ale dawalem rade. W tym roku zainwestowlem w porzadne buty do biegania i nie zaluje. Jak nie niebo i ziemia.A nie mam butów za 7 stowek... Na pewnych rzeczach nie powinno sie oszczedzac. To tak jak w zyciu, mozna kupic jaja z chodu klatkowego i mozna od babeczek na bazarku  Po tych zawodach, w ktorych zmokłem podjechalem sobie do Decathlonu aby popatrzec na kurtki. Wybor spory, najtaszne juz od 40 zl! Ale jak zaczalem sie blizej przypatrywać, czytać itd to kurtkę przeciwdeszczowa znalazlem w cenie 200 zł. No sorry, ale za 200 zl, to moge kupić kurtkę naprawdę dobrej jakości, znanego producenta, a nie Kalenji  Panuje opinia, ze w Decathlonie są rzeczy rekreacyjne, a nie sportowe. Cos w tym jest. Choc sam posiadam kilka produktów z Decathlonu (Queca). Jedna z najlepszych funkcji Endomondo jest wg mnie "glos trenera co 1 km". Wiem gdzie mam "miedzyczasy", wiem jakie czasy przewaznie osiadam na dany kilometrze  Bardzo mi to pomaga, bo sam nie potrafie ocenic w jakim tempie biegne  Pzdr
|
|
|
|
|
Dołączył: Mar 2006
Posty: 158,483
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Mar 2006
Posty: 158,483 |
wczoraj znowu bez zegarka, ten sam dystans 10.2km w 59min........dramat(znowu zawiedziony jestem)
|
|
|
|
|
Dołączył: Oct 2001
Posty: 1,679
Pooh-Bah
|
|
Pooh-Bah
Dołączył: Oct 2001
Posty: 1,679 |
(...) Pytanie jeszcze tu, czy biegać za każdym razem tą trasę na maksa? Oczywiscie nie zaczynam sprintem bo nie wrócę, ale staram się za każdym razem czas jak najlepszy wykręcać. Czy to dobre podejscię? Dzięki za odpowiedzi!!  stanowczo nie! z dwoch powodow - spojrz na post betowca nad moim - on tak trenuje i jak widac jedyne co odczuwa to frustracja choc dopiero co zaczal - nie tedy droga. powod drugi - bieganie na maksa kazdego treningu bardzo szybko skonczy sie przetrenowaniem
|
|
|
|
|
Dołączył: Jul 2009
Posty: 343
enthusiast
|
|
enthusiast
Dołączył: Jul 2009
Posty: 343 |
betowiec- jaki masz posiłek przed i po bieganiu ? stosujesz bcaa ?
|
|
|
|
|
Dołączył: Oct 2001
Posty: 3,778
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Oct 2001
Posty: 3,778 |
bieganie na maksa to zarzynanie się, psychika może dużo, tak samo jak adrenalina, ale z pewnego powodu te siły są trzymane są jako rezerwy  Takie rzeczy zostawiamy sobie w rezerwie na zawody, selekcję, sytuacje krytyczne, trening to powolne przesuwanie granicy w górę, dlatego by nie mieć załamki, zwątpienia, przy odpowiednim obciążeniu treningowym postępy najlepiej sprawdzać w dłuższych okresach czasu, przy dobry samopoczuciu, inaczej ja bym dawno odpuścił i wielu innych pewnie też.
|
|
|
|
|
Dołączył: Jan 2006
Posty: 5,368
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Jan 2006
Posty: 5,368 |
jsli chodzi o treningi to trzeba nimi rotowac. Podstawa to trening tempowy, ktory powinien zajmowac wiekszosc treningów w tygodniu( ja gdy bylem w ostrym treningu na 4 treningi robilem dwa tempowe). Na drugim miejscu stawiam na rowni przebiezki z interwałami(np. robisz taki trening -> biegniesz 5km swoim tempem na 10 km i na koniec robisz 8 przebiezek albo podobna ilosc interwałów). Tak samo wazna dla poprawy szybkkosci jest sila biegowa. No i na koniec tzw. wybiegania ale to wystarczy je robic raz w tygodniu ( np 15 do 20km w tempie maratonowym.) Ale to tylko moje zdanie  Moze dlugo nie biegam ale jak na tak krotki czas biegania mam dobre wyniki i wiem jak reaguje moje cialo na okreslone treningi 
|
|
|
|
|
Dołączył: Jan 2009
Posty: 1,483
veteran
|
|
veteran
Dołączył: Jan 2009
Posty: 1,483 |
Panowie moze ktos polecic jakies spodnie i bluze do biegania na obecna pore roku/zime (takie obcisle , termoaktywne) Przegladalem pare pozycji i trzy takie same pary spodni (na pierwszy rzut oka) raz byly opisane jako bielizna , drugi raz jako spodnie termoaktywne do biegania na zimniejsze dni , trzecia para opisana byla jako spodnie (bez dopisu ,ze sa jakies cieplejsze czy cos w ten desen). Jesli kupie takie obcisle spodnie do biegania na zime to takiej bilizny obcislej juz chyba nie warto kupowac i zwykle gacie wystarcza? I czy to jest na tyle cieple ,ze mozna tylko w tych obcislkych spodniach biegac (czesto widze biegaczy tylko w takich spodniach) czy na to lepiej zalozyc normalne dresy (ze sciagaczami u dolu  ) i to samo pytanie odnoscnie bluzy - na korpus to chyba jednak trzeba dokupic jakas dodatkowa bluze bo taki cieniutki skrawek materialu czlowieka nie ogrzeje zbytnio?
|
|
|
|
|
Dołączył: Jan 2008
Posty: 10,040
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Jan 2008
Posty: 10,040 |
dzięki za odpowiedź. po biegu zmęczenie oczywiście jest. Zlany potem jestem, ale zadyszki większej nie ma i jak wejdę na 5 piętro to już mija. Chociaż bieg raczej na maksa. No ale z machnięciem drugi raz tego to nie wiem po jakim czasie Co do celów to chciałbym zejść z czasem jak najniżej, na teraz cel to 25 min, a do końca roku tak jak mówisz może w 23min się zrobi trasę, a jak wytrwam w treningu to w przyszłym roku tą trasę 15km chciałbym sobie machnąć w jakimś przyzwoitym czasie. Tylko żeby nie zajęło to cały dzień  O zróżnicowniu treningów poczytam sobie w necie Pytanie jeszcze tu, czy biegać za każdym razem tą trasę na maksa? Oczywiscie nie zaczynam sprintem bo nie wrócę, ale staram się za każdym razem czas jak najlepszy wykręcać. Czy to dobre podejscię? Dzięki za odpowiedzi!!  Na razie daj sobie spokój z urządzeniami typu Endo, może tylko zaszkodzić (takie moje zdanie). Co do trasy to zróżnicuj sobie nie cały czas ta sama. Jeśli zaczynasz biegać to nigdy na maksa , na razie same kilometry rozbiegania a gdy braknie sił to marszu 3-4 razy w tygodniu wystarczy. Ewentualnie gdy zostanie Ci trochę sił po wybieganiu to wtedy 60-100 metrowe przebieżki lub podbiegi. Przed biegiem dużo się porozciągaj skipy itp. Po jakimś czasie 1-2 miesięcy zegarek na rękę i jazda tempo. Takie jest moje zdanie, nie ma sensu zbyt wcześnie się zniechęcać i nie potrzebnie zajechać.
|
|
|
|
|
Dołączył: Jan 2006
Posty: 5,368
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Jan 2006
Posty: 5,368 |
jak gosc biega teraz 5min/km i moze tak przebiec 5,5 km to po co ma maszerowac  nie ma co sie szczypac  Endo motywuje do treningów wiec czemu biuegac bez jak mozna z. Ja aktualnie uzywam endo tylko do treningów tempowych ale na samym poczatku jaralem sie tymi wszystkimi statami i zakldalem endo na kazdy trening bo bez tego mi sie w ogole biegac nie chcialo 
|
|
|
|
|
Dołączył: Jan 2008
Posty: 10,040
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Jan 2008
Posty: 10,040 |
jak gosc biega teraz 5min/km i moze tak przebiec 5,5 km to po co ma maszerowac  nie ma co sie szczypac  Endo motywuje do treningów wiec czemu biuegac bez jak mozna z. Ja aktualnie uzywam endo tylko do treningów tempowych ale na samym poczatku jaralem sie tymi wszystkimi statami i zakldalem endo na kazdy trening bo bez tego mi sie w ogole biegac nie chcialo  może rzeczywiście dobra rzecz, nie wiem nie korzystałem. Mi w zupełności wystarcza sam zegarek.... jak zaczyna się biegać osiągane czasy nie sa potrzebne one same przyjdą. Najważniejsze jest wybieganie siła wytrzymałościowa
|
|
|
|
|
Dołączył: Oct 2001
Posty: 1,679
Pooh-Bah
|
|
Pooh-Bah
Dołączył: Oct 2001
Posty: 1,679 |
Panowie moze ktos polecic jakies spodnie i bluze do biegania na obecna pore roku/zime (takie obcisle , termoaktywne) Przegladalem pare pozycji i trzy takie same pary spodni (na pierwszy rzut oka) raz byly opisane jako bielizna , drugi raz jako spodnie termoaktywne do biegania na zimniejsze dni , trzecia para opisana byla jako spodnie (bez dopisu ,ze sa jakies cieplejsze czy cos w ten desen). Jesli kupie takie obcisle spodnie do biegania na zime to takiej bilizny obcislej juz chyba nie warto kupowac i zwykle gacie wystarcza? I czy to jest na tyle cieple ,ze mozna tylko w tych obcislkych spodniach biegac (czesto widze biegaczy tylko w takich spodniach) czy na to lepiej zalozyc normalne dresy (ze sciagaczami u dolu  ) i to samo pytanie odnoscnie bluzy - na korpus to chyba jednak trzeba dokupic jakas dodatkowa bluze bo taki cieniutki skrawek materialu czlowieka nie ogrzeje zbytnio? jesli nie masz pewnosci sprawdz na stronie producenta jak funkcjonuje dana technologia tkaniny. najlepsza jest ta w ktorej wilgoc przemieszcza sie tylko w jedna strone - na zewnatrz. w takiej koszulce biega sie komfortowo zarowno przy +30 jak i przy -20. oczywiscie przy mrozach najlepiej sie ubierac na cebule, na taki t-shirt nakladamy podobna bluze tylko z dlugim rekawem. jesli nadal nam zimno dokladamy kurteczke w tej samej technologii ktora jednoczesnie nie przepuszcza wiatru. te 3 warstwy razem sa ciensze i lzejsze niz jedna bawelniana koszulka, dlatego lepiej zainwestowac w komplet takich ciuchow niz kombinowac ze zwykla odzieza.
|
|
|
|
|
Dołączył: Oct 2001
Posty: 1,679
Pooh-Bah
|
|
Pooh-Bah
Dołączył: Oct 2001
Posty: 1,679 |
Ale to tylko moje zdanie  Moze dlugo nie biegam ale jak na tak krotki czas biegania mam dobre wyniki i wiem jak reaguje moje cialo na okreslone treningi  miesiac czy dwa biegania to za wczesnie na ocene Twojego treningu biegowego - dobre wyniki sa efektem innych uprawianych sportow dzieki czemu masz juz wyrobiona baze i startujesz z wysokiego pulapu a nie z sofy  bez problemu biegales po 20km juz na samym poczatku treningow wiec weryfikacja Twojego treningu biegowego nastapi na nastepnym 10k/polowce. Dla poczatkujacych najlepiej bedzie zrobic test coopera - przebyc jak najwiekszy dystans w 12 minut. powtarzajac go co 4-6 tygodni widac jak na dloni czy trening przynosi efekty czy nie
|
|
|
|
|
Dołączył: Jan 2006
Posty: 8,920
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Jan 2006
Posty: 8,920 |
Panowie moze ktos polecic jakies spodnie i bluze do biegania na obecna pore roku/zime (takie obcisle , termoaktywne) Przegladalem pare pozycji i trzy takie same pary spodni (na pierwszy rzut oka) raz byly opisane jako bielizna , drugi raz jako spodnie termoaktywne do biegania na zimniejsze dni , trzecia para opisana byla jako spodnie (bez dopisu ,ze sa jakies cieplejsze czy cos w ten desen). Jesli kupie takie obcisle spodnie do biegania na zime to takiej bilizny obcislej juz chyba nie warto kupowac i zwykle gacie wystarcza? I czy to jest na tyle cieple ,ze mozna tylko w tych obcislkych spodniach biegac (czesto widze biegaczy tylko w takich spodniach) czy na to lepiej zalozyc normalne dresy (ze sciagaczami u dolu  ) i to samo pytanie odnoscnie bluzy - na korpus to chyba jednak trzeba dokupic jakas dodatkowa bluze bo taki cieniutki skrawek materialu czlowieka nie ogrzeje zbytnio? http://allegro.pl/wygodna-koszulka-termoaktywna-coolmax-berens-l-i2670687809.htmlWybrałem jakąś losową aukcję z ubraniem tej firmy. W zeszłym roku zakupiłem trzy koszulki, dwie pary spodni i czapkę. Czapki i spodni używałem głównie do treningów piłki w listopadzie, na początku lutego i jak dla mnie - rewelacja. Do biegania na ten moment zakładam tylko bluzkę termoaktywną, spodnie czekają na zimę. Na te ubranie termoaktywne zakładam normalnie koszulkę, krótkie spodenki.
|
|
|
|
|
Dołączył: Mar 2006
Posty: 158,483
Carpal Tunnel
|
|
Carpal Tunnel
Dołączył: Mar 2006
Posty: 158,483 |
betowiec- jaki masz posiłek przed i po bieganiu ? stosujesz bcaa ? wlasnie z jedzeniem to wiem, ze nie tak jak powinno byc nie jem nic 1.5godz przed biegem, inaczej konczy sie to wymiotami ostatnio, bo slabo mi bylo przed biegiem zlapalem jakis zelik energetyczny
|
|
|
|
|
Dołączył: Nov 2001
Posty: 6,024
2fast 2furious
|
|
2fast 2furious
Dołączył: Nov 2001
Posty: 6,024 |
|
|
|
Link skopiowany do schowka
|
|